Ради се Просторни план подручја посебне намене слива акумулације Гружа
Оквирна граница Просторног плана обухвата делове територија градова Крагујевца и Чачка и општина Горњи Милановац и Кнић.
Влада Србије донела је Одлуку о изради Просторног плана подручја посебне намене слива акумулације Гружа. Оквирна граница Просторног плана обухвата делове територија градова Крагујевца и Чачка и општина Горњи Милановац и Кнић- пише еКапија.
ЕВО ДО КАДА ЋЕ ПОТРАЈАТИ СУНЧАНО ВРЕМЕ! Овог датума нам стиже нагли преокрет - погледајте детаљну прогнозу за април!
ХЕРОЈСКИ БРАНИО НЕБО! Говорио је "Шта је човек ако изгуби домовину" - Србија не заборавља своје јунаке (ВИДЕО)
НЕМОЈТЕ ДА ВАС ЗАВАРА ЈУТАРЊИ МРАЗ: Данас нас очекује ПРАВИ пролећни дан
Оквирна граница Просторног плана обухвата делове територија градова Крагујевца и Чачка и општина Горњи Милановац и Кнић, и то: на територији града Крагујевца целе катастарске општине: Каменица, Љубичевац, Рамаћа, Рогојевац и Страгари; на територији града Чачка целе катастарске општине: Бресница, Вујетинци и Остра; на територији општине Горњи Милановац целе катастарске општине: Бело Поље, Враћевшница, Горња Врбава, Горња Црнућа, Грабовица, Доња Врбава, Доња Црнућа, Јабланица, Липовац, Неваде, Прњавор и Сврачковци; на територији општине Кнић целе катастарске општине: Баре, Бечевица, Борач, Брестовац, Брњица, Бумбарево Брдо, Грабовац, Гривац, Гунцати, Драгушица, Дубрава, Жуње, Забојница, Кикојевац, Коњуша, Кнић, Кнежевац, Кусовац, Љуљаци, Опланић, Пајсијевић, Претоке, Радмиловић, Рашковић и Топоница.
Подсетимо, како су за еКапију рекли у Општини Кнић, с обзиром на то да је сада на снази План посебне намене донет 1976. године, а да последња измена рађена 2011. године због огромног броја примедби није усвојена 2013. године, уважене су примедбе да је једино решење доношење поптпуно новог Плана посебне намене за акумулационо језеро Гружа.
Како је наведено у новој Одлуци, израда Просторног плана заснива се на планској, студијској, техничкој и другој документацији, резултатима досадашњих истраживања и важећим документима у Републици Србији.
Визија и дугорочни циљ доношења Просторног плана је обезбеђење просторних услова за остварење посебне намене подручја, тј. за заштиту и уређење сливног подручја акумулације Гружа у условима одрживог развоја планског подручја.
Концептуални оквир планирања, коришћења, уређења и заштите планског подручја заснива се на обезбеђењу услова за: планско коришћење изворишта водоснабдевања Гружа; заштиту и уређење сливног подручја у складу са Елаборатом о зонама санитарне заштите изворишта; рационално коришћење и очување природних ресурса; заштиту и унапређење животне средине, природних и створених вредности; валоризацију комплементарних потенцијала подручја за развој; просторне, саобраћајне, привредне и друге облике интеграције подручја са окружењем.
Просторни план ће садржати детаљну разраду за прву зону заштите изворишта водоснабдевања.
Рок за израду радне верзије Нацрта просторног плана је 12 месеци, а новац за израду Просторног плана обезбеђује Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Нацрт просторног плана биће изложен на јавни увид у трајању од 30 дана у седиштима јединица локалне самоуправе које су у обухвату Просторног плана.