Радови вредни скоро седам и по милиона динара: УКЛАЊАЈУ ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ
Са више места у лозничком Новом Селу почело је уклањање дивљих депонија и тај велики посао треба да буде обављен на готово 50 локација у лозничком крају.
Радници КЈП “Наш дом”, коме је поверено уклањање комуналног отпада у Лозници, имаће пуне руке посла, а радиће према катастру дивљих депонија са тачним локацијама, проценом њихове површине, врстом и количином отпада на њима, које је предузеће раније урадило.
Куће од блата и земунице ничу у кањону Ђетиње: Ужице добија свој археолошки парк, откривају се све тајне неолитског живота (ФОТО)
ВЕЛИКА ЧАСТ ЗА СРБИЈУ: Наше букове шуме номиноване за светску природну баштину
ОВО СУ МОГУЋА ПРАВИЛА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У СРБИЈИ: Следе строге казне ако се не буду поштовала
Из "Нашег дома" кажу да је план да уклоне све дивље депоније у насељеним местима, а од онога што затекну на терену зависи колико ће тога урадити ове године јер је од момента завршетка катастра до данас стање негде можда промењено и има више отпада него у време евидентирања.
Планирани су радови вредни скоро седам и по милиона динара, а предузеће ће помоћи тако што ће користити сопствену механизацију и тиме појефтинити посао. Циљ је да се уклони што више дивљих депонија и уједно прошири зона обавезног изношења смећа на територији Града Лознице. Према урађеном катастру у 56 месне заједнице на подручју Лознице евидентирано је 46 локација на којима су дивље депоније.
Процењено је да укупно заузимају око 20.500 метара квадратних, а на њима се налази готово 38.000 метара кубних разних врста отпада. Углавном је бачен чврст отпад, остаци хране, воћа и поврћа, текстил, кухињски отпад, хартија, картон, дрво, метали, стакло, пластика, кабасти отпад, аутомобилске гуме, керамика, порцелан, делови намештаја, отпад из трговачких радњи, угоститељских објеката као и грађевински и животињски отпад.
У катастру су на 52 стране наведене локације на којима се свака налази, површина и процењена количина отпада. На листи су оне од тек неколико квадрата, до великих као што је једна са 5.600 кубних метара стакла, пластике, грађевинског и животињског отпада, или друга где се на три хиљаде квадратних метара налази око девет кубних метара свакојаког отпада.
Лозница комунални отпад одлаже на градску депонију која није санитарна и на неусловном је месту, али фазном санацијом, која се непрекидно одвија већ девет година, има статус уређеног сметлишта. За овогодишњу санацију, десету фазу, градске депоније планирано је 27,2 милиона динара од којих би део новца био утрошен и за чишћење дивљих депонија.
Иначе, први катастар дивљих депонија ’’Наш дом’’ је урадио пре тринаест година, а од у то време евидентиране 42, очишћене су 22 дивље депоније. Већина није поново формирана захваљујући проширењу зоне обавезног изношења комуналног смећа која обухвата око 60 одсто домаћинстава.
"ВАТРЕНО ОКО" стиже у Ниш: Ускоро се отвара најсавременија лабораторија на југу Србије
Није све тако лоше у доба короне: Прича о француско-српској породици ће вам то и доказати!
Коначно разрешена дилема: Надлежни у Србији прецизирали недоумице ОКО КЛИМА УРЕЂАЈА у објектима
Сви сте чули да је деда Ђорђе добио српско држављанство, а ово је била његова реакција која ће вам стегнути срце
Милета са Сувобора је наоружан до зуба: Има богату колекцију оружја, а у његовом арсеналу свима скреће пажњу баш ОВО