КАКО СЕ ПОНАШАТИ У СЛУЧАЈУ ЗЕМЉОТРЕСА: Ових неколико ЗЛАТНИХ правила обавезно усвојите како бисте ПРЕЖИВЕЛИ
Увек се сетимо превенције оног тренутка кад се догоди нежељени догађај
Оно што не смемо да радимо када смо у затвореном простору за време потреса, никако не треба да истрчавамо напоље, немојте да улазите у лифтове, између осталог, нити степеницама, сачекајте да се потрес заврши, али ни тада се не препоручује лифт.
УГИНУЛИ ОД ПОСЛЕДИЦА ЗЕМЉОТРЕСА? Пронађена трупла шест китова на обали Кипра
ЈОШ ЈЕДАН ВЕЛИКИ ПОДВИГ НАШИХ ХЕРОЈА У ТУРСКОЈ: Срби спасили девојку (17) затрпану испод рушевина, чули је како дозива помоћ
ДВОСТРУКИ СТАНДАРДИ ТУРСКЕ: Док видају своје РАНЕ после ПРИРОДНЕ КАТАСТРОФЕ, другима ускраћују то право
Увек се сетимо превенције оног тренутка кад се догоди нежељени догађај, али је превенција најбитнија када је у питању земљотрес, од тога где је могуће градити до тога да треба да испуните одређене стандарде градње, каже Ранко Демировић, координатор Програма Црвеног крста Србије за деловање у несрећама.
- Није све у прописима и није све ни у градњи, већ и у нашем понашању. Шта је то што ми можемо да урадимо, између осталог, како да се понашамо у случају земљотреса. Слушамо доста протеклих дана како треба да се понашамо. Између осталог, за време потреса, оно што увек говоримо сви, гледајте да се увек нађете до носећих стубова, зидова, између осталог штока од врата носећег зида и када сте ту гледајте да заузмете такав положај да сте што ниже постављени, да не будете усправљени. Заштитите себе, прекријте лице, главу. То је када је у питању затворени простор - каже Демировић.
Оно што не смемо да радимо када смо у затвореном простору за време потреса, никако не треба да истрчавамо напоље, немојте да улазите у лифтове, између осталог, нити степеницама, сачекајте да се потрес заврши, али ни тада се не препоручује лифт.
- Ако сте већ унутра веома је битно да станете испод неког чврстог предмета, станите рецимо испод чврстог стола који може да издржи удар плафона или зида који пада.
- Ако сте у аутомобилу у тренутку потреса гледајте да се тај аутомобил не креће даље према рушевинама, да не улазите у објекте, у гараже, где можете да будете затрпани, држите се брисаног простора. Немојте стајати испод дрвећа, далековода или зграда који могу да падну - каже Демировић.
Прошло је већ четири дана од земљотреса, каже Демировић, стручњаци из света медицине кажу да је од пет до седам дана период преживљавања, а спасиоци ће вам увек рећи да им је потребно додатно време да нађу нестале. И искуство нам из претходних земљотреса показује из Јапана и са Хаитија, да су особе преживеле и после девет дана и после 15 дана, тако да из спасилачког угла гледано, увек треба исцрпети све ресурсе, наводи Демировић.
- Времена има све мање и све су мање шансе, али нада никад не нестаје - каже Демировић.
Више вести о земљотресу у Турској прочитајте ОВДЕ.