РАЗМЕНА КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА СРБИЈЕ И РУСИЈЕ: После два века враћена страница Јеванђеља, Руси добијају слике од огромне вредности!
Оригинални 166. лист из Мирослављевог јеванђеља, који је пре скоро два века украо руски научник Порфирије Успенски из манастира Хиландар, напокон ће бити враћен у Србију, а заузврат ће Београд Москви поклонити седам слика чувеног Николаја Рериха (1874-1947), које се чувају у Народном музеју.
Повратак странице која је недостајала најстаријем и највреднијем српском ћириличном рукопису најавио је председник Александар Вучић након састанка са председником Русије Владимиром Путином. Пошто Русија наредне године у Москви отвара музеј са именом Николаја Рериха, значајног и као мислиоца и филозофа, две делегације су и раније разговарале о томе да се културне вредности врате кућама.
ТАЧНО У ПОНОЋ ПОГЛЕДАЈТЕ У НЕБО И ЗАМИСЛИТЕ ЖЕЉУ: Оствариће вам се ако следите ова упутства
- Реч је о врсти размене у којој би Србија дала седам слика руског уметника Николаја Рериха, који има културни статус у својој земљи, а које се налазе у депоу Народног музеја и никада нису излагане. У току 2019. биће отворен музеј у Москви посвећен Рериху, тако да се размена дешава на обострани интерес и задовољство. Значај повратка странице Мирослављевог јеванђеља је непроцењив јер се на тај начин употпуњује најстарији документ на ћириличном писму у српској историји - речено је у Министарству културе и информисања, на чијем челу се налази Владан Вукосављевић.
Историчар уметности и бивши кустос Народног музеја у Београду Никола Кусовац објашњава да Рерихове слике имају велику вредност.
- Он припада првој категорији руских сликара, заједно са Илијом Репином. Рецимо, цена његовог уља на платну, величине 65 са 50 цм, креће се од 40.000 долара. Био је комплетна личност и пустолов, а све слике које ми поседујемо до нас су дошле легалним путем, доста Руса долазило је у Београд током емиграције... Повратак 166. листа из Мирослављевог јеванђеља за Србију има неизмеран значај, међутим, ја не бих баш давао седам Рерихових слика за нешто што и иначе треба нама да припада.
Подсетимо, Порфирије Успенски је током боравка на Хиландару, фасциниран изгледом Мирослављевог јеванђеља, исекао 166. лист и однео га. На спорној страници налазе се чтенија за 7. (20) јануар, празник Светог Јована Крститеља, украшена иницијалом са ликом вавилонске болнице – метафоре за злу Иродијаду, жену цара Ирода, која од мужа захтева главу Светог Јована.
Лист се од 1846. до 1883. налазио у Кијеву, а након тога је пренет у Императорску јавну библиотеку, данас националну библиотеку Русије у Санкт Петерсбургу.