РАЗРЕШЕНА ДИЛЕМА! Докторка о примању вакцине против грипа и короне у ИСТО ВРЕМЕ - ово је једино ИСПРАВНО!
Докторка Вања Ђокић одговара да ли је могуће примити вакцину против грипа, али и коронавируса у истом периоду
У току је зимска сезона, а са њом и повећање бојазни од заражавања вирусом грипа. Поред тога што представља једну од најчешћих прехлада респираторног система, вирус грипа који у овом периоду циркулише становништвом је током претходне две, па и ове године удружен са коронавирусом. Питали смо докторку Вању Ђокић, лекара опште праксе у Дому здравља Врачар, на који начин се можемо заштити од актуелног “зимског” грипа, али и да ли је могуће у истом периоду примити вакцину која нас штити и од њега, као и вакцину против коронавируса.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/04/pjimage_12.jpg?itok=f8EiI286)
ВИДЕО ГОДИНЕ: Погледајте како тачно вакцина утиче на ваш ДНК, епидемиолог све разјаснио!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/04/veljkovic.jpg?itok=CsQXL8x3)
ДОКТОРКА ВЕЉКОВИЋ ОТКРИЛА НЕОБИЧНЕ ДЕТАЉЕ О НАШЕМ ПОРЕКЛУ: Срби поседују ДРУГАЧИЈИ ген, а његово име је ЈЕДИНСТВЕНО
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/04/pjimage_16.jpg?itok=VI17mxzc)
Нови шок тренд на мрежама: Девојке нуде испуњење СВИХ ЖЕЉА ЗА НОВУ ГОДИНУ - имају и ценовник (ФОТО)
Наиме, више пута је показано да хладно време представља погодно тло за развој вируса и бактерија. Уз то, сув ваздух који је током зиме присутан у просторијама због грејне сезоне, још један је од повољних услова за ширење заразе. Питали смо докторку Вању Ђокић како је могуће заштити се од вируса грипа упркос наведеним условима.
– Потребно је да водимо рачуна о исхрани у овом периоду, да конзумирамо топле напитке, да уносимо доста витамина природним путем, а ако неко због здравствених разлога не може да конзумира храну обилату витаминима и минералима, онда је потребно да користи суплементе. У првом реду, најзначајнији су витамин Ц – најмање 1.000 милиграма, цинк у количини од 15 милиграма, и витамин Д – око 2000 интернационалних јединица. То су витамини који директно утичу на наш имуни систем, односно јачају наш имуни одговор уколико дођемо у контакт са вирусима и бактеријама – говори докторка и истиче да постоје и “спољни фактори” о којима морамо водити рачуна:
– Уколико излазимо напоље потребно је имати на уму да је најпаметније слојевито облачење, ту се људи варају – не треба претеривати ни у једном, ни у другом смислу, нити се претопљавати, нити се излагати хладноћи.
Ипак, код људи који су током живота развили одређена хронична обољења, ситуација је помало другачија. Њихов имуни систем вероватно неће реаговати исти начин на додир са вирусом као имунитет здраве особе, нити је начин заштите од заражавања потпуно исти.
– Хронични болесници морају да наставе да узимају редовну терапију и да ни случајно на своју руку не појачавају и не смањују дозе. На пример, ако дође до пада притиска не треба да смањују лекове, нити да повећавају дозу уколико дође до пораста притиска. Ништа од тога пацијенти не смеју радити без консултације са лекаром. Један од разлога због којих се људи често заварају јесте тај што су временске прилике такве да у току дана имамо смену температура, а притисак је динамичан и зависи и од спољне средине. Тако да људима саветујем да мере притисак кроз три дана, а не да исте секунде по мерењу узимају лекове, већ да сачекају и виде да ли ће се притисак стабилизовати – говори докторка и истиче да је поред свих ових савета ипак најбољи који нам може дати онај који се тиче вакцинације.
– Када говоримо о хроничним болесницима, њихов имуни систем је слабији и самим тим подложнији вирусима, стога, напомињем – највећа заштита је вакцина! Вакцина коју имамо против сезонског грипа је четворовалентна, што значи да делује против четири соја вируса. Наравно, и упркос томе што смо се вакцинисали, свакако морамо да водимо рачуна о целокупном здрављу.
Како је најсигурнија заштита и против вируса грипа и против коронавируса управо вакцинација, питали смо докторку да ли је могуће у истом периоду примити обе вакцине и на тај начин се заштити од опасности које са собом носе и један и други вирус.
– Апсолутно је могуће примити обе вакцине, и то не само да је могуће, него је и препоручено. Када говоримо о временском периоду, и вакцину против грипа, и вакцину против коронавируса можемо да примимо и у истом дану. На пример, једну у једну руку, другу у другу руку. То је врло јасно и врло једноставно: свака вакцина “ради” свој посао, и једна не смањује дејство друге. Осим тога, ми знамо да и дечица примају чак три вакцине у једној. Стога, никакве препреке за то нема, вакцинација је једина исправна – закључује докторка.