РАЗРЕШЕНЕ СВЕ НЕДОУМИЦЕ О ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИДА: Уколико се спремате за имунизацију морате знати десет чињеница
Др Тања Јовановић открила је све недоумице у вези са вакцинацијом.
Да ли смем да се вакцинишем ако имам неку алергију? На које болести треба посебно обратити пажњу? Шта се дешава ако примим само једну дозу? Када треба да се вакцинишем ако сам прележао корону? Да ли смемо да пијемо алкохол у периоду имунизације? Ово су само нека од дилема које ових дана муче многе грађане.
На 10 најважнијих питања о вакцинацији одговара проф. др Тања Јовановић, професорка Медицинског факултета у Београду, вирусолог и чланица Кризног штаба за борбу против корона вируса.
АКО ЗАЛУТАТЕ НА ПЛАНИНИ ПОСЛУШАЈТЕ САВЕТЕ ГОРСКЕ СЛУЖБЕ! "Морате дати све од себе да преживите"
КАДА ЋЕМО СКИНУТИ МАСКЕ? Српски доктори дали одговор - све се крије иза ЈЕДНЕ БРОЈКЕ
"ОНА МОРА ДА БУДЕ МАЧКАСТА, ДА ТИ ГРИЦКА ЏИГЕРИЦУ" Др Несторовић не престаје да шокира! Ово је ЖЕНА ПО ЊЕГОВОЈ МЕРИ
1. Када вакцина почиње да делује, односно после колико дана сам сигуран да сам заштићен?
- Да би се постигао заштитни имунитет, потребне су две дозе вакцине. Прва доза покреће одбрамбене механизме против вируса, а друга доза омогућава развој снажног имунитета који нас штити од обољења у сусрету организма са новим корона вирусом. Комплетна вакцинација стимулише дуготрајнији имунитет који организам памти дужи период. Комплетно смо заштићени од инфекције седам дана после друге дозе вакцине - каже она.
2. Ако примим само једну дозу, шта може да ми се деси? Да ли то је исто као да уопште нисам вакцинисан? И који тачно размак између вакцина мора да постоји?
- Уколико се не прими друга доза вакцине, не развија се дуготрајни заштитни имунитет. Особа која је примила само прву дозу није развила имунитет и може се разболети од ковида 19. Размак између две дозе вакцине разликује се између вакцина različith произвођача, али је најчешће 21. - 28. дана. У случају да се особа која је примила прву дозу разболи од неке друге акутне заразне или незаразне болести која захтева терапију или медицинску интервенцију, давање друге дозе се може померити за одређени временски период, али не дужи од три до шест месеци - наводи Јовановић.
3. Да ли могу да примим вакцину ако сам прележао корону? Да ли мора да прође одређено време од инфекције да бих могао да се вакцинишем и ако да, колико?
- И особе које су прележале корону треба да приме вакцину, било да су имале лаку или тешку форму болести. Такође, и асимптоматски инфициране особе морају да се вакцинишу. Вакцинација се треба обавити месец дана после излечења или месец дана од последњег позитивног ПЦР налаза - рекла је.
4. Смем ли да се вакцинишем ако имам неку хроничну болест или алергију? На које болести и алергије треба посебно обратити пажњу?
- Вакцина је контраиндикована само код особа које имају тренутно активне заразне или незаразне болести. Особе које имају температуру или због друге болести примају хемиотерапију, зрачење или друге интервенције не треба да приме вакцину док траје активно лечење и тек по излечењу се треба вакцинисати. Особе са регулисаним хроничним обољењима, на пример дијабетес, хроничне болести срца и плућа, особе са ХИВ, вирусним хепатитисима и друго, морају да буду вакцинисане, јер су ове болести и значајни коморбидитети за теже форме обољења од корона вируса - навела је докторка.
Алергијске реакције нису контраиндикација за вакцину, али је показано да особе које су имате тешке анафилактичке алергијске реакције могу да развију исту такву реакцију и на вакцину. Због тога овакве особе проводе одређено време (30 минута) у здравственој установи после апликације вакцине.
5. Да ли треба да се вакцинишу труднице и мала деца? Од ког узраста се вакцинација препоручује, а за који не?
- И поред тога што још увек није показано да су вакцине штетне по ток и исход трудноће, вакцинација против короне се не препоручује трудницама. Уколико особа није знала да је трудна и примила је прву дозу вакцине, треба да прими и другу дозу. Још увек нису регистроване вакцине за дечји узраст. Поједине вакцине се дају особама старијим од 16 година, као што је Фајзер вакцина, али највећи број вакцина су намењене за особе од 18 година старости - каже Тања Јовановић.
6. Да ли је истина или мит да пре и после вакцинације Спутњиком В два месеца не сме да се конзумира алкохол? Шта може да се деси ако неко ипак пије алкохол?
- Ако ме питате за особе које су алкохоличари с оштећењем јетре, умесно је да се у периоду имунизације уздржавају од алкохола. У свим осталим случајевима дозвољена је умерена употреба алкохола - рекла је.
7. Ако већ могу да бирам коју вакцину желим да примим, на основу чега да се одлучим?
- Све вакцине које региструје наша Агенција за лекове и медицинска средства АЛИМС су квалитетне, безбедне и ефикасне. Различите вакцине доводе до истог циља, а то је заштита од инфекције. Вакцине различитих произвођача се разликују у технологији производње, али све оне стимулишу продукцију заштитних антитела и специфичних лимфоцита који су наше главно оружје у заштити од инфекције - каже она.
8. Да ли заштиту стичем доживотно или ћу морати да се вакцинишем сваке године?
- Још увек није сигурно колико дуго ће нас вакцина штитити од новог корона вируса, јер је тек почела њихова примена. На основу резултата клиничких студија које су претходиле регистрацији вакцина, сигурно је да ће вакцина штитити дуже од шест месеци, а ми очекујемо и неколико година. С друге стране, прати се промена вируса који циркулише у популацији и како промене вируса даље утичу на ефикасност вакцинације. Ако се вирус мења као што је то у случају вируса грипа, биће потребна годишња вакцинација против новог корона вируса - навела је докторка.
9. Да ли вакцине имају нежељене ефекте и, ако да, које?
- Као и сваки лек и медицинско средство, тако и вакцине могу да имају нежељене ефекте. Нежељени ефекти могу да буду благи, средње тешки и тешки. Најчешће нежељени ефекти су бол, црвенило и оток на месту апликације вакцине, затим температура, малаксалост и главобоља, а изузетно се могу јавити и неки тежи, али пролазни нежељени ефекти. Сви нежељени ефекти ће се пратити и пријављивати током процеса имунизације, као и за сваку другу вакцину или лек - каже др Јовановић.
10. Да ли је истина да нећу моћи да путујем ако нисам вакцинисан? Када и за које земље ће заживети ковид пасоши?
- Свако ко се вакцинише, после друге дозе вакцине добиће потврду о имунизацији. За сада нема званичних договора око међународног кретања вакцинисаних и невакцинисаних особа. Одраније постоје такозвани Пасоши имунизације у које се бележе све вакцине које је особа добила током живота - закључује она.