РАЗРЕШЕНЕ СВЕ НЕДОУМИЦЕ У ВЕЗИ СА НОВИМ МЕРАМА: За кога важи радно време до 18 часова и где ће стајати аутобуси?
Мада је Влада ове мере преточила у уредбу, остало је доста нејасноћа.
Влада Србије усвојила је готово у потпуности предлоге медицинског дела кризног штаба и донела седам нових мера, које ће важити од сутра.
Главне новине су скраћење рада угоститељских објеката, тржних центара и сличних делатности до 18 часова (лекари тражили да то буде 17 часова), обавезно ношење маски и на отвореном када се не може обезбедити дистанца и редукција броја путника у градском превозу.
"ВАКЦИНЕ МОРАЈУ ДА БУДУ ПРОВЕРЕНЕ" Није битно да ли долази са Истока или Запада!
ЗА НОВУ ГОДИНУ КЛУБОВИ ЋЕ БИТИ КРЦАТИ: У Србији никада није било више заражених, а резевације за "најлуђу ноћ" стално расту
КОРОНА НЕ НАПАДА САМО ПЛУЋА, ВЕЋ СВЕ ОРГАНЕ! Др Здравковић открила шта је најважније за излечење
Мада је Влада ове мере преточила у уредбу, остало је доста нејасноћа. Пре свега, на које се све објекте односи забрана да раде после 18 часова.
У први мах се чинило да ће сви, осим пумпи и апотека, морати да буду затворени након тог времена. Ипак, накнадно је стигло тумачење да ће прехрамбене продавнице моћи да раде и после 18 часова, вероватно до 21 час.
А да ли ће дозволу добити још неке делатности, услужне, на пример (фризери, козметички салони...), биће познато данас јер је најављено објављивање прецизног списка објеката које обухвата уредба Владе Србије. Достава хране свакако ће имати дозволу за дужи рад.
Потврде за вртиће
Како каже један од чланова кризног штаба, медицински део тражио је да се све затвори у 17 часова.
- Процењено је, међутим, да не треба бити толико ригорозан. Зато је остављен сат дуже, а мислим да ће неки објекти свакако моћи да раде до 21 час, као и до сада. Наравно, све прехрамбене продавнице које буду радиле морају да обезбеде поштовање епидемиолошких мера и да пропишу максималан број људи у маркету и контролишу да ли сви имају маске и држе дистанцу - каже саговорник из кризног штаба.
Друга недоумица односи се на рад од куће. Тачније, нејасно је да ли су послодавци дужни да обезбеде рад од куће сваком запосленом који то буде захтевао или је на фирмама да одреде чије је физичко присуство неопходно, а ко може да ради онлајн.
Ово питање, засад, остаје без одговора, али ће свакако бити разрешено наредних дана. Како се сазнаје, државни органи и институције добиће детаљна упутства и налог да за што већи број људи организују рад од куће.
Код приватника, највероватније, све ће остати на нивоу препоруке. Такође, управе вртића, по свему судећи, тражиће од родитеља који доводе децу да приложе потврде да нису послати да раде од куће.
Лончар: Пребацујемо људе из Београда у Ниш, Крагујевац...
Лакши пацијенти из КОВИД болница у Београду пребацују се у привремене болнице у Нишу, Крагујевцу и Нишкој Бањи да би се ослободили капацитети у главном граду за најтеже пацијенте, изјавио је министар здравља Златибор Лончар.
- Отвара се КОВИД болница и у Лесковцу - навео је Лончар.
Где стају аутобуси?
Коначно, није потпуно јасно ни како ће функционисати градски превоз у условима када у возилима може да буде највише половина путника у односу на капацитет.
Министар здравља Златибор Лончар у суботу је изјавио да то значи да возачи неће примати нове путнике на станицама када возило буде допола попуњено.
Дан касније, градоначелник Београда Зоран Радојичић појаснио је да ова мера не може да подразумева да возила не стају на станицама с обзиром на то да путници из њих треба и да изађу.
- Одржаћемо у понедељак седницу градског кризног штаба и на њој ће посебно бити разматрано питање градског превоза. У шпицевима, од шест до девет сати ујутру и од 15 до 18 сати на улицама Београда буде 1.640 градских аутобуса. Тај начин вожње биће продужен до 20 сати управо због нових мера. На седници штаба биће градски секретар за јавни превоз, морамо ускладити спроводљивост мера које је штаб усвојио - казао је Радојичић и додао:
- Ипак, не можемо заустављати превоз ван станица да би неко изашао јер то није безбедно - рекао је.
Два модела за наставу у школама
Према информацијама, на седници кризног штаба била су подељена мишљења о даљем моделу наставе у школама.
- Оно што је сигурно јесте да ће нижи разреди основних школа наставити да иду на наставу у школске објекте, као и до сада. Око виших разреда и средњих школа, међутим, доста се дискутовало. Коначна одлука биће донета у понедељак или уторак. У оптицају је идеја, за коју мислим да ће бити прихваћена, да средњошколци наредних 14 дана пређу потпуно на онлајн наставу. То не би био проблем с обзиром на то да они и сада иду једне седмице у школу, а једну похађају наставу од куће - открива члан Кризног штаба.
Истиче и да су за ђаке од петог до осмог разреда у игри две варијанте: да све остане као до сада, што значи да два, односно три дана, иду у школе, али и да пређу потпуно на онлајн наставу, као средњошколци, 14 дана.