РЕЧИ СТРУЧЊАКА ЛЕДЕ КРВ У ЖИЛАМА! Ко би у Србији био најугроженији ако би нас погодио земљотрес јачине као код Хрвата
- Стамбени комплекси попут новобеоградских блокова, Београда на води, насеља Степа Степановић и слични не би били озбиљније угрожени - објаснио је Горан Родић, потпредседник Грађевинске коморе Србије.
Док сеизмолози тврде да стравичне слике које смо јуче гледали након земљотреса у Хрватској (6,3 степена по Рихтеру), а прошле године у Албанији (6,4) не могу да се понове у Србији, грађевински стручњаци износили су још раније упозорења да бисмо могли бити изложени сличним потресима који би највише угрозили објекте грађене на дивље, а наша земља их је пуна.
НАКОН НАЈСТАРИЈИХ ГРАЂАНА ВАКЦИНУ ЋЕ ДОБИТИ ЛЕКАРИ: Цепиво прво запосленима на одељењима интензивне неге
ВАКЦИНЕ КОЈЕ ПРОЂУ РЕГИСТРАЦИЈУ СУ БЕЗБЕДНЕ: Др Јанковић одговорио на питање које занима све грађане
ДА ЛИ ЈЕ У СРБИЈИ ВАКЦИНАЦИЈА ОБАВЕЗНА? Пријављивање за имунизацију путем телефона - добија се и ВАЖАН ДОКУМЕНТ
Горан Родић, потпредседник Грађевинске коморе Србије, рекао је након земљотреса у Албанији да анализе најеминентнијих светских стручњака указују на постојање расеклине на потезу Босфор-Дарданели, дугачке чак 1.000 километара.
Према тој анализи, није питање да ли ће, већ када ће катастрофални земљотрес погодити Турску. Он би био јачине до девет степени Рихтера и жртве би се, посебно у Истанбулу, мериле у милионима. С друге стране, док би стигао до Београда, потрес би ослабио на седам степени. На питање какве би штете такав потрес изазвао код нас Родић је одговорио:
- Што се тиче зграда рађених у регуларној процедури, иза којих стоје држава или легални инвеститори, оне су до земљотреса у Скопљу 1963. пројектоване тако да издрже јачину потреса од шест степени по Рихтеру. Након тога тај праг је подигнут на седам степени. Дакле, стамбени комплекси попут новобеоградских блокова, Београда на води, насеља Степа Степановић и слични не би били озбиљније угрожени - објаснио је Родић.
Он је, међутим, упозорио на велики број нелегалних објеката:
- Ту се већ поставља комплексно питање како су те зграде рађене, да ли је било икаквих сеизмичких процена и поштовања правила која то регулишу. Нажалост, одговор не би могао да буде оптимистичан.
Разлика између Меркалијеве и Рихтерове скале
Меркалијева скала има класификацију снаге од један до 12, описујући на сваком степену како се понашају куће, зграде и људи. Проблем је што се у обзир узима субјективни осећај људи. Меркалијева скала не може одредити снагу земљотреса који је далеко од насељеног места и где није било људи у тренутку потреса.
Рихтерова скала за очитавање снаге потреса користи сеизмограм, који региструје потресе и исцртава криву на папиру како се креће тло. Скала за мерење снаге потреса узима у обзир удаљеност инструмента од епицентра земљотреса. Рихтерова скала је логаритамска, тако да би земљотрес од седам степени по Рихтеру био 10 пута јачи од земљотреса од шест степени, тај 100 пута јачи од земљотреса који је пет степени, а тај 1.000 пута јачи од земљотреса снаге четири степена.