РЕЖИМ ЖИВОТА И УСТАЉЕНЕ НАВИКЕ МЕЊАЈУ ИМ СЕ ИЗ КОРЕНА: Девет корака за најбрже лечење корона вируса код куће
Супротно увреженом мишљењу кад је у питању КОВИД-19 лекари објашњавају да више треба да вас забрине константно благо повишена температура (око 37,5)
Оболели од короне са лакшом, а у последње време и средње тешком клиничком сликом, лече се код куће, с обзиром на то да су болнички капацитети готово попуњени. Самим тим, заражени који бораве у кућним условима морају да пазе на сваку промену стања и нове симптоме који се евентуално јављају. Уз то, режим живота и устаљене навике мењају им се из корена.
СУТРА СТУПАЈУ НА СНАГУ НОВЕ РЕСТРИКТИВНИЈЕ МЕРЕ: Србија за корак ближа вакцини!
ПАПРЕНЕ КАЗНЕ ЗА НЕПОШТОВАЊЕ МЕРА: Полиција и комунална милиција "чешљају" све редом, ко крши прописе плаћа и до 150.000
КОШАВА ТУТЊИ СРБИЈОМ! Дуваће брзином и до 100 километара на час: Када нас очекује киша?
Супротно увреженом мишљењу кад је у питању КОВИД-19 лекари објашњавају да више треба да вас забрине константно благо повишена температура (око 37,5) него она висока (38,5 или 39), која може да се скине. Генерално, немојте пречесто мерити температуру. Нека то буде једном у сат времена или онда када осетите да горите.
Др Срђан Лукић, српски доктор који ради у Словенији, истиче да је повишена телесна температура одбрамбени механизам који имуни систем користи за борбу против вируса. И зато је грешка обарати температуру ако је само благо повишена јер тако помажете вирусу. Температура се обара тек када знатно порасте јер тада угрожава функционисање организма.
Нагла појава кашља, повишена температура, болови у грудима, слаб апетит, презнојавање и искашљавање сукрвице типични су знаци бактеријске упале плућа. Без обзира на то што се лечите код куће, ово треба да буду знаци да се хитно јавите лекару. Међутим, код одређеног броја пацијената ови симптоми могу да изостану иако су плућа захваћена бактеријском инфекцијом. Један од симптома који ретко изостаје јесте лупање срца, односно убрзан пулс, што је свакако знак да треба урадити снимак плућа.
Да би имуни систем адекватно одговорио на вирус, потребно је да кроз исхрану уносите витамине Ц и Д, цинк и селен. Како каже имунолог проф. др Борислав Каменов, витамин Д је посебно важан када је реч о коронавирусу.
Апсолутно мировање је најважније када добијете КОВИД-19, а поред тога, ту је и адекватна исхрана. Дијете оставите за неко друго време. Потребно је уносити доста течности јер у инфекцијама организам лако дехидрира. То могу бити чајеви, супице, чорбице, сокови... Али не и алкохол јер он погоршава дехидратацију. Епидемиолог и члан кризног штаба др Бранислав Тиодоровић инсистира да се свакодневно уносе воће и поврће.
- Сви потцењују зимницу, а заборављају да кисео купус или туршија обилују витамином Ц - наводи, између осталог, Тиодоровић.
Према искуствима оних који су прележали корону, аспирин може бити од помоћи због згрушавања крви. Није згорег узимати хемомицин, али само уз консултацију с лекаром. За обарање температуре не користите бруфен. Ево шта је узимала др Даница Грујичић, директорка Института за онкологију, која је прележала корону.
- Узимала сам два грама витамина Ц, витамин Д и, морам признати, пила сам диклофенак зато што он мени прија као аналгетик и као нешто што обара температуру. Диклофенак ми је отклонио болове у мишићима. Пила сам два диклофенака дневно и после четири дана нисам имала више никакве тегобе - објаснила је докторка Грујичић.
По могућству користите посебан тоалет, посебан прибор за храну, нека вам оброке остављају испред врата одвојене просторије у којој боравите. Честа дезинфекција и проветравање стана или куће су обавезни.
Дувански (и други) дим гледајте да избегавате у потпуности. Он оштећује ћелије епитела дисајних путева и алвеола и тако помаже вирусу.
Критични знаци и симптоми јесу појава отежаног и убрзаног дисања, пад артеријског притиска, вртоглавица, несвестица, конфузија, појава цијанозе (плавкасте пребојености коже и слузокоже).
Апарати који мере пулс и сатурацију (засићење артеријске крви кисеоником) постали су нарочито популарни откако је избила епидемија коронавируса. Преко огласа оксиметри се могу купити за неколико хиљада динара, док нови коштају до 100 евра. Када мерите сатурацију, све испод 90 треба да вас забрине и буде сигнал да се обавезно јавите лекару.
Члан кризног штаба епидемиолог Предраг Кон одговорио је колегама из Удружени против КОВИД да личну одговорност носи непоколебљиво и да је спреман да на сва њихова питања одговори по завршетку борбе за очување живота људи, односно када се епидемија одјави.
- Поштоване колеге, сва ваша питања су корисна (чак и она малициозна) и сматрам да треба да наставите са критиком. Време за преиспитивање одговорности је пред нама. Свако добро вам желим - написао је Кон на Фејсбук налогу.