"РИЗИК ЈЕ ВЕЋИ УКОЛИКО ДЕТЕ НЕ ПРИМИ ВАКЦИНУ" Како протиче процес обавезне имунизације, пооштрена казнена политика
Да ли је епидемија короне успорила редован процес имунизације и да ли треба страховати од нових епидемија?
Вакцина против короне за сада није обавезна, али вакцине против одређених опасних заразних болести већ дуго су у календару обавезне имунизације. Против хепатитиса Б, туберкулозе, дифтерије, тетануса, великог кашља, дечје парализе. Обавезна је и MMR вакцина - против морбила, рубеола и заушака. Да ли је епидемија короне успорила редован процес имунизације, и да ли треба страховати од нових епидемија?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398700/korona_virus4_13.jpg?itok=o_aannhF)
ХВАЛА СРБИЈО НА СВЕМУ ШТО СТЕ УЧИНИЛИ ЗА БОЉЕ СУТРА! Овако се граде мостови - књига утисака пуна речи хвале!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/15/profimedia-0184921493.jpg?itok=VN5KLnjK)
Потпуно луди српски обичаји: Зашто се у прву посету новорођенчету носи ПИЛЕ СА ГЛАВОМ и ОКРУГЛА ТОРТА?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/26/profimedia-0230941061.jpg?itok=62KJDa5S)
Данас славимо свеца ком су седам дана ДРАЛИ КОЖУ СА ЛЕЂА: За додатну снагу треба да урадите ово
За сада, деца уче од куће и код куће. Али, сви се надају, да ће у новој школској години корона бити под контролом, а они у клупама. Полазак у школу највише радује ђаке прваке. У овом тренутку, обављају се прегледи за упис у први разред, а за то је неопходна и потврда о редовној имунизацији.
Директорка "Батута" Верица Јовановић подсећа да су четири вакцине потребне да се њихов програм примени пре поласка у школу.
- Ја би хтела да истакнем да се на свим пунктовима у домовима здравља, у саветовалиштима за здраву децу, поштују противепидемијске мере, да не би требало да постоји страх од инфекције или било какав ризик по дете. Ризик је далеко већи уколико дете не дође и не прими вакцину. Стари епидемиолози кажу, све оно што не нађе вакцина, нађе болест - упозорава Јовановићева.
Проценат вакцинисане деце у прошлој години, Институт "Батут" имаће у другој половини априла.
У домовима здравља у Краљеву и Ужицу задовољни су одзивом, док у надлежној инспекцији саопштавају да су прошле године прекршајне пријаве поднели у чак 16 округа, а највише против родитеља у - Београду, Нишу, Крагујевцу и Шапцу.
Колики је одзив у Краљеву и Ужицу
Новка Гарабиновић Вукашиновић, педијатар и начелник Службе за здравствену заштиту деце и школске деце у Ужицу, наводи да имају обухват вакцинацијом против морбила 97, 98 одсто.
Мирко Цимбаљевић, родитељ из Краљева, каже да је његово дете примило вакцину и да нису уопште имали дилеме.
Наташа Миленковић, начелница Службе за здравствену заштиту деце предшколског и школског узраста у Краљеву, каже да се бележи преко 92 одсто у другој години живота, и 90 одсто у седмој.
- Саветовалишта раде свакодневно пре подне, деца долазе по позиву на редовне вакцинације - наводи Миленковић.
Гарабиновић Вукашиновићева истиче да су спорна само деца коју родитељи не желе да вакцинишу, али да се то може набројати на прсте једне руке.
- Они се не вакцинишу ниједном вакцином. То је тај антивакцинални лоби, поставе вам 35 питања, да им све написмено дате, медицину на длану, да им све гарантујете све - додаје Гарабиновић Вукашиновићева.
Каква је казнена политика
Горан Стаменковић, помоћник министра здравља за инспекцијске послове наводи да је 2019. и 2020. године укупно поднето више од 230 прекршајних пријава против родитеља, односно старатеља.
- Казнена политика је пооштрена прошле године. Новчани износ казне за стараоца, родитеља, је од 50 до 150.000 динара - додаје Стаменковић.
Још нема података колико је и да ли је епидемија короне угрозила редовну имунизацију.
Маријан Ивануша, директор Канцеларије СЗО у Србији, каже да је у неким државама тај пад био релативно велики, чак до 30 и више одсто.
- Не бих издвајао поједине државе, али смањење вакцинације јесте глобални проблем - напомиње Ивануша.
Епидемија у Србији коју су многи заборавили
Многи још нису заборавили последњу епидемију малих богиња код нас, која је трајала од децембра 2017. до јуна 2019. године.
Оболело је 5.800 људи, а преминуло 15. После тога, обухват имунизацијом MMR вакцином за децу у другој години био је 88 процената, а готово 92 одсто за децу пре поласка у школу.
Жеља је да се тај проценат достигне, али и да обухват буде 95 одсто, јер се тиме обезбеђује колективни имунитет и спречава ширење малих богиња. Ове године, у јануару, забележен је један случај оболевања.