РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! Нова превара кружи интернетом: Траже од малолетника ЈЕДНУ СТВАР, а онда их уцењују за НОВАЦ
Катарина Јонев, која ради са децом на интернет едукацији, каже да су невероватне приче које чује од пубертетлија из прве руке.
Манија слања фотографија нагог тела међу малолетницима у основним школама у Србији попримила је огромне размере.
АКО НЕМАТЕ УСПЕХА У ПОСЛУ - ПРОЧИТАЈТЕ ОВЕ САВЕТЕ! Данас славимо Исидора Пелусиота
ЈЕДАН ПОСТКОВИД СИМПТОМ МОЖЕ БИТИ ОПАСАН ПО ЖЕНЕ: Уколико имате ове проблеме, обавезно се јавите ЛЕКАРУ
ЈУТРО НАМ ДОНОСИ КИШУ, А У ТОКУ ДАНА ОБРТ: Чека нас право пролећно време у фебруару
Стручњак за безбедност деце на интернету Катарина Јонев наводи да девојчице од свега 11 и 12 година које се упусте у ову "игру без престанка", уколико у неком тренутку престану да шаљу своје слике, буду уцењене на најгори начин.
- Овај тренд је најпопуларнији међу децом која су прешла у старије разреде основне школе - наводи она.
- У њиховом свету је потпуно нормално да се дописују са непознатима или чак са површно познатим вршњацима на Тиктоку или Инстаграму, након чега прелазе на Вајбер. Поражавајуће је то што, када им дечаци траже да се сликају голе, девојчице не размишљају много, већ им пошаљу слику, пошто је и ово постало готово нормалан вид комуникације. Међутим, убрзо након што пошаљу слику свог тела, многе од њих и не знају да се њихове фотографије деле и на вршњачким Вајбер групама. Овакве ствари се, хтели ми то да признамо или не, дешавају у готово свакој школи - истиче Катарина.
Фотографије деле муњевитом брзином
Катарина Јонев, која ради са децом на интернет едукацији, каже да су невероватне приче које чује од пубертетлија из прве руке.
- Уколико девојчица престане да шаље фотографије, неретко се дешава да јој дечаци прете да ће старе слике послати њеним родитељима. Дешава се чак и да их уцењују за новац… То су страшне психичке тортуре, а неретко се дешава да у комуникацију на Тиктоку или Инстаграму улазе и педофили, предатори. Што неко има више пратилаца, он је у свету адолесцената више цењен у друштву, макар то били и купљени пратиоци. Оваква погрешна перцепција посматрања нечије личности и формирања алтер ега на друштвеним мрежама искривљује слику о реалности. Деца не схватају да откључани профили, зарад већег броја лајкова, не доносе ништа добро. Да се њихове фотографије шире муњевитом брзином и да им то може загорчати живот - каже Катарина Јонев.
Претили јој због осмеха
Као пример најгоре тортуре према детету од 11 година наводи пример девојчице која никада на друштвеним мрежама није сликала лице.
- У питању је дете чији су родитељи, иначе интелектуалци, од ње тражили да на друштвеним мрежама никада не слика лице. Међутим, на вршњачкој групи се појавио изазов сликања осмеха. Девојчица је усликала само свој осмех, а будући да је у периоду када млечни зуби и даље испадају, деца су почела да деле њену фотографију. За свега неколико минута њу је запратило 2.000 људи. Девојчица се потом похвалила оцу да јој је невероватном брзином скочио број пратилаца. Несрећни човек је одмах узео њен телефон, а потом остао шокиран порукама које су јој слали вршњаци. "Цркни, наказо", "Са таквим осмехом не треба да живиш", "Запратио сам те само да видим колико си ружна" биле су само неке од порука које је ово дете добило. Хвала богу да јој је отац узео телефон, да она није прочитала те ужасне коментаре. Међутим, овај пример говори колико су нам деца исфрустрирана и агресивна – закључује Катарина.