РОДИТЕЉИ ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ! Ови ОТРОВИ нам трују ДЕЦУ! ЕВО КАКО ДЕЛУЈУ И ГДЕ СЕ УПОТРЕБЉАВАЈУ
На црном тржишту набављени и по здравље опасни производи користе се у воћњацима и на њивама, а често доспевају и у мајчино млеко. Хемикалије нелегално стижу из Турске и Украјине, остаци опасних материја и у хлебу, води, вину, соковима...
Трагови најјачих пестицида, који су забрањени законом, проналазе се у воћњацима широм Србије и користе се у великим количинама, упозоравају агрономи. Супстанце набављене на црном тржишту доказано изазивају карциноме, дијабетес, болести ендокриног и дисајног система. Остаци отрова све чешће се откривају чак и у узорцима мајчиног млека, чиме се шанса за појаву најтежих болести код деце вишеструко увећава.
Око 60 одсто хербицида, 90 одсто фунгицида и 30 одсто инсектицида на тржишту су доказано канцерогени, показују подаци америчке агенције за заштиту животне средине. Истовремено, на више од 65 одсто воћа и поврћа остају штетне хемијске супстанце, које не могу да се уклоне прањем или љуштењем коре.
- Осим у свежем воћу и поврћу, остаци пестицида могу да се нађу у готовим јелима, хлебу, води, вину и воћним соковима. Чак и када се ради о легалним пестицидима чија количина не прелази законски одређене нивое, здравље може да буде угрожено када смо истовремено изложени већем броју хемијских супстанци - каже др Станиша Стојиљковић, професор на Технолошком факултету у Лесковцу.
Према његовим речима, откривена је повезаност између излагања органофосфорним пестицидима и кардиоваскуларних болести, обољења нервног система, деменције и повећаног ризика за појаву не-Хочкиновог лимфома. Утврђена је потенцијална веза између тријазинских хербицида и повећања стопе оболелих од рака дојке.
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: "Изградња МХЕ никоме, ОСИМ ВЛАСНИЦИМА, неће НИШТА ДОБРО донети!"
НОВА БОЛЕСТ ЗАВИСНОСТИ КОД ДЕЦЕ: Ако видите ОВЕ СИМПТОМЕ хитно водите дете лекару!
НОВИ СИСТЕМ РАДА У СРПСКИМ ШКОЛАМА: После наставе РУЧАК, радионице, мини ЗОО ВРТ и све то БЕСПЛАТНО
- Дугорочно излагање родитеља чак и малим дозама токсичних хемикалија може да има негативан утицај и на здравље деце. Потврђена је веза имеђу изложености пестицидима у периоду од зачећа до рођења и повећаног ризика од рака, тумора на мозгу и леукемије. Друге студије су пренаталну изложеност хемикалијама названим органофосфати повезале са смањеним коефицијентом интелигенције код деце - каже проф. др Стојиљковић.
Међу најчешћим забрањеним супстанцама, које у Србију доспевају из Турске и Украјине, налази се хлордан, један од најозлоглашенијих отрова за третирање семена. Кокошка која покљуца семе са овим отровом угинуће после само неколико корака, каже, др Родољуб Живадиновић, председник Савеза пчеларских организација Србије.
Осим што свакодневно угрожава здравље људи, прекомерна употреба пестицида доводи до помора пчела. Пчелари се суочавају са великим губицима због несавесног прскања воћа пестицидама, каже др Родољуб Живадиновић:
- Законом је забрањено прскање воћа у време цветања препаратима који су отровни за пчеле, али сваког пролећа оне прве страдају.
- Инсектицид који се зове DDT већ деценијама је забрањен због своје јачине. Његови трагови доспели су до Северног пола. Имидаклоприд је 7.000 пута јачи, док постоје докази да се и један и други користе у нашој земљи. Прска ко чиме жели, без икакве контроле - каже др Живадиновић.
Разлог из којег се опасне супстанце уопште користе, и то у прекомерним количинама, најчешће је недостатак стручности и страх од губитка приноса, каже Синиша Илинчић, инжењер за заштиту биља.
- Грами одлучују да ли ће пестицид да буде отров или корисна супстанца. Али будући да у Србији постоји око 450.000 регистрованих пољопривредних газдинстава и, истовремено, свега 200 стручњака који заиста познају ову област, јасно нам је зашто настаје проблем по околину и здравље људи - каже Синиша Илинчић.
СТИЖЕ ПРОМЕНА ВРЕМЕНА Очекују нас праве априлске кише, а ево КАДА и сунчаних 20 СТЕПЕНИ (ФОТО)
ЗАБРАНА СОЛАРИЈУМА У СРБИЈИ! Ево ко ће моћи да их користи, а за то ће бити потребан ПОТПИС!
БРИЛИЈАНТНИ СРПСКИ УМ ЗА КОЈИМ ЖУДЕ У СВЕТУ: Генијалца из Лознице ТРАЖЕ ТРИ универзитета!
Како би се овај проблем решио, потребна је примена закона о обавезној токсиколошкој документацији и већи број фитосанитарних инспектора, који би обилазили терен, контролисали документацију и узимали узорке земљишта за анализу.
- Образовање пољопривредника и строге контроле су неопходни. Не би требало да свако може да купи тону пестицида. У развијеним земљама, ове супстанце ускоро ће бити избачене из употребе и замењене биопестицидима, који нису штетни по здравље људи. Нажалост, због високих цена производа и компликоване примене, ми ћемо морати још да сачекамо на њихову примену - закључује Илинчић.