Руска и кинеска вакцина није регистрована у Бриселу: Како то утиче на нас и да ли ћемо моћи да путујемо у земље ЕУ?
Србија је једна од малобројних земаља у Европи у којој имунизација цепивом против вируса корона последњих дана иде без већих проблема
Да ли ћемо моћи да путујемо у земље Европске уније ако примимо кинеску или руску вакцину? Ово питање последњих дана поставља све већи број грађана Србије, а разлог је што ни "спутњик В" ни "Синофармова" вакцина нису регистроване у Бриселу.
СИТУАЦИЈА У КРАЉЕВУ СТАБИЛНА: Хоспитализовано 40 пацијената
СВЕ ВИШЕ ГРАЂАНА ВАКЦИНИСАНО: Познато колико људи у Србији је данас примило цепиво
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Београд и даље на првом месту, у осталим деловима земље повољнија ситуација
Србија је једна од малобројних земаља у Европи у којој имунизација цепивом против вируса корона последњих дана иде без већих проблема, што се и види из података према којима смо у самом европском врху. Разлог за то је што је Србија једина земља у Европи у којој су у овом тренутку у употреби три вакцине - америчко-немачка ("Фајзер-Бионтек"), руска ("спутник В") и кинеска ("синофарм"). У Европској унији се, с друге стране, данас користе само Фајзерова и Модернина вакцина, а њих нема довољно.
Због тога је, рецимо, Мађарска пре неколико дана потписала уговор с Русима о хитним испорукама великог броја вакцине "спутњик". Европска комисија то није ни покушала да спречи, већ је само речено Мађарима да руско цепиво може да користи само на својој територији.
У четвртак је одржан састанак шефова држава или влада ЕУ на ком је један број земаља, углавном медитеранских, које живе од туризма тражио увођење ковид пасоша, али су Француска и Немачка биле против, тако да је државама остало да саме одлуче о признавању различитих сертификата о вакцинацији.
Према последњим информацијама, руски "спутник В" пролази последњу фазу провере у Европској унији, док кинески "синофарм" није ни поднео захтев за регистрацију на Старом континенту. Истовремено се ове вакцине користе у 20-ак држава на свету, међу којима су и богате земље на Блиском истоку, као и већина азијских држава.
Имунолог и члан Кризног штаба др Срђа Јанковић сматра да неће бити проблема за оне који планирају путовања у Европу, а који су примили руску вакцину "спутник В" или кинеску "синофарм".
Како је рекао, руска вакцина је на путу да буде регистрована, док за кинеску још није предата документација.
- За вакцину "спутник В" документација је предата Европској агенцији за лекове. За "синофарм" сви очекују да ће бити. Ја наравно не могу да говорим унапред какво ће бити решење Европске агенције за лекове - каже имунолог.
Ипак, додаје да ће све вакцине које испуњавају доказе о сигурности и ефикасности бити регистроване по истим критеријумима.
- Све друго би ме јако разочарало - закључио је.
У прилог томе да би источне вакцине ускоро могле бити признате и у Европској унију иде споразум о куповини цепива "спутник В" који је Мађарска као прва земља ЕУ потписала са Русијом. Како је најавио мађарски министар спољних послова Петер Сијарто, "велика количина вакцина стићи ће у три пошиљке".
Иначе, мађарске здравствене институције дале су посебно одобрење за употребу две вакцине против короне - британске "астразенеца" и руске "спутник В". Европска агенција за лекове (ЕМА) још није дала зелено светло за употребу руске вакцине, а одлуку о томе требало би да донесе у петак, 29. јануара.
И у Словачкој се све гласније могу чути предлози да та земља крене стопама Србије и Мађарске. Тако је бивши председник словачког парламента и лидер Народне партије Андреј Данко позвао премијера Игора Матовича да почне преговоре с Русијом о набавци вакцине "спутник В", а поздравио је и приступ Србије питању набавке вакцине, поручујући да би тако требало да се понаша и ЕУ.
- Словаци треба да имају могућност избора међу препаратима против вируса корона који долазе са Запада и Истока. Како се понашају Срби, тако би требало да се понаша зрела Европска унија и она не треба да се држи ни за једну од страна. Веома ми је жао што господа у Европској комисији мисле да је свет само Запад. Питам их шта ће да раде ако западне вакцине не буде довољно. То се раније већ догађало када је била несташица маски и када смо их наручивали од Кине. Мислим да је то неразумно и да представља ризик по грађане ЕУ - сматра словачки политичар.
Председник Националне асоцијације туристичких организација (YUTA) Александар Сеничић не верује да ће у ЕУ бити отпора према источним вакцинама.
- Мени је од самог почетка била неразумна та теорија да се у ЕУ неће признавати руске и кинеске вакцине, и то из два разлога. Прво, колико видимо, не могу до западних вакцина сви да дођу јер се не производе у довољном броју. А друго, кинески и руски туристи су већ годинама доминантни путници у Европи. Примера ради, 100 милиона Кинеза је било у Европи у 2019. години, и то претежно у земљама ЕУ. С друге стране, руски туристи су најдоминантнији на најлуксузнијим дестинацијама па је тешко и економски нелогично очекивати да ће се ЕУ одрећи милијарди евра зараде у ситуацији када треба што пре да крене у економски опоравак - наглашава Сеничић.
Због тога сматра да ће Европска агенција за лекове ускоро одобрити источне вакцине.
- Колико сам чуо, и Кина је поднела документацију Европској агенцији за лекове за одобрење својих вакцина. Видим да Словаци и Пољаци најављују набавку и руских и кинеских вакцина, тако да очекујем да ће ЕУ у што краћем року одобрити те вакцине - закључује Сеничић.
Прве добре вести за српске туристе у 2021. години стигле су са Кипра пошто су тамошњи званичници најавили да ће ова земља отворити своје границе за стране туристе од 1. марта.
- Туристи ће моћи да посете Кипар без карантина и других ограничења ако по доласку нису позитивни на ковид-19 - рекао је заменик министра туризма Савас Пердиос.
Овим се укида забрана путовања грађанима 56 земаља, међу којима се налази и Србија.
Србија има око 1.280.000 вакцина, од којих већину чине цепива кинеске компаније "Синофарм" чијих је милион доза стигло 16. јануара. Остатак чине "Фајзерове" вакцине. Како је објављено у понедељак, на Торлак је стигло још 11.700 доза Фајзерове вакцине, а у наредне две недеље очекује се да почне да стиже између 10.000 и 20.000 ове вакцине недељно. Такође, како је навео наш извор, 15. фебруара очекујемо још 41.000 дозу Фајзер вакцине. Најављено је и да ће ускоро стићи "позитивно изненађење које се тиче набавке вакцина".
Из Русије је прошле недеље требало да стигне још 250.000 доза "спутника В", али није. Како је Александар Вучић рекао, из Русије нам је застало све.
- Чекамо одговор, проблем је због њих, имали су проблем у неким фабрикама. Ја ћу да зовем и кинеског премијера ако треба... - изјавио је Вучић и наговестио могућност да из Кине стигне још вакцина.
Подсетимо, он је данас рекао да је јутрос у Србију стиго још 10.000 вакцина, али није прецизирао којег произвођача. Иначе, Србија је до данас вакцинисала више од 300.000 грађана.