РУЖИЋ НА САСТАНКУ РАДНЕ ГРУПЕ: Ево кога се све тиче нови пакет мера за сузбијање насиља
Суспензија са наставе у трајању од 10 дана за ученике- насилнике, један је од нових предлога за сузбијање насиља у школама, који је јуче изнет на састанку Радне групе од које се очекује да 20. децембра усвоји комплетан план мера превенције насиља у школама.
У том сету би могло да буде и повећање минималне казне за родитеље, са садашњих 5.000 на 10.000, док би максимална казна остала иста и износила 100.000 динара. Предлаже се и санкционисање понашања директора.
ХИТНО САОПШТЕЊЕ РХМЗ! Стижу ЛЕДЕНЕ КИШЕ, погодиће ОВАЈ део Србије - спремите се за нагли почетак зиме!
ОСНОВАЦ УЗИМАО НОВАЦ И ПРЕТИО НОЖЕМ: Нови случај вршњачког насиља у Раковици
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ АНДРЕЈА ПРВОЗВАНОГ: Шта на данашњи дан НИКАКО не бисте смели да радите?
Мера привременог удаљања са наставе осмишљена је тако да се проблематични ђак на 10 дана измести из школске средине, након чега би се вратио на наставу.
Сви чланови тима заложили су се за раније предложену меру да ученик који има трећу јединицу из владања понаваља разред. Владање би се оцењивало бројчано од петог до осмог разреда, али и на полугодишту и на крају године, а та оцена би улазила у просек.
Међу предлозима су и раније помињане мере - повећање броја педагога, психолога, дефектолога и социјалних радника у образовним установама, као и да се ученику који је починио насиље и затражио исписницу из школе онемогући испивање док траје васпитно-образовни поступак. Преложена је и забрана употребе мобилних телефона на часу, али по том питању најизгледнија могућност је да Министарство препоручи школама да оне интерним прописима реше то питање.
Пакет мера за сузбијање насиља неће се, изгледа, "зауставити" само на ђацима. Директор нишке школе "Краљ Петар Први" Роберт Џунић, који је на састанку био испред Друштва директора Србије, рекао нам је да је предложено и да прикиривање насиља буде основ за разрешење директора школе.
Такође, предложено је и да се повећа накнада за старешинство, јер разредни старешина има много обавеза и значајну улогу у решавању случајева насиља.
- Састанак је био конструтиван и сви, укључујући и Министарсво просвете желе да се уведе нулта толеранција на насиље - истиче овај директор.
На састанку Радне групе договорено је да Министарство просвете размотри који од предлога, око којих су се сви чланови сложили, могу да се уграде у законске акте и правилнике, а да се тиме не угрозе права детета или уставом загарантована права.
Ресорно министарство доставиће став о томе радној групи до 16. децембра, а, како је истакао министар Бранко Ружић, рок за усаглашавање ставова је 19. децембар. Коначне мере биће познате дан касније.
Састанку радне групе, иначе, председавао је министар просвете Бранко Ружић, а били су присутни представници Синдиката образобвања Србије, УСПРС, Друштва директора, МУП, Министава за државну управу и локалну самоуправу, као и министарка за бригу о породици Дарија Кисић Тепавечвић.
Министар Бранко Ружић на састанку је посебно истакао значај интерсекторске сарадње. Он је указао на потребу да се успостави међусобна сарадња установа из области образовања и васпитања, социјалне и дечје заштите, здравства, полиције и других органа, служби и организација.