РУЖИЋ СУТРА НА САСТАНКУ РАДНЕ ГРУПЕ: Очекује се решавање горућег проблема у школама
Министарство просвете доставило је радној групи за сузбијање насиља у школама систематизоване и обједињене предлоге решења горућег проблема у школама
У папирима који су стигли свим члановима радне групе, сазнају се, појашњено је само како би изгедале измене прописа уколико би предлози били прихваћени.
РУЖИЋ НА САСТАНКУ РАДНЕ ГРУПЕ: Ево кога се све тиче нови пакет мера за сузбијање насиља
У Крагујевцу ће бити одржано предавање на тему вршњачког насиља у школама
ОГЛАСИО СЕ РУЖИЋ О СТРАВИЧНОМ ВРШЊАЧКОМ НАСИЉУ "Забринут сам, ове недеље се са овим мора почети"
Додатна усаглашавања планирана су за данас, нови састанак, којем ће председавати министар Бранко Ружић, заказан је за сутра у 12 сати, а чланови просветних синдиката и Друштва директора Србије очекују да ће након њега бити познате коначне мере.
Подсећамо, радна група за превенцију насиља у школама основана је након скандала који се десио у Техничкој школи у Трстенику када је ученик измакао наставници столицу а двојица ђака све то снимала и поставила на друштвене мреже. Главни виновник инцидента и још један ђак искључени су из школе, док се трећи ученик исписао пре дисциплинског поступка.
Након овога и просветне власти и просветни синдикати сматрали су да нешто мора да се мења, па је основана радна група чији је задатак да предложи мере за смањење насиља у школама. Тако је предложен одређени број мера, а међу њима и да се ученик који је починио насиље суспендује са наставе у трајању до 10 дана, да ученик који има трећу јединицу из владања понавља разред и да се владање оцењује бројчано од петог до осмог разреда, али и на полугодишту и на крају године.
Следећи предлог био је повећање броја педагога, психолога, дефектолога и социјалних радника у образовним установама, предложено је и да се казне за родитеље повећају - сада су од 5.000 до 100.000 - и да буду у распону од 10.000 до 100.000. Такође, предложено је и да се ученику који је починио насиље и затражио исписницу из школе, онемогући исписивање док траје васпитно-образовни поступак.
Затражена је и забрана мобилних телефона на часу, али по том питању најизгледнија могућност је да Министарство препоручи школама да оне интерним прописима реше то питање.
Говорећи о решавању проблема насиља у школама, министар Бранко Ружић посебно истиче значај интерсекторске сарадње, као и потребу да се успостави међусобна сарадња установа из области образовања и васпитања, социјалне и дечје заштите, здравства, полиције и других органа, служби и организација.