С ПРАВОМ КАЖУ ДА ЈЕ ОСТРОГ СА ОВЕ СТРАНЕ: У српској светињи дешавају се ВЕЛИКА ЧУДА, манастир посећују из целог света
Слепи прогледају, хроми проходају, а нероткиње рађају
Древни манастир Куманица, на сјеничко-пештеркој висоравни у близини границе са Црном Гором био је значајан духовни центар. Посвећен је Светом архангелу Гаврилу. Многи га сматрају Острогом са ове стране.
ПОСЛЕДИЦЕ КОРОНЕ РАЗАРАЈУ И МЛАДЕ: И они са по 20 година, потпуно здрави, имају проблема са СРЦЕМ - обратите пажњу на симптоме
Исламски верници славе Курбан-бајрам: Празнује се четири дана, а ово су главни обичаји
АКО ЈЕ СУДЕЋИ ПО НАЈАВАМА, НЕЋЕ НАМ ПОМОЋИ НИ НОЈЕВА БАРКА: Рхмз издао ново УПОЗОРЕЊЕ - очекују нас обилне падавине
Не зна се тачно време изградње манастира Куманице, а ни ктитор. Прво писано помињање је из 1514. године. У рушевинама су сачувани делови плоча од 13. до средине 15. века.
Златно доба Куманице било је у другој половини 16. и током 17. века, а потом је опустео у другој половини 18. века. Манастир је обновљен 2000. године.
- Долазим из Пољске и први пут сам овде. Одушевљена сам местом и желим да се помолим у светињи - рекла је одушевљена посетитељка.
У народу постоји веровање да посетом Куманицама слепи прогледају, хроми проходају, а нероткиње рађају. Због таквих легенди долазе људи свих религија из целог света.
Отац Николај, старешина манастира Куманица каже да је манастир Куманица култни исцелитељски манастир.
- Многа исцељења су се дешавала у манастиру Куманица како у старим тако и у данашња времена, 26. јула се овде одржава велики сабор. Буде присутно и до 10-12 хиљада људи за ту једну ноћ - рекао је отац Николај.
У плану је и изградња прилазног пута до манастира Куманице. Тренутно се изводе радови на изградњи пута Сјеница - Баре до школе у Врбници.
- Сам манастир Куманица представља духовно средиште, место заједнице али и духовно извориште мештана ових прелепих крајева и као такав нема случајно префикс Острог са ове стране - каже Дејан Драмићанин, вероучитељ.
До Куманице се стиже макадамским путем из правца Врбнице или железничком пругом Београд-Бар због чије је изградње било планирано да се поруши светиња, али верници то нису дозволили.