Са факса право на посао, отвара се 4.000 радних места! У Новом Саду ниче најсавременија "Силицијумска долина"!
"Улагања су велика, али су и у економском погледу исплатива!"
Када идуће године у ово доба, како је планирано, нови Научно-технолошки парк при Универзитету у Новом Саду (УНС) прими своје прве "станаре", Србија ће добити најсавременији креативни центар информационих технологија (ИТ), нашу малу "силицијумску долину" у којој ће бити отворено око 4.000 нових радних места.
Прочитајте и:
- Острога Ми је дрег краљица Прајда, а ми смо пробали да откријемо ко се крије иза шминке и хаљина (ФОТО)
- Марић успео да ућутка Јелену Милић: Махнуо јој Путиновом фотографијом, она остала без текста (ВИДЕО)
- ДРАМА У СИВЦУ! Станарима фекалне воде из подрума ПРОДИРУ У КУПАТИЛА, агонија из дана у дан СВЕ ВЕЋА!
У изградњу и опремање те шестоетажне зграде у оквиру Кампуса УНС, једне од тренутно највећих инвестиција у Новом Саду и домаћем образовно-научном сектору, Република и АПВ уложиће укупно 21 милион евра, истиче проф. др Зоран Милошевић, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност.
- Улагања су велика, али су и у економском погледу исплатива, будући да се, према раније рађеној студији оправданости, очекује десет пута већи бенефит од трошкова - наглашава Милошевић, напомињући да је за остваривање те инвестиције првобитно планирано 13,2 милиона евра, а овогодишњим анексом уговора повећано на 13,9 милиона.
Још два објекта
Уз завршетак изградње Научно-технолошког парка, идуће године ће у оквиру УНС бити започета изградња Студентског културног центра, као и зграде научног Института "Биосенс", за коју је обезбеђена знатна финансијска подршка из ЕУ, од 15 милиона евра.
Покрајинска влада, као инвеститор и суфинансијер пројекта, прошле и ове године, уложила је укупно два милиона евра, још милион ће бити предвиђен у буџету за следећу годину, а од Републике очекује додатних око седам милиона евра за последњу фазу изградње, чиме би финансијска конструкција била затворена.
- Досад је обављена практично половина посла, а у наредном периоду фокусираћемо се на радове на 10.000 квм, предвиђених за потребе Факултета техничких наука (ФТН), како бисмо их завршили и дали на употребу до почетка академске 2019/20. године.
Милошевић додаје да ће у оквиру преостале "квадратуре" бити смештене и неке већ препознатљиве компаније из ИТ сектора, део објекта предвиђен је за смештај око 80 малих стартап компанија, или бизнис-инкубатора, у којима ће радити млади креативни стручњаци, а око 4.000 квадратних метара простора планирано је за научноистраживачке институције од посебног интереса за АПВ, која може да се похвали врло моћним ИТ сектором.
- Научно-технолошки парк је најбољи показатељ како се удруживањем око пројеката постижу високи резултати. То ће бити веома важан корак у промоцији техничко-технолошких достигнућа и у повезивању знања и бизниса, ради бржег привредног развоја - оцењује Милошевић, наглашавајући да се очекује да и привреда у великој мери финансира домаћу науку и образовање.
Посебно је у том смислу значајно то што ће нови Научно-технолошки парк подстаћи иновације и примену нових технологија и омогућити младим стручњацима запослење и усавршавање, уз примања која ће бити респектабилна и у међународним оквирима.
На новосадском ФТН годишње дипломира од 800 до 1.000 студената, од којих ће многи "новопечени" инжењери овде наћи одговарајући посао, уместо да одлазе у иностранство.
Седница за месец дана
Финансирање завршне фазе изградње Научно-технолошког парка требало би да буде договорено на заједничкој седници Владе Србије и Покрајинске владе, 17. октобра у Новом Саду.
- Очекујемо још око седам милиона евра, да бисмо финализовали изградњу преосталих 16.000 квм овог објекта - прецизира Милошевић.