ПРВИ У СРБИЈИ: Овакав Парк науке нигде нисте видели - јесте ли спремни да будете ЖИВА КАЗАЉКА сата? (ВИДЕО/ФОТО)
Садржаји паркова науке намењени су свим узрастима, а инспиришу откривање разноврсних закона природе и разумевање природних наука.
У Шабачком Центру за стручно усавршавање отворен је Парк науке, први у Србији. Овај пројекат остварен је у сарадњи са Институтом за физику, Друштвом физичара Србије, Народним музејом у Шапцу и Центром за промоцију науке, а његови аутори су професор доктор Мирјана Божић Поповић са београдског Института за физику и шабачки магистри Татјана Марковић Топаловић професор у средњој медицинској школи, као и бивши директор Центра за стручно усавршавање Горан Стојићевић професор географије на Академији струковних студија у Шапцу, док нови директор Центра за стручно усавршавање Бранко Филиповић настоји да својим марљивим радом и трудом настави ову добру и дугу традицију Парка науке у Шапцу.
Циљ Научних паркова јесте да се на отвореном, јавно доступном зеленом простору, прикажу аутентични примери научних феномена из области физике и астрономије, биологије и хемије и биологије, и да се посетиоци упознају с њима на интерактиван начин.
Млада, амбициозна и креативна сликарка наиве: Марина Петрик поносно чува културу, историју и лепоту Ковачице на платну (ФОТО/ВИДЕО)
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Место где у плетеној корпи настаје магија за непце: Знате ли за легендарни ПИРОТСКИ КАЧКАВАЉ са лесковог прућа? (ФОТО/ВИДЕО)
Садржаји паркова науке намењени су свим узрастима, а инспиришу откривање разноврсних закона природе и разумевање природних наука.
Парк је направљен у оквиру Центра за стручно усавршавање. Сада уз њега стоји још 34 инсталација - од едукативне фонтане, преко параболичних звучних огледала помоћу којих се може чути шапутање на удаљености од 20 метара, Њутновог клатна, модела ДНК, кристалне решететке, соларног панела, сата у коме посетиоци глуме казаљку, метеоролошке станице, научног тобогана, Гриничког меридијана, модела кухињске соли - а уз њих и 30 научних табли за објашњења.
Заправо, једном речју, јединствен у региону, Парк науке у Шапцу је путовање кроз знање и кроз време.
Инсталације Парка науке откривају и објашњавају свет и појаве у њему, приказују аутентичне научне феномене из области: физике, астрономије, географије, биолологије и хемије. У интеракцији са инсталацијама, можеш постати жива казаљка на сунчаном сату и својом сенком показати тачно време, на Брахистохрони доказати да најкраћи пут није увек и најбржи, преко параболичних огледала чути звук који је 20 метара даље... И много тога другог.
На глобусу ДИНГ можеш реално пратити природне појаве, одриграти партију шаха и бити део оптичке илузије због које нећеш више веровати својим очима...
Више о значају самог Парка науке за Шабац, али и Србију, објаснила је Ивана Богићевић која је уједно и водич Парка науке која наводи да је сам парк најзанимљивији управо најмлађима.
- Имају могућност да буду жива казаљка на сунчевом сату, односно да својом сенком покажу тачно време, ако деца седну на ДИНАМО бицикл својом снагом могу производити електричну енергију, или покренути локалну радио станицу, али и да напуне свој мобилни телефон - објашњава водич и додаје:
- Ако седнете на нашу љуљашку, ако сте довољно снажни, можете да подигнете сами себе и свашта нешто друго што је јако занимљиво деци - прича Ивана Богићевић.
Ово је место на ком се траже одговори и постављају нова питања, овде су постављене научне табле, па можете читати и учити самостално. Сви могу да уче у Парку науке, а многи могу и да предају у њему, а сам Парк науке отворен је 26. марта 2013. године.
Садржаји су такви да постоје научне посластице за све узрасте, почев од најмлађих у вртићима који могу да упознају планету Земљу, мерење времена и временских прилика, а старији ће се подсетити меридијана, рефлексије звука, кристалних структура, репликације ДНК. У целом Парку постављене су научне табле, па можете читати и учити самостално. У духу образовног, сазнајног, културног и омладинског туризма, Парк науке у Шапцу је место које ћете волети!
Пројекат је финансиран из буџета града Шапца. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.