САБОРНА ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ У НЕГОТИНУ: Светиња изузетне архитектонске лепоте
Педантни свештеници и општински службеници су оставили записано да је изградња коштала 978.172 пореска гроша.
Неготин има једно од најсређенијих градских центара у том делу Србије. А у лепо уређеном градском средишту, које је претворено у пешачку зону, архитектонском лепотом и симболиком доминирају споменик Хајдук Вељку Петровићу и црква посвећена Светој Тројици.
Прву зидану цркву мештани Неготина су саградили су 1803. године и она је посвећена рођењу Пресвете Богородице.
Како се у другој половини 19. века Неготин почео развијати и попримати обележја праве европске варошице почело се размишљати и о томе да би приличило да она добије и већу цркву.
ЦЕНЕ ЗА ГРЧКУ СЕ ПРЕПОЛОВИЛЕ, ТЕМПЕРАТУРЕ ИСТЕ! Најбоља шанса за летовање управо САДА!
НАЈНОВИЈА ВЕСТ ИЗ КИНЕ: Мицић донео најтежу одлуку после смрти мајке!
ПОСЛЕ БРУТАЛНЕ СУДИЈСКЕ КРАЂЕ: Литванци показали ПОНОС, частан ОПРОШТАЈ са Мундобаскета (ВИДЕО)
Највећи заговорник те идеје био је епископ Евгеније. Он је 1868. позвао грађевинског предузимача Штајнехлера да почне са изградњом светиње. Међутим у то време постојала је иницијатива неколико локалних политичких првака да се недалеко од Неготина, на Дунаву, сагради нова варош, што је за последицу имало и расправу да ли нову цркву градити у Неготину или у новој вароши.
Победили су заговорници става да град треба да остане где и јесте, па је 8. маја 1872. започета изградњ цркве посвећене Светој Тројици. За тај посао ангажовани су италијански мајстори а изградњу је надгледао поменути Штајнехлер. Основни радови су завршени 1874. године, следеће две године потрошене су на опремање унутрашњости, да би на Ђурђевдан 1876. црква била освећена.
Педантни свештеници и општински службеници су оставили записано да је изградња коштала 978.172 пореска гроша. Или, по тадашњој вредности, око 930.000 француских франака.
ЗАСТАВА СРБИЈЕ НА КАРПАТИМА: Планинари из Плане јуче у Румунији освојили три врха изнад 2.000 метара
ОТИМАЈУ НАШУ ВЕЛИКУ СВЕТИЊУ! Јуришају на СРПСКО НАСЛЕЂЕ, повеља Кулина Бана је ДОКАЗ да су ВЕШТАЧКА НАЦИЈА
Српски геније који је завршио два факултета са свим десеткама се враћа у Србију: Хоће да врати дуг домовини! (ФОТО)
Саборна црква Свете тројице је једнобродна грађевина, изузетних архитектонских решења, са високим звоником који и век и по касније доминира центром овог лепог града. Представља мешавину закаснелог класицизма и неоренесансе, што је сврстава међу ретке грађевине таквог изгледа у Србији.
Скоро три деценије након освећења, 1901. године, урађени су садашњи иконостас и живопис, а они су дело академског сликара Стевана Тодоровића и његове супруге Полексије. Једино је свод живописан касније и то је урадио Тодоровићев ученик Милисав Марковић.
Због јединствености простора, његове величине и акустичности, црква је идеална за одржавање концерта духовне музике.