"Сада крећу пчелице и звездице, а после ће петице" Први дан у школи: Једна седмогодишњакиња Зои има само ову бригу
Малена девојчица нема трему, али је мама и тата имају. И то поприлично.
Сваке године Србија има око 2.000 првака мање. Оно што је највеће благо једне земље, а то су њена деца, у Србији нестаје. За наше прваке прошла година била је конфузна. Многи због онлајн наставе нису упознали другаре с којима су годину дана ишли у исто одељење.
СПИСАК ПРАВИЛА КОЈИ ЧЕКА ЂАКЕ ОД СУТРА: Овакав почетак школске године никад нисмо имали
НЕЋЕ НАС КИША ЗАОБИЋИ НИ ДАНАС: У већем делу дана суво и свеже - припремите кишобране, биће пљускова до краја недеље
ВЛАСТИМИРА ИЗ СЕФКЕРИНА НЕМА ВЕЋ НЕКОЛИКО ДАНА: Претрагу врше и полицијски пси, породица страхује да је киднапован
Ову годину почињу оптимистичније. Једна седмогодишњакиња Зои има само ову бригу - да ли ће у школи имати тако пуно другара као што је имала у вртићу.
- Имала је стварно пуно другара у вртићу, али је свако отишао на своју страну и питање је да ли ће неког од њих срести у школи. То јој је највећа окупација. Иначе је спремна, каже "сада крећу пчелице и звездице, а после ће петице". Зна да је сада велика и да ће морати да учи - прича нам Марија С, поносна мама првака из Београда.
Малена девојчица нема трему, али је мама и тата имају. И то поприлично.
- Ја као да крећем поново у школу. За мене је ово полазак у први разред такође - кроз шалу поручује ова мама. Свог првака испратили су јуче у 18 сати супруг и она заједно, а на први дан школе можда неће моћи.
Наиме, неке школе у Србији дале су препоруку да само један родитељ доведе дете 1. септембра. Родитељи нису до сада добили никакво обавештење, и надају се да ће је заједно увести у школу.
- Нема те короне која би нас спречила да заједно испратимо нашу Зозу. Муж и ја смо причали да ће, ако дозволе долазак само једног родитеља, он ће остати да "чува" школско двориште, а ја бих ушла унутра са ћерком - каже Марија.
Пред првацима је још једна новина - мораће да се навикну да носе маске.
- Она је цео период короне ишла у вртић а тамо нису морали да носе маске. Сада ће у школи морати. Будући да смо се сродили са алкохолом и средствима за хигијену, верујем да јој ни маска неће тешко пасти - истиче ова мама.
Нарочито јој је драго што ће у школу кренути нормално и што ће моћи да се друже, уместо да седе код куће и гледају у екране. А ако се осврнемо на почетак текста и причу о све мањем броју првака, треба напоменути и да се за исте те прваке не уводе никакве олакшице. Родитељи су и ове године морали да плате између 100 и 200 евра само за полазак у први разред.
- Ми смо дали око 20.000 динара. Око 5.000 динара је био ранац, уџбеници око 7.000, а ту су и патике, гардероба, прибор за школу. Срећом, Град рефундира новац за уџбенике, па ћемо крајем септембра добити поврат новца - каже Марија.