САМ СВЕТСКИ ВРХ! ВРХУНСКА ДИЈАГНОСТИКА НА ВМА: Добио гама камеру, заказивање од понедељка
Како је нагласио министар одбране, Војномедицинска академија је свакако једна од наших најцењенијих здравствених институција.
Министар одбране Александар Вулин обишао је данас реконструисани део Института за нуклеарну медицину Војномедицинске академије који је опремљен двема најсавременијим гама камерама, уређајима који се користе за прецизну дијагностику различитих обољења, а посебно малигних болести.
НАЧЕЛНИК ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЈЕ УПОЗОРАВА: Шта све треба да знате да бисте правилно лечили дијареју код деце
КОРОНА У ЧАЧКУ: Хоспитализована 43 пацијента, ТРИ НА РЕСПИРАТОРУ!
"ВИТАЛНИ МОМЧИЋ" ПОБЕДИО КОРОНУ У 93. ГОДИНИ: Врањанац Дракче јачи од вируса, несебично поделио тајну тријумфа
Како је нагласио министар одбране, Војномедицинска академија је свакако једна од наших најцењенијих здравствених институција, а да би таква и остала потребни су људи, али и улагање у технику.
- Отварањем гама камере, последњим припремама за њен рад, завршавањем последње фазе обуке и могућношћу да наши пацијенти већ од понедељка почну да заказују прегледе на гама камери, Војномедицинску академију смо учинили још савременијом и још опремљенијом. Гама камера је сам светски врх. Оно што имају други институти у свету сада има и наша Војномедицинска академија - рекао је министар Вулин и додао да се улагање у здравство и у војно здравство "увек враћа и увек исплати".
- Ми смо се показали као добар, жилав, као веома ефикасан здравствени систем у борби против пандемије, између осталог зато што смо континуирано улагали у војно здравство. Прошле године смо у војно здравство примили око 500 сестара, лекара, немедицинског особља, припремајући се за све што може да нам се деси. И сада настављамо са улагањем, опремањем и можемо да кажемо да се Војномедицинска академија враћа тамо где јој је увек и било место и где војно здравство треба да буде - међу најбоље, најопремљеније, најобученије, најобразованије. Војномедицинска академија је на услузи војним осигураницима, али и цивилним. За време ковида радила је као нековид болница, болница за све пацијенте и тако ради још увек - истакао је министар одбране и поручио да је свако улагање у Војномедицинску академију улагање у квалитет живота свих грађана Србије.
Начелник Војномедицинске академије пуковник др Мирослав Вукосављевић нагласио је да је нови дијагностички уређај СПЕЦТ ЦТ један од ретких у земљи, а први у Београду, који ће омогућити комплетну дијагностичку лепезу тестова у Институту за нуклеарну медицину.
- Пуштањем у рад употпунили смо дијагностичку лепезу наших услуга које пружа Војномедицинска академија, на срећу и задовољство наших пацијената. Чекали смо реновирање с обзиром на то да је реч о веома осетљивим апаратима који захтевају дозволе од агенције, како за јонизујуће зрачење тако и од Института за нуклеарне науке "Винча". Све смо то добили - рекао је пуковник Вукосављевић.
Говорећи о значају реконструкције и опремању гама камерама, начелник Института за нуклеарну медицину ВМА пуковник доц. др Драган Пуцар рекао је да је то врхунска дијагностика која је напредна у свету и да "сада можемо лакше да се ухватимо у коштац са најтежим медицинским проблемом".
- Добили смо могућност да употребом СПЕЦТ студија којом желимо пресек не само планарне слике, добијамо тачну локализацију обољења, најчешће онколошких пацијената. Такође, добили смо могућност за још бољом резолуцијом хибридне камере која преклапа слику која се добија ЦТ-ом и СПЕЦТ-ом - истакао је др Пуцар.
Вредност инвестиције која обухвата набавку нових медицинских уређаја и реконструкцију дела Института за нуклеарну медицину ВМА, површине од 245 квадратна метра, износи око 150 милиона динара.
Гама камера је основни уређај за извођење сцинтиграфије - безболне неинвазивне дијагностичке методе током које се делови тела излажу гама зрацима, а детекцијом накупљања гама зрачења прате и откривају поремећаји у организму. Новији уређаји (двоглаве гама камере - СПЕЦТ - Сингле Пхотон Emission Цомпутед Tomography) давањем сензитивнијих слика пресека органа обезбеђују бржу и тачнију дијагнозу у бројним клиничким дисциплинама - кардиологији, ендокринологији, онкологији, нефроурологији, гастроентерохепатологији, неурологији.
Једна од гама камера у Институту поседује и радиолошки уређај (ЦТ) који омогућава тачнију локализацију промена виђених СПЕЦТ-ом. Комбиновањем обе технике добијају се фузионе слике које дају и податке о функцији (СПЕЦТ) и податке о анатомији (ЦТ).
Ову савремену нуклеарно-медицинску методу одликује веома мало излагање зрачењу и сматра се драгоценом у раној дијагностици и успешном лечењу.
Обиласку су присуствовали и државни секретар у Министарству одбране Бојан Јоцић и начелник Управе за војно здравство генерал-мајор др Угљеша Јовичић.
ДОКТОР КОН ДЕМАНТОВАО ИНФОРМАЦИЈУ! Трослојна заштита отпада: Ученици имају слободу у избору маске
ЊЕГОВ ЧУКУНДЕДА БИО ЈЕ НАГРАЂИВАН ЗА ЈУНАШТВО: Др Тиодоровић данас слави 71. рођендан и има САМО ЈЕДНУ ЖЕЉУ
"МОРАМО ИЗДРЖАТИ, РАДИМО ИЗ СВЕ СНАГЕ": У ковид одељењу опште болнице Ужице налазе се наши прави ХЕРОЈИ
НОВИ УДАРАЦ ПО ЏЕПУ РОДИТЕЉА! За ђаке обавезне хируршке маске: Само трослојне, ЦЕНА ПРАВА "СИТНИЦА"
КАКО ЈЕ ДР КОН СВОЈОМ ИЗЈАВОМ ПОСТАО "НЕПРИЈАТЕЉ БРОЈ 1": Друштвене мреже горе због само једне његове речи