САМО ТРИ ЧОВЕКА У СРБИЈИ РАДЕ ОВАЈ ПОСАО: Они су једини мајстори заната, људи их и не питају за цену (ФОТО)
Само тројица мајстора у Србији од столова могу да направе чудо.
Један од њих је и Нешат Таировски, Чачанин македонског порекла, који штап за билијар повремено мења алатом уз помоћ ког прави билијарске столове. Занат, нимало лак, али берићетан и врло тражен, нарочито за време корона вируса, јер многи су у време ванредног стања своју доколицу пожелели да прекрате ударујући кугле на зеленом платну.
- За квалитетан билијар, најважнији је свакако сто. Он мора да буде добро нивелисан, да "не вуче" ни на једну страну. Чоја треба да буде затегнута како треба, раније су се билијарски столови пресвлачили војничким шињелима јер чоја није могла лако да се нађе, а данас се најбоља купује у Турској и Немачкој. Да би се добро пресвукао билијарски сто, потребно је од три до четири сата - рекао је Нешат.
Да би постао добар мајстор, Нешат је прво морао да се докаже као одличан играч билијара, јер само уколико баратате свим тајнама ове игре, знате и како треба да изгледа савршен билијарски сто. На полицама његове собе налази се 40 пехара и преко 100 медаља освојених на разним билијарским турнирима.
- Билијар сам почео да играм са десет година и још тада се заљубио у ту игру. Како су године пролазиле почео сам и да попраљам столове, прво сам купио три, тотално их расклопио како бих знао како тај систем функционише и од тада сам кренуо у посао. Од комада дрвета чак сам и сам правио столове за себе и пријатеље. Сада осим њих поправљам и производим штапове за билијар и карамбол. Посао иде добро, јер код нас нема званична фирма која се тим бави - каже Нешат.
Овај Чачанин годишње у живот врати преко 100 билијарских столова. Најчешће његову помоћ траже власници клубова, а због малог броја људи који се тиме баве, често и не питају за цену.