САНАЦИЈА ПОПЛАВЉЕНИХ ПОДРУЧЈА У НИШУ: Високе бране спречиле обилније поплаве!
Велике поплаве у Нишу, санација у току.
Директор ЈВП "Србијаводе" Горан Пузовић и градоначелница Ниша Драгана Сотировски обишли су јуче поплављена подручја у Нишу, а том приликом Пузовић је истакао да је у овом тренутку најбитније да је вода на целом подручју Јужне Мораве и Нишаве, као и свих њихових притока, у опадању и повлачењу.
ЈУЖНА МОРАВА ИМ ОДНЕЛА СВЕ СА СОБОМ: Мештани Златокопа БЕСПОМОЋНИ - више породица остало без домова
"ШПАНСКА ОЛУЈА" СТИГЛА У СРБИЈУ - Да ли нам прети ЛЕДЕНО ДОБА? Српски метеоролог открио детаљну прогнозу
ШТА КАДА СЕ ИЗГУБИТЕ НА ПЛАНИНИ? Људи неприпремљени излазе на стазе, Горска служба УПОЗОРАВА
Пузовић је навео да су се реке вратиле у своја корита и додао да је први задатак локалних самоуправа Ниша, Врања и Лесковца да људе који су евакуисани и исељени претходна три-четири дана у поплављеним подручјима врате у њихове куће.
Обавестио је новинаре да се данас обављају интервентни радови, ''као и да је у току у Димитровграду завршавање и затварање касете која је била оштећена, а да су Србијаводе у Белој Паланци испумпали комплетну воду која је у неколико џепова заостала''.
У Врању се завршава санација једног дела насипа који је био оштећен пре три ноћи, казао је Пузовић и додао да се у Власотинцу ради на снабдевању воде.
Високе бране спречиле озбиљније поплаве
Пузовић је обишао поплављене општине у Пиротском округу, након чега је изјавио да су евидентиране све локације на чијој санацији је потребно одмах радити како би се спремно дочекао евентуални нови поплавни талас. Пузовић је казао и да су бране на вештачким планинским језерима, попут Завојског језера на Старој планини, задржале огромне количине воде.
- Осим регулисаних корита, насипа и других регулационих грађевина, у систему одбране су и високе бране и оно што је битно, Завојска брана је преко 22 милиона кубика воде задржала од 9. до 12. јануара. Подигнут је ниво акумулације за пет метара, а то је неких 20 одсто мање воде која је прошла Нишавом. Сличан ефекат смо имали и на другим бранама попут Барија, на Брестовачком језеру - казао је.
Према његовим речима, сви делови система су радили заједно и реакција целог система је била синхронизована, и локалне самоуправе, и ''Srbijavoda'', и мештана, и свих других чинилаца. ''Однос локалног становништва је такође за сваку похвалу, сви смо били заједно што је врло битно с обзиром на то да је овај талас био јако брз. Количина воде која је дошла Нишавом из Бугарске је нешто што не памте ни најстарији житељи Димитровграда, који је био први на удару. Најбитније је да нисмо имали жртава, нисмо имали повређених, а штету ћемо отклонити'', казао је Пузовић.
Он се у Пироту састао са градоначелником Владаном Васићем и његовим сарадницима из Штаба за ванредне ситуације. Васић је истакао да су током поплава сви системи били максимално angažovani. ''Stanje се нормализовало и предстоји нам отклањање слабих тачака које смо уочили...Ми смо обишли мост на реци Бистрици који представља једну од тих слабих тачака јер је низак, потребно га је подићи како не би представљао својеврсну брану у оваквим ситуацијама. Такође, предстоји нам уређење канала Рогоз у делу који није уређен а размишља се о превођењу канала Рогоз у Нишаву'', рекао је Васић.
- То су радови који ће се завршити до краја викенда - казао је Пузовић и додао да очекује да ће у понедељак и уторак бити одржана седница Републичког штаба за ванредне ситуације на којој ће изнети све оно о чему је данас разговарано са градоначелницом Ниша, као и оно што је затечено у претходних неколико дана.
Пузовић додаје да ће покушати да у најкраћем року добију средства за све најхитније радове да се обаве током пролећа како би се повратила сигурност и сви објекти били у потпуности безбедни.
Упитан на које радове мисли, Пузовић каже да је најбитније да се омогући да вода може нормално да тече, односно да се уклоне депоније и да се санирају насипи.
Одговарајући на питање у вези са Тврђавским мостом у Нишу, који је из безбедносних разлога затворен за саобраћај, Пузовић каже да предстоји његово уклањање и изградња новог моста са новим димензијама и прилазима.
- Имамо испод моста једну депонију, спруд, који ћемо током пролећа уклонити тако да ћемо и тај део решити да и десна страна где је викенд насиље буде безбедна за будуће посетиоце - казао је Пузовић.
Према његовим речима, језгро града Ниша је заштићено, а сада остају приградски делови, пољопривредне површине и насеља која су и низводно и узводно затворених касета, да се њима баве и да се степен безбедности подигне.
У Дољевцу, према речима Пузовића, постоје две критичне тачке, једна је село Шареновац, за шта су добијена средства и ту ће у наредна два, три месеца бити урађени сви битни радови, а тражиће се средства за Геронтолошки центар и доњи део.
Када је реч о Гаџином Хану и тамо постоје два основна проблема, а како каже Пузовић, потребно је очистити корито реке низводно од града и решити питање уставе која лети служи за купање, али је у овом периоду сада била озбиљна брана због које су и настали неки проблеми.
Вода се повлачи у Пироту и Пиротском округу
Пузовић је саопштио да се вода у Пироту и Пиротском округу повлачи у корита и да ниво река опада. "Наш задатак је да све људе који су претходних дана били исељени вратимо у своје домове", рекао је Пузовић. "У Димитровграду имамо два, три велика оштећења, имамо у прекиду канализацију, мислим да ћемо у недељу завршити те радове", рекао је Пузовић. Према његовим речима договорили су се да ће у Белој Паланци радити на решавању проблема на неколико места на реци Нишави и на две њене притоке. Градоначелник Пирота Владан Васић рекао је да ће један од приоритета кад се ниво воде подигне бити подизање моста на реци Бистрици, који је нека врста бране.
- Потребно је да нађемо неко техничко решење, да омогућимо да се лети људи купају, а да у јесен, пролеће и ево и зиму, када није време за поплаве него за снег и минус од 15, 20, да вода може несметано да тече - навео је.
Градоначелница Ниша је истакла важност солидарности и јединства житеља приградских насеља који су у ноћи када је наишла вода за кратко време, 200 добровољаца, успело да напуни џакове са песком које је донео Сектор за ванредне ситуације, направи бедем и спречи воду да прође до првих кућа.
- Ми смо годинама имали проблем са Витковцем у околини Алексинца и то је решено. Zzelimo да заправо тако Србијаводе реше и овај проблем на територији градске општине Црвени крст - казала је Сотировска и додала да је Град спреман да свим приградским насељима изађе у сусрет када је у питању решавање проблема који припадају локалним самоупрвама, као што су одвод, канализација...
Сотировски је истакла да је важно то што ће спруводи који се налазе дуж корита реке Нишаве, а и на самом ушћу у Јужну Мораву, врло брзо бити решени јер то јесте разлог зашто се врло често тај простор плави.
Када је реч о Тврђавском мосту, Сотировски каже да је Град у буџету за 2021. годину предвидео 80 милиона за његово рушење и прављење документације за његову изградњу.
Додаје да је данас разговарано како да се пронађе други начин финансирања рушења моста како би тих предвиђених 80 милиона искористили и за његову изградњу.