Пандемија отежава лечење неплодности, али није све тако црно: Новим могућностима до родитељства у Србији
Неплодност погађа 25 милиона људи у ЕУ
Удружење Шанса за родитељство обележава Европску недељу (не)плодности, а председница тог удружења Сандра Јовановић указује да је паровима у Србији још увек онемогућено лечење уз помоћ донираних репродуктивних ћелија, као и да због пандемије Ковида-19 не могу да одлазе у иностранство на лечење.
У Општој болници у Панчеву 36 ковид пацијената: Сви у стабилном стању!
Др Ђерлек открио колико доза вакцине против короне стиже у Србију: Први контигент већ у наредна два месеца!
"СУПЕРПРЕНОШЕЊЕ" КОРОНЕ У СРБИЈИ: Др Срђа Јанковић упутио забрињавајуће упозорење о ширењу вируса
Јовановић напомиње да нови Закон о лечењу неплодности дозвољава донацију репродуктивних ћелија и ембриона, те да у Србији постоје и Банка и сва неопходна акта, али да се донација још увек не спроводи, због чега су, како наводи, многи парови и појединци приморани да одлазе у иностранство.
-Сада у време вируса корона парови не могу ван Србије и у потпуности им је онемогућен приступ лечењу неплодности уз помоћ донираних репродуктивних ћелија. Донација је битна. Морамо је започети што пре, поручила је Јовановић, наводи се у саопштењу Удружења. Додаје се да је Србија једна од ретких земаља у свету која има неограничен број финансираних поступака вантелесне оплодње, али да и даље забрињава што се не зна колико је беба рођено до сада уз помоћ репродуктивних технологија.
-Желимо да због боље транспарентности имамо више података о успеху и процедурама-навела је Јовановић. Удружење обележава Недељу (не)плодности под слоганом #jačizajedno са циљем да се што више говори о том проблему и побољшају услови лечења неполодности.
Европска Недеља (не)плодности покренута је 2016. године, а Европа ове године позива на једнакост у приступу процедурама за лечење неплодности широм Европе, али и на бољу информисаност.
Кровно европско удружење Fertility Еуропе саопштило је да неплодност погађа 25 милиона људи у ЕУ.