САБОР СПЦ: Црква и Срби на Косову и Метохији су суочени са безакоњем! Забрана патријарху да оде у Пећку Патријаршију је ТЕШКО БЕЗАКОЊЕ!
Свети архијерејски сабор СПЦ саопштио је да је Црква суочена са потпуним безакоњем које актуелна власт у Приштини спроводи према Српској православној цркви и српском православном народу, овога пута ограничавајући слободу кретања самом патријарху Порфирију и српским архијерејима.
Српска православна црква је саопштила да је, то што је поглавару СПЦ онемогућено да оде у Пећку патријаршију, као да папи буде забрањено да оде у Ватикан или поглавару Цркве Енглеске у катедралу у Кентерберију.
Свети архијерејски Сабор СПЦ на челу са патријархом српским Порфиријем апелује на међународне органе на Косову и Метохији да учине све што до њих стоји да се престане са флагрантним кршењем људских права и основних слобода српског народа, наводи се у саопштењу патријарха и архијереја, који поручују да остају са својим народом на Косову и Метохији.
-Онемогућавајући им на потпуно противправан начин, заправо насиљем, да служењем Божанствене службе отпочну редовно годишње заседање Светог архијерејског сабора у манастиру Пећка патријаршија, на коме то чине од прве половине 14. столећа и доба светог патријарха Јоаникија Другог, Свети архијерејски сабор пред целим цивилизованим светом, а посебно пред хришћанима, сведочи да српски народ и његова СПЦ на Косову и Метохији живе у потпуној правној, што значи егзистенцијалној, несигурности - наведено је у саопштењу.
Како се истиче, архијереји се сабирају једном годишње из целог света, са свих континената и пролазе многобројне границе без проблема, осим када треба да дођу на Косово и Метохију, "своје духовно огњиште".
"Безакоње учињено пред лицем света"
Ово безакоње учињено пред лицем света, како је наведено, у часу када се власт у Приштини нада пријему у Савет Европе, бледа је слика онога што тамошња власт свакодневно чини српском народу који живи на свом вековном животном простору, на Косову и у Метохији најмање миленијум и по, о чему живо сведоче древни манастири и цркве, гробови, фреске и иконе непроцењиве вредности.
-Стога Свети архијерејски сабор указује свим одговорним међународним чиниоцима који имају могућност да утичу на приштинске власти да су овим актом грубо показале да за патријарха српског, епископе, свештенство и верни народ СПЦ на простору КиМ не важе међународно признате и општеобавезујуће одредбе Универзалне декларације Уједињених нација о људским правима, Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода, Међународног пакта о грађанским и политичким правима и других конвенција које сваком човеку, па и патријарху српском, архијерејима, свештеницима и верницима СПЦ, непосредно гарантују право на слободу кретања, право на слободу мисли, савести и вероисповести, право на слободу мирног окупљања и друга зајемчена људска права и слободе - наводи Сабор.
Такође, позива православни и сав хришћански свет и његове духовне вође да се молитвом и другим начинима заузму за поштовање њихових верских права.
СПЦ никада није била, а ни убудуће неће бити политичка институција
-Српска православна црква никада није била, није ни сада, а засигурно ни убудуће неће бити политичка институција, већ јесте и остаје духовна мајка православних Срба која своју духовну мисију неометано врши у државама широм света. Српска православна црква ни у Републици Србији ни у другим државама нема статус државне цркве или политичке организације и зато се на њу не могу примењивати политичка мерила. Актуелне власти у Приштини су класичном злоупотребом права и подривањем темеља владавине права, у данима када православни хришћани прослављају васкрсење Христово, покушале да понизе СПЦ и да међу косовскометохијске Србе унесу нове страхове и зебње не би ли их принудили да напусте своје светиње и домове - истиче се у саопштењу.
СПЦ поручује да је свуда, а посебно на Косову и Метохији посведочила, а и данас сведочи да остаје са својим народом без обзира на насиље које се систематски и некажњено спроводи над православним Србима деценијама, а посебно од 1999. године до дана.
Србија Данас/РТС