САРАДЊА АМЕРИКЕ И СРБИЈЕ: Научници из САД-а, Србије и региона на научном скупу у Београду
Стопама Тесле и Пупина.
Научна радионица "САД – Србија и Западни Балкан у области науке о подацима (Дата сциненце)" отворена је данас у Палати Србије у Београду. Овај научни скуп, чије одржавање је омогућило Министарство просвете, науке и технолошког развоја, окупило је угледне научнике из Србије, САД и Западног Балкана, а очекује се пристуство 600 учесника.
Младен Шарчевић, министар просвете, науке и технолошког развоја, рекао је на отварању радионице да је споразум који су САД и Србија начелно договориле 2010. године, сада постао активан. Сарадња двају земаља је уз подршку Министарства просвете тек прошле године успешно обновљена, да би сада била спроведена у дело.
- Прошле године се представници НСФ-а (америчке Националне фондације за науку) и нашег Сану имали сусрет, а у мају је НСФ одобрио средства за организацију овог догађаја. Србија је у великом реформском замаху, у току је прављење новог закона о научно истраживачкој делатности, а београдски универзитет је и даље међу 2 одсто најјачих у свету, што потврђују и победе на међународним такмичењима. Системски дајемо подршку фундаменталним истраживањима – рекао је у уводној речи Шарчевићи изразио захвалностима организаторима скупа.
Зоран Обрадовић, председавајући радионице САД – Србија и Западни Балкан, и директор Центра за анализу података и биомедицинску информатику на Универзитету „Темпл“ у Филаделфији, изразио је посебну захвалност министру просвете Младену Шарчевићу за успешно отварање научне радионице. Шарчевићу се захвалила и Александра Дрецун, председница центра за науку и иновације „Интерсекшн“.
- Могло је ово да се догоди и 2010. године, али био је потребан један министар, Младен Шарчевић, да би се то спровело у дело – рекла је Дрецунова.
Присутнима се обратио и Кајл Скат, амбасадор САД-а у Србији, рекавши да је САД имала много користи од српских научника у прошлости и да би ова радионица могла да буде нови почетак за обе земље.
- Прошле године смо прославили 100 година од подизања српске заставе изнад Беле куће, а данас, учешћем у овој радионици, пратите стопе једног Михаила Пупина и Николе Тесле – рекао је амбасадор, и изразио наду да ће овај радионица повезати америчке и српске научнике.
Организатори научног скупа су Математички и Археолошки институт САНУ, уз Центар за науку и иновације. Национална фондација за науку САД (НСФ) је за радионицу издвојила 100.000 долара. Наука о подацима сматра се једном од кључних за развој науке у свету.