Сари из Београда канцеларија је у ОБЛАЦИМА: Са 17 година управљала је авионом, а сада има крајње ХУМАН ЦИЉ!!
Она је пример да се снови остварују
Успех не долази сам од себе. Потребан је велики труд и рад, али када се ради нешто што се воли и када је жеља толико јака да те константно вуче напред и чини да остварујеш и немогуће,онда је успех загарантован.
Прочитајте и:
Са једном таквом, јаком жељом и на путу успеха налази се Сара Крнета, двадесетшетогодисњакиња, која је наизглед сасвим обична девојка, међутим...далеко је од тога.
Екипа портала Srbijadanas.com имала је прилику да са њом разговара и посети њено "радно место" које ни по чему није обично, као ни Сара.
Наиме, она је на челу једине фирме у Србији која се бави хеликоптерским саобраћајем, Балкан хеликоптерс, а уједно је и најмлађи и једнини женски цивилни пилот хеликопетра у Србији и инструктор теоријске наставе у школи летења Хелимастер.
Сара каже да је љубав према летењу наследила од оца, Горана Крнете, потпуковника Војске Србије, са више од 5000 сати налета. И њен отац је посебан по томе што једини у Србији прави једну од најсмелијих и најтежих акробација у ваздуху, такозвани лупинг, што подразумева да летелица у вертикалном лету описује затворену кружну линију тзв. петљу.
- Циљ је да савладам технику пилотирања као и мој отац јер је он мађионичар у свом послу, али у извођење акробација не бих се упуштала - са истиче Сара.
Са осмехом на лицу, као да је то најнормалнија ствар на свету, каже да је прво научила да вози авион, па тек онда аутомобил, а затим је на ред дошао и хеликоптер.
- Научила сам да летим са 17 година, авион није било тешко научити, али зато је хеликоптер био поприличан изазов.
Иако немамо прилику да често видимо хеликоптер, а још ређе да њиме летимо, за све љубитеље ових гвоздених птица, компанија Хеликоптер Балканс организује, по други, пут Светски дан хеликоптера 19. августа у Добановцима.
Циљ манифестације је да се подигне свест људи и значај хеликоптера у спасилачким мисијама, хитном медицинском транспорту и извиђањима приликом поплава, пожара.
- Реакције људи када виде хеликоптер веома су интересантне, прво кажу да је као играчка, просто не могу да верују да то чудо може да лети, али оно што је заједничко свима је осмех који свакако не могу да скину са лица када само једном лете хеликоптером. Људи се често плаше висине и имају страх од летења, али када једном уђу у хеликоптер страх се нестаје, а жеља да поново лете све је присутнија.
Крајњи циљ ове успешне и надасве посебне девојке је хитни медицински транспорт.
- То је дуга процедура, али се надам и верујем да ћемо успети. Потребно је обезбедити инфраструктуру, више хелидрома, више медицинских база које могу да приме повређене, али и хеликоптери и медицински кадар за то. Потребно је сигурно пет година, али се надам да ћемо успети јер то је наш циљ - са поносом каже Сара.
Хеликоптером може да се лети свако, сем трудница и особа са хроничним обољењима, због присутности адреналина који несумњиво постоји приликом лета.
Хеликоптер лети на висини од 150 до 300 метара, а у њему летети три особе, док укупно оптерећење не сме да пређе 255 килограма. Такође дозвољено је и летење деци од 2 године наравно уз пратњу родитеља.
Зато, ако никада нисте имали прилику да уживо видите хеликоптер, али и да њиме летите, недеља 19. август, иделан је дан да са породицом и пријатељима откријете нешто ново, осетите адреналин и можда заволите ове летелице које ће вам сасвим сигурно пружити незаборавно искуство.