КРИЗНИ ШТАБ ЗАСЕДА ДО КРАЈА НЕДЕЉЕ: Познато које ће нове мере бити "на тапету"
Међу тим предлозима је увођење ПЦР тестирања при уласку у нашу земљу
Кризни штаб за борбу против ковида-19 би у наредним данима требало да одржи седницу, а главна тема овај пут биће нове мере за све наше грађане који би у наредном периоду требало да дођу у Србију за празнике.
Опрез! Овога се плаши свака жена! Не игноришите симптоме упорне Ешерихије
Пуни болнички капацитети у Моравичком округу: У Чачку преминула још три ковид пацијента, 15 у тешком стању
КОРОНА ХАРА СРБИЈОМ: У Горњем Милановцу преминула једна особа, још 21 лице заражено короном
То је потврдио и епидемиолог Предраг Кон.
Тачан датум новог заседања Кризнг штаба још није познат, а према незваничним информацијама, одржаће се најкасније до петка.
- Медицински део Кризног штаба свакодневно расправља о новим мерама. Ми смо предлоге написали, уобличили и послали на разматрање. Они се тичу првенствено мера за наше грађане који долазе за новогодишње и божићне празнике у Србију - казао је Кон.
Међу тим предлозима је увођење ПЦР тестирања при уласку у нашу земљу, али и потенцијални карантин и изолација.
- Ту мора припрема да се направи, мораће да буду карантини и излолације, о томе ће бити речи на следећем састанку - рекао је он.
На питање да ли ће за њих бити обавезан ПЦР тест, он је рекао да је струка "комплетно предложила шта ће да се ради", али и нагласио да је "затварање граница немогуће".
- Предложили смо шта треба да се ради, медицински део кризног штаба. Нема алтернативе, алтернатива је улазак великог броја људи који не знају да су заражени, развиће болест и тражиће хоспитализацију у Србији, то не може да се очекује да Србија издржи. Затварање границе је немогуће, ако држава донесе ми то нећемо имати ништа против. Јасно је да мора тек да се расправи - рекао је др Кон.
Он појашњава и да је одлучено да буде максималног затварања, онда свакако не би било овако великих бројева, али истовремено би стао живот.
- Није на мени да то процењујем. Није наш највећи проблем оно што се десило, већ оно што ће доћи. Ми морамо гледати унаред, долазе новогодишњи празници, чак и ако успемо са овим мерама да мало смиримо то, са понашањем као да се ништа не дешава, имаћемо експлозију после Нове године - јасан је наш стручњак.
Епидемиолог истиче да се на почетку сваког састанка врши процена ситуације, па се онда говори о мерама, а када и да ли ће бити усвојене сазнаћемо након седнице, али да се мора размишљати о новим мерама будући да је наш здравствени систем такав притисак не би могао да издржи.
Чини се, да су целокупне ситуације све више свесни и наши грађани у дијаспори.
Жељни су да дођу у своју земљу, да виде родбину и пријатеље, "напуне батерије" у родном крају, прославе празнике уз овдашњу традицију и обичаје, али овог пута, како су многи навели, сила закон мења, па ће Божић и Нову годину обележити у земљама у којима живе и раде, у поштујући мере уведене због корона вируса.
Постојеће мере остају и за празнике?
Говорећи јуче о томе што су многи грађани већ резервисали места за прославу Нове године, Кон је истакао да "то није реално".
- То што неки људи раде, па резервишу прославе и дочеке Нове године, то једноставно није реално у овом тренутку - јасно и гласно поручује др Предраг Кон.
Подсетимо, у Србији је тренутно на снази забрана рада кафића, ресторана, клубова и свих других угоститељских објеката радним данима после 17 часова, али и викендом. Засад, званично, само до 15. децембра, али нема скоро никакве дилеме да ће она бити продужена. А није искључено ни доношење нових мера.
- За празнике ситуација ће бити тешка јер ће притисак на болнице бити и даље велики. Мере ће бити на снази докле год то буде требало, лично мислим да би оне могле да буду и оштрије - рекао је пре пар дана др Кон.