"Сеизмичка олуја" прети да разори Балкан: Поред Грчке, сад се затресла и ова земља у нашем комшилуку - Земљотрес се осетио и у Србији?
Према расположивим подацима, епицентар потреса лоциран је у централном делу земље.
Земљотрес магнитуде 4,2 степена Рихтера забележен је данас у 17:06 часова, на подручју Румуније.
Хипоцентар земљотреса, према подацима Европско-медитеранског сеизмолошког центра, смештен је на дубини од приближно 90 километара испод површине земље.
За сада нема извештаја о материјалној штети или повређенима, а надлежне службе прате ситуацију.
550 потреса погодило Грчку
У протеклих неколико дана, Грчка, посебно острво Санторини и околна подручја, погођени су серијом земљотреса. Од 31. јануара 2025. године, забележено је преко 550 потреса у региону између Санторинија, Аморгоса и Јоса, од којих су најјачи достигли магнитуду од 4,9 степени Рихтерове скале.
Ови учестали потреси довели су до евакуације хиљада становника са Санторинија, док стручњаци упозоравају да би сеизмичка активност могла да потраје недељама.
Феномен познат као "сеизмичка олуја" карактерише груписање већег броја земљотреса у кратком временском периоду. Иако је овај феномен познат у сеизмологији, још увек није довољно истражен.
Сеизмолози пажљиво прате ситуацију и апелују на становништво да остане мирно и прати упутства надлежних служби.
Да ли Балкану прети огроман земљотрес?
Сеизмичка активност у Грчкој, посебно у области Санторинија, изазива забринутост због могућег ширења на шири регион Балкана. Балкан се налази на сеизмички активном подручју због близине границе између евроазијске и афричке тектонске плоче, што га чини подложним земљотресима.
Истраживања су показала да су делови Балкана, укључујући Грчку, Албанију, Северну Македонију, Црну Гору, Босну и Херцеговину, Хрватску, Бугарску, Румунију и Србију, умерено до високо сеизмички активни. У Србији су посебно ризична подручја око Краљева, Ваљева, Трстеника и Параћина.