СРБИЈИ ПРЕТИ ЈАК ЗЕМЉОТРЕС?! Низ потреса забележен у нашој земљи и региону - сеизмолози тек најављују хаос, али постоји велики проблем
Како је у Србији јуче забележено пет земљотреса јачине мање од 3.0 према Рихтеру док се истовремено тресло и у Далмацији и БиХ, многи грађани су пропитивали јесу ли сви ти догађаји повезани.
Јутрос у шест сати и 31 минуту, сеизмографи Сеизмолошке службе Републике Хрватске забележили су умерен земљотрес с епицентром код острва Чиово, три километра јужно од Трогира. Магнитуда потреса износила је 3.0 према Рихтеру, а интензитет у епицентру ИВ степена ЕМС.
Иако је реч о умереном потресу, пробудио је многе грађане Далмације, који су се узнемирени јављали на друштвеним мрежама. Готово истовремено, у шест сати и 32 минуте, подрхтавало је тло на североистоку Босне и Херцеговине.
ВАТРА КУЉА НА СВЕ СТРАНЕ Драматични призори код Оџака, велики пожар захватио кућу (ВИДЕО)
ДРАМА НА САВИ: Возач слетео с пута, напустио ауто и нестао - Несрећа откривена случајно када се догодило ОВО!
У СРБИЈУ СТИЖЕ ЛЕДЕНИ ВАЗДУХ СА ГРЕНЛАНДА! Погоршање креће већ од 01. јануара, а ево када ћемо се СМРЗАВАТИ (ФОТО)
Епицентар потреса је био 15 километара од Санског Моста и 56 километара од Бања Луке.
Према подацима Евромедитеранског сеизмолошког центра, магнитуда тог потреса, који се осетио и у Хрватској, била је 2.8 према Рихтеру.
Како је и у Србији јуче забележено пет земљотреса јачине мање од 3.0 према Рихтеру, многи грађани су пропитивали јесу ли сви ти догађаји повезани.
- Што се тиче потреса који су се догодили у последњих пар дана, могу рећи да су прилично уобичајени. С времена на време се догоде мало интензивније серије, али то није ништа изван оквира некакве очекиване сеизмичности овог подручја. Ови догађаји на подручју Србије и потрес у близини Трогира од јутрос нису ни на који начин повезани јер су то релативно мали потреси удаљени више стотина километара – рекао је сеизмолог др. Јосип Стипчевић, доцент на Геофизичком одсеку Природословно-математичког факултета (ПМФ) у Загребу.
- До свих ових потреса долази због интеракције тектонских плоча - Јадранске микроплоче и Евроазијске плоче у ширем смислу, у подручју Динарида. Та интеракција се очитава у појави потреса, који су понекад јаки и деструктивни, али већином слаби до умерени, појаснио је Стипчевић.
Ујутро 17. децембра Сеизмолошка служба РХ забележила је слаб потрес магнитуде 2.3 према Рихтеру с епицентром код Триља. Надаље, 23. септембра увече сеизмографи су код Метковића забележили прилично јак потрес магнитуде 4.3 према Рихтеру.
Такође, 15. фебруара ове године потрес магнитуде 4,8 погодио је острво Крк, а осетио се широм Хрватског приморја. Ипак, најснажнији потреси у Хрватској последњих година забележени су пандемијске 2020. године.
Готово сваки дан земљотреси у Србији
Не прође дан, а да се у нашој земљи не региструје неки земљотрес. У понедељак их је забележено чак 9 и то магнитуде до 3 степена по Рихтеру. Да ли је наше подручје у некој трусној фази тренутно и можемо ли да очекујемо нове и јаче потресе?
"На простору бивше Југославије, Србија је у овом моменту најактивнија када су у питању земљотреси", тврди метеоролог Иван Ристић.
Сеизмолошкиња Ана Младеновић, се са тим не слаже: "Довољно је само да погледате сајт хрватског сеизмолошког завода, и да видите да је доста земљотреса и у Хрватској. Србија сигурно није сеизмолошки најактивније подручје бивше Југославије - тврди она.
Србију тек чекају потреси
Не може се ипак оспорити тврдња овог метеоролога да је у Србији претходних дана било доста земљотреса. Само у Штрпцу је забележено 5 земљотреса. Последњи у низу регистрован је у Голупцу, а раније се тресло и око Јагодине, Свилајнца, Петровца на Млави, Бора и Мајданпека... Према речима стручњака, Србију тек чекају потреси и то високих магнитуда.
Како тврди Ристић, с обзиром на високу сеизмичку активност током претходног дана, потребно је сачекати бар 3 наредна да се види хоће ли бити накнадних потреса.
Упитавши Ану Младеновић да прокоментарише изјаву Ристића да ће се у Србији у наредним годинама, а можда и ове десити снажан земљотрес, она је рекла да је незахвално давати такве прогнозе.
- Земљотреси се не могу прогнозирати. Исто ће рећи сваки сеизмолог - кратко је рекла она.
Очекује се земљотрес магнитуде око 5 степени
Међутим, оно што је чињеница, то је да се у Србији може очекивати већи земљотрес, само нико не може прецизно да каже када.
Подсетимо, 22. марта 2020. Загреб и шире загребачко подручје у 6 сати и 24 минуте погодио је снажан потрес магнитуде 5.5 према Рихтеру. Затим се 28. децембра 2020. године у 6 сати и 28 минута догодио јак потрес магнитуде 5.0 према Рихтеру с епицентром код Петриње.
Нажалост, то је био само увод у разорни потрес који је погодио Петрињу 29. децембра 2020. године у 12 сати и 19 минута. Магнитуда тога потреса износила је 6.2 према Рихтеру. Загребачки потрес однео је живот 15-годишње девојчице, док је разорни потрес у Петрињи однео шест живота.
Србија Данас/Јутарњи.хр/Курир