Сензационално ОТКРИЋЕ светских научника: Необорив доказ да је БРОНЗАНО ДОБА почело на тлу СРБИЈЕ
Западна Европа каснила хиљаду година за Балканом
Ново научно истраживање открило је да су рударство и металургија на Балкану представљали почетак бронзаног доба у Европи!
Прочитајте и:
- ДНК студија ЗАПАЊИЛА светске археологе: Европска цивилизација води порекло из познатог српског СЕОЦЕТА
- Научници пред решавањем НАЈВЕЋЕ МИСТЕРИЈЕ у Србији: Гроб деспота Ђурђа Бранковића у Смедеревској тврђави?!
- Тамо живе БЕДУИНИ српског порекла: Нећете веровати какве податке крије НАЈСТАРИЈИ МАНАСТИР на свету!
Временски контекст у који је смештен почетак бронзаног доба у Европи може да се сврста у исту раван са постојањем Сумерске цивилизације са подручја Месопотамије. Тада је Британија још била у каменом добу док нису биле изграђене ни прве египатске пирамиде - које су се појавиле тек хиљаду година касније!
Научни портал "Физ" наводи да се о бронзаном добу на Балкану већ доста знало на основу археолошких ископавања, различитог оружја и оруђа, али да смо сада у могућности да сазнамо више о том времену захваљујући траговима загађења које су ондашњи људи оставили иза себе. Током процеса добијања гвожђа, микроскопске честице олова ослобађале су се у атмосферу, а ветрови су их затим разносили на велике удаљености, све док не би пале на земљу. На основу одређених хемијских анализа могуће је доћи до спознаје о древним загађењима.
У објављеном чланку представљено је прво такво истраживање о променама загађења у југоисточној Европи за које се сматра да су настале из концентрација олова у западној Србији! Пронађени су докази о повишеним нивоима олова који се односе на 3600. годину пре нове ере што уједно представља најстарије познато загађење животне средине на планети.
Балкан се тако повезује с развојем металургије и најранијим бронзаним добом.
Претходно је најстарије познато загађење животне средине у Европи из 3000. године пре нове ере било откривено у јужној Шпанији. Ново откриће повезује се са близу пет стотина година даљом прошлошћу. У западној Европи тај ниво металуршког развоја достигнут је тек скоро хиљаду година касније.