СЕЗОНА КУПАЊА ЈЕ ПОЧЕЛА: Апел родитељима да обрате ПАЖЊУ на ове ствари, од почетка године вода је однела СЕДАМ живота
Црни биланс у Србији
Црни талас утапања у којем је живот од почетка године живот изгубило седам младих особа, од којих је шесторо малолетних, настављен је за викенд када су две трагедије, на базену у Оџацима и на каналу Дунав-Тиса-Дунав између Ловћенца и малог Иђоша, однеле животе троје деце.
НОВИ ЦИКЛУС НИС-ОВОГ ПРОГРАМА ЗАЈЕДНИЦИ ЗАЈЕДНО: У еколошке пројекте у локалним самоуправама НИС улаже 107,5 милиона динара
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ПОТЕНЦИЈАЛНУ ОПАСНОСТ ЗА ВРЕМЕ ВОЖЊЕ: Пљускови ће смањити видљивост, ОПРЕЗНО због мокрих коловоза!
ЗАШТО СЕ СРБИ ЉУБЕ ТРИ ПУТА? Порука и завет националне части - има посебно значење и смисао!
За само два дана у Србији се утопило троје деце. Прва несрећа догодила се у суботу на каналу Дунав-Тиса-Дунав између Ловћенца и Малог Иђоша када су двојица малолетних дечака ускочила у канал да би пливала. Трагични исход пријављен је полицији око 17.30 часова након чега је обављен увиђај.
Дечаци из Фекетића старости 14 и 16 били су непливачи. Могућност насилне смрти одмах је искључена. Према причи мештана, прво се сумњало да се један од дечака заплео у траву након што је ушао у воду, а да је други скочио за њим да му помогне, међутим, према наводима суботичког Тужилаштва малолетници су у воду ушли да би се купали.
- Заменик тужиоца Вишег јавног тужилаштва у Суботици и полицијски службеници ПУ Суботица утврдили да су малолетници ускочили у канал ДТД да се купају, али да су били непливачи услед чега је дошло до утопљена - саопштила је суботичка полиција.
За другу трагедију која се догодила за само два дана сазнало се у недељу након што је отац десетогодишњег дечака Б. П. пријавио око 22 часа његов нестанак.
Око 22.20 беживотно тело десетогодишњака полицајци су пронашли на дну базена у Оџацима.
Према ономе што је до сада истрага показала, несрећа се догодила у време када је базен био затворен, а на њему су се у тренутку несреће налазила два дечака, настрадали Б. П. и његов осмогодишњи другар.
- Базен у то време синоћ није био отворен за јавност. Још је у фази припреме. Био је ту радник обезбеђења. Он је на неколико минута одсутан како би отишао до тоалета и тада се све догодило - објаснили су са надлежни.
Наведени чувар је гловонем, па у датом тренутку није било никога ко би могао да чује вапаје, нити да се на базену нешто дешава, а истрага је тренутно усмерена на утврђивање евентуалне одговорности базена јер је посао чувара обављала глувонема особа.
Поред тога, преноси исти медиј, сумња се је да је малишана у базен гурнуо други дечак (8).
- Дете је гурнуто у базен од стране другог детета. Неће бити кривичног поступка јер је дете кривично неодговорно, односно млађе од 14 година. Тачно је да је чувар базена глувонема особа, те да зато нико није чуо шта се догодило - каже тужилац Вишег јавног тужилаштва у Сомбору
Овим двема несрећама од почетка године претходиле су четири. Прва се догодила 22. фебруара око 14 часова на обали Нишаве када је седамнаестогодишња девојчица А. М. током шетње са другарицом упала у таласе хладне и набујале реке, из које нажалост није успела да се спасе.
За њеним телом даноноћно се трагало седам дана, а пронађено је недељу дана касније неколико километара даље од места где је упала у воду, у пределу који обилује врбацима.
Настрадала девојчица, ученица средње млекарске школе "Др Обрен Пејић", била је из пиротског села Петровац у коме је живела са оцем, а у Нишу је становала у школском интернату.
Кобног понедељка нашла се са другарицом на кеју узводно од града и када је хтела да опере патике на једној косини бетонског кеја оклизнула се и упала у ледену реку из које јој није било спаса.
У априлу је вода однела животе двојице дечака. У војвођанском селу Манђелош у језеро Врањаш упао је Страхиња Степанов (10) наочиглед годину дана млађег друга.
Дечаци су се 22. априла у поподневним часовима играли на обали језера, а о томе како је Страхиња упао у воду наводиле су се две верзије. Према првој верзији, дечаци су се играли на брани, а Страхиња је са велике косине склизнуо у воду када је стао на маховину. Према другој, њих двојица су желела да пецају, а несрећни дечак се преврнуо у воду када је забацио штап.
Његов друг је тада почео да плаче и да дозива помоћ, уплакан је отрчао до рибара који су се налазили у близини и испричао им је шта се десило, након чега је потрага за дечаком у језеру почела. Рибари су ускочили у воду, у једном тренутку се учинило и да се дечак назире на површини, али већ је потонуо. Рониоци су извукли његово тело око 18 часова.
Недељу дана касније у Брусу је настрадао петогодишњи дечак Д. С. И њега је игра одвела у смрт.
Наиме, он се играо у близини рибњака који је у власништву његових родитеља и у једном тренутку је, како се претпостављало, пожелео да се поигра поред воде. Рибњак је био потпуно ограђен, а дечак је ушао на капију. Стао је уз ивицу да би видео рибе и тако је упао у воду.
Касно је примећено да га нема, пронађен је бесвестан и превезен у Дом здравља у Брусу где је констатована његова смрт.
Крагујевчанка Јована Ђ. (20) утопила се на Гружанском језеру, након што је са пријатељима Ђурђевдан проводила на излету у природи. Током поподнева они су одлучили да исплове на језеро, имали чамац и даску за сурфовање.
Јована је са чамца прешла са још једном другарицом на даксу за сурфовање на којој је био њихов друг. Ветар и таласи однели су даску, а троје младих започело је борбу у хласној води. Јована није била добар пливач и то је коштало живота.
Упркос свим напорима друга Николе да је извуче на обалу, Јована је потонула, а њено тело рониоци у извукли из воде након три дана претраживања јереза.