"СИГУРНО ЋЕ СЕ ЗАРАЗИТИ ОНИ КОЈИ СЕ НИСУ ВАКЦИНИСАЛИ" Шеклер открио: Нови сој короне стиже из Африке
Вирусолог Миланко Шеклер изјавио је данас да се појавио нови сој короне - БА.5, али да се смртност није повећала, тако да нема разлога за бригу.
- То је нови сој омикрона и ништа се битно неће променити у клиничкој слици. Преносивост је можда чак нешто већа од оне варијанте коју смо имали у јануару, али смртност се није повећала, тако да нема разлога за бригу - казао је Шеклер.
Он је додао да ће се сигурно заразити онај ко није преболео корону раније или се није вакцинисао. Шеклер је објаснио да је дошло до пораста броја новозаражених јер је много времена прошло од вакцинације, за неке и годину дана.
НАВАЛА ЗА ОДМОР У СРБИЈИ: До 20 часова синоћ подељено 20.553 ваучера
МАЛИ МАТУРАНТИ ПРЕД ЈОШ ЈЕДНИМ ИСПИТОМ: Данас полагање теста из математике, следи комбиновани
ЈОШ ЈЕДАН ТРОПСКИ ДАН ПРЕД НАМА! Рхмз УПОЗОРАВА на високе температуре у овим деловима Србије
Он је рекао да омикрон сој има пет варијанти и да је прва у Србији била доминантна у јануару, али да још четири нова соја долазе из Африке.
Нови талас зараза корона вирусом у Европи, нови сојеви избегавају имуну заштиту.
Европа пролази кроз седми талас ковида-19 објашњен великим делом новим сојевима вируса који имају снажан капацитет да избегну заштиту створену вакцинацијом и претходним инфекцијама. Нови скок заражених се може објаснити опуштањем мера заштите али и падом имунитета људи.
Сада је познато да заштита коју дају вакцине и претходне инфекције слаби после неколико месеци. "Особе које су заражене омикрон сојем БА.1 у децембру мање су заштићене од оних заражених почетком године. Исто важи и за имунитет остварен вакцинама, иако он остаје врло снажан против тешких облика болести, имунитет мало слаби за мање тешке облике", рекао је директор француског центра за истраживање ЦНРС Самјуел Ализон.
Научници кажу и да се нови талас такође објашњава развојем нових подваријанти омикрона, БА.4 и БА.5.
У Француској, према најновијем извештају службе за јавно здравље, више недеља се примећује постепена замена соја БА.2 и бележи појава соја БА.5 код 41 одсто случајева и БА.4 код шест одсто случајева у недељи од 13. до 19. јуна. Нови подсојеви се брже шире због двоструке карактеристике које имају, њихове веће заразности и због слабљења имунитета, односно способности да избегну имуни одговор.
Дуго се веровало да се инфекцијом стиче заштита, бар неко време. Међутим, са породицом омикрон то изгледа не важи, наводи се у студији Империјал колеџа објављеној средином јуна у публикацији Сајенс (Сциенце).