ДОКТОРКА РАЗРЕШИЛА СВЕ ДИЛЕМЕ! Зашто се код некога корона јавља с температуром, а код некога БЕЗ
Симптоми корона вируса су бесконачна листа, како нам се чини.
Ипак, температура и губитак чула мириса и укуса јасни су показатељ, али не увек. Неко, међутим, прође и само с грлобољом, или сувим кашљем или стомачним тегобама. Дакле, многи и не знају да имају корону, јер чекају да се појави главни симптом, а то је температура.
Крушевац од MOZZARTA добио терен у част ЛЕГЕНДАРНОГ БОБАНА ПЕТРОВИЋА!
"ПИШИТЕ ИМЕНОМ И ПРЕЗИМЕНОМ КОЈИ ЛЕКАР ЈЕ ПРОТИВ ВАКЦИНЕ" Огласили се из Лекарске коморе - ово је све што треба да урадите
"НЕ МОГУ И НЕ ЖЕЛИМ ДА ЋУТИМ" Др Јанковић жестоко о лекарима антиваксерима
У ОВОМ ГРАДУ И ДАЉЕ СУ ЗАБРАЊЕНЕ ПРОСЛАВЕ И ВЕСЕЉА! Познато је до када ће потрајати
Лекар је дао одговор на питање зашто се код неких људи јавља температура када се заразе корона вирусом, а код неких не.
- То да ли се јавља температура углавном зависи од имуног система, а то се разликује од особе до особе, каже др Бисерка Обрадовић, лекар опште праксе.
Такође, по њеним речима постоји и још једна веома важна разлика.
- То да ли ће се температура јавити зависи и од тога шта је нападнутно, респираторни или дигестивни систем. Ако је реч о респираторном систему температура се јавља, а ако је дигестивни углавном изостаје, каже др Бисерка Обрадовић.
Али постоји једна значјна разлика када је реч о грипу и корони.
Код инфекције корона вирусом симптоми се јављају постепено, док грип обара одмах.
Приликом првобитне инфекције корона вирусом код неких пацијената јављају се тежи и израженији симптоми, док постоје и они који се суочавају са лакшом клиничком сликом и вирус "прележе" без икаквих компликација. Бисерка Обрадовић, специјалиста опште праксе у Дому здравља Једро, за Žena.rs наводи да два фактора утичу на наш имуни одговор и потенцијалне симптоме приликом инфекције, а открила је и који су.
- Први фактор јесте време изложености вирусу. Што смо дуже изложени вирусу, већа је вероватноћа да ћемо развити тежу клиничку слику. Други фактор је наш имуни систем који је код некога генетски јак, па ће се лакше одбранити од вируса - истиче др Бисерка Обрадовић.
Докторка саветује да би требало да водимо рачуна о свом имуном систему који уместо да ојачавамо, ми лошим животним навикама уништавамо.
- Лош сан, недовољно спавање, конзумирање цигарета и енергетских пића и недовољна физичка активност слабе наш имуни систем. Требало би да више шетамо, да имамо добар сан, избегавамо енергетска пића и да се генерално чувамо било које болести или алергија јер свака уништава наш имуни систем - наводи и додаје да наш имуни одговор чине антитела и ћелијски имунитет.
Др Бисерка Обрадовић посебно напомиње да је делта сој вируса много вирулентнији и да на појаву и најблажег симптома треба да урадимо тест и да се јавимо лекару јер су веома ретки асимптоматски случајеви приликом заражавања поменутим сојем.
- Код делта соја је већи проценат заражених особа. Приликом прокужености претходних сојева једна особа је могла да зарази два и по човека, док код делта соја једна особа може да зарази осам. Оно што је специфично код делта соја, такође, јесте и кијавица као један од симптома, што до сада није био случај, а како се вирус везује за АЦИ рецепторе којих највише има у плућима и органима дигестивног тракта, можемо се суочити и са дијаеројом и повраћањем - истиче докторка Обрадовић.
Она наводи да не може да разуме зашто се људи плаше вакцинације, када би требало да се плаше ковида, поготову новог делта соја који је до сада показао своју снагу и оставио далекосежније последице у телима и на органима људи који су се са њим суочили.
- Људи постају дијабетичари изненада, пез претходне породичне историје. Показало се до сада да вирус изазива и стерилитет, а поред плућа и фиброзу јетре и свих осталих органа - каже у закључку докторка Бисерка Обрадовић.