СИТУАЦИЈА И ВИШЕ НЕГО ОЗБИЉНА! Ове инсекте не подносите а њихов ујед може вас коштати ЖИВОТА, у Србији све већи број оболелих
Ситуација је све гора.
Према извештају Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", од 23. јула, када је у Србији потврђен први случај грознице Западног Нила, до 11. августа, код још седам особа примећени су симптоми који указују на заразу овим вирусом.
Како је потом саопштено, сви заражени имају тешку клиничку слику, односно упалу мозга. Вирус Западног Нила, ако се искомпликује, може да доведе и до фаталног искода.
Реч је о потенцијално тешком вирусном обољењу које се преноси убодом зараженог комарца. Главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Кулекс пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас, а први случај заразе грозницом Западног Нила икада примећен је и идентификован у области Западни Нил у Уганди још 1937. године.
Данас је овај вирус најраспрострањенији вирус који преносе инсекти на свету и може да зарази људе, птице, комарце, коње и друге сисаре.
Где је распрострањен
Грозница Западног Нила јавља се широм света. Циркулација вируса Западног Нила присутна је на у Европи још од 60-их година прошлог века, али је прва епидемија међу људима забележена у Букурешту 1996. године.
Од тада се случајеви оболевања људи и коња региструју у Чешкој Републици, Француској, Италији, Мађарској, Румунији, Шпанији и Португалији. Током 2010. године еколошки фактори у Централној Европи и земљама Медитерана су погодовали ширењу вируса Западног Нила на људе, тако да је у области централне Македоније у северном делу Грчке први пут регистрована епидемија овог обољења у хуманој популацији.
Каква је ситуација у Србији
У периоду од 2007. до 2012. године на територији Републике Србије спроведене су четири студије које су указале на преношење вируса Западног Нила у популацији комараца, птица и коња.
Ти резултати били су повод Институту за јавно здравље да 2012. имплементира надзор над грозницом Западног Нила у људској популацији. Од 1. јуна до 15. новембра на целој територији Републике спроводи се интензиван, а ван тог периода и пасиван надзор над грозницом Западног Нила.
Први случај вируса Западног Нила у хуманој популацији, у овој сезони, подсећамо, забележен је 23. јула код мушкарца старости 80 година са територије Београда.
Пријављени случајеви заражавања вирусом Западног Нила забележени су:
3 случаја у Јужнобанатском округу
2 случаја у Београду
по 1 случај у Јужнобачком, Севернобачком и Браничевском округу
Такође, на територији Мачванског округа регистрован је и један случај грознице Западног Нила са вероватним местом заражавања у Грчкој, подсећају из Института "Батут".
Како се преноси грозница Западног Нила
Основни начин преношења болести изазване вирусом Западног Нила је убод зараженог комарца. Комарци се заразе приликом сисања крви инфицираних птица и тако заражени комарци преносе инфекцију на људе и друге животиње.
Знатно ређи пут преношења је трансфузијом заражене крви, трансплантацијом ткива заражених/оболелих особа или вертикално, са заражене мајке на дете током дојења или трансплацентарно, наводе из "Батута".
Вирус Западног Нила се не преноси међу људима путем контакта, а како напомињу стручњаци, резервоар заразе су многе врсте дивљих и домаћих птица.
Симптоми вируса Западног Нила
Овај вирус може да прође без икаквих симптома, међутим, неки симптоми су подсећају на обичну прехладу, стомачни вирус или вирус грипа, са чим лако могу да се помешају.
Симптоми грознице Западног Нила обично се јављају од трећег до 14. дана након убода зараженог комарца.
Око 20 одсто заражених особа има благу клиничку слику у виду:
грознице
главобоље
мучнине
повраћања
отока лимфних жлезда или појавом осима на кожи груди, леђа или стомака
Поменути симптоми обично пролазе у року од пар дана, мада су забележени случајеви када је обољење трајало и више недеља.
Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике, односно неуроинвазивног облика болести, објашњавају из "Батута". Тада се поред главобоље и грознице јављају и симптоми који указују на теже обољење попут:
укочености врата
ступора (стање утрнулости готово свих функција праћено летаргијом, укоченошћу и безвољношћу)
дезоријентације
коме
тремора
конвулзија
мишићне слабости
парализе
Ови симптоми могу да трају неколико недеља, са могућим трајним неуролошким оштећењима, као што је и упала мозга коју имају сви тренутно заражени у Србији.
Присуство инфекције вирусом Западног Нила потврђује се лабораторијски, а тежа клиничка слика јавља се чешће код особа преко 50 година старости код којих су пристна друга хронична обољења попут дијабетеса, кардиоваскуларних болести и друго.
Нема специфичне терапије нити вакцине против грознице Западног Нила. Болест се обично завршава потпуним опоравком након неколико недеља и месеци. У случају теже клиничке слике, оболели се хоспитализују.
Инфекција доводи до стварања имунитета.
Како смањити ризик од заразе вирусом Западног Нила
У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, Институт за јавно здравље Србије препоручује примену мера личне заштите од убода комараца и то:
-Употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном
-Ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје
-Препоручљиво је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу
-Избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца - у сумрак и у зору
-Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета
-Редукција броја комараца у затвореном простору
-По могућству боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен
-Избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре
-Смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави, што се постиже исушивањем извора стајаће воде. На тај начин смањује се број места на које комарци могу да положе своја јаја. Најмање једном недељно треба: испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду
-У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мера превенције
-У случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах се јавити изабраном лекару
Извор: Србија Данас/Блиц