СИТУАЦИЈА СА КОРОНОМ ЈЕ АЛАРМАНТНА! Од Новог Сада до Новог Пазара: Ово су ПЕТ НАЈКРИТИЧНИЈИХ ГРАДОВА
У другом пику првог таласа ванредна ситуација проглашена је у многим градовима Србије.
Најпре се увођење мера десило у Новом Пазару 25. јуна, да би јуче била проглашена у Бајиној Башти, у Лесковцу, претходно у Куршумљији, Ваљеву, Александровцу, Крушевцу, Ваљеву... Међутим, Београд, баш као и у првом пику, предњачи по броју оболелих, тако да смо и у јеку борбе Новопазараца за живот и против епидемије чули како је "у Београду десет пута тежа ситуација".
Хуманост и солидарност као одговор на здравствену кризу широм Балкана
ДРАМАТИЧНА СИТУАЦИЈА У ВОЈВОДИНИ: Букнула жаришта у више градова
ИГРАЛИ КОЛО ПОД ШАТРАМА, САД СУ КАНДИДАТИ ЗА БОЛНИЦУ: Весеље на вашару у Јовањи стигло на наплату
Охрабрујући су били наводи да се у Београду људи брже јављају лекару, те да је њихова клиничка слика ипак лакша. На прекјучерашњој конференцији за медије коју је поред двојице лекара Стевановића и Јанковића, прву после много недеља, држала премијерка Ана Брнабић, чули смо и да се ПЦР тестови разликују, те да одређене врсте дају брже резултате попут оних који се раде у лабораторији "Ватрено око" у Београду, а да има и градова у којима се на резултате чека по неколико дана, те да ће стићи додатна количина нових бржих тестова на корона вирус.
Болнички капацитети у Београду попуњени
У Београду су у ковид систем према данашњим подацима ушле још две болнице и већ вечерас биће спремни нови капацитети за прихват оболелих у Институт за медицину рада и Клинику за дерматовенерологију Клиничког центра Srbije. Prethodno је на Институт за реуматологију примљено првих 40 пацијената са средње тешком клиничком сликом, јер у њој нема услова за респираторе, из целе Србије.
У Београду је недавно отворена и Арена, као привремена болница за пријем пацијената са лакшом клиничком сликом, а према подацима од 13. јула у њу је већ смештено 178 пацијената.
У главном граду је ванредна ситуација проглашена 3. јула, а шест дана потом уведене су и три мере. Прва мера је потпуна забрана организованог јавног окупљања више од 10 људи у отвореним и на затвореним просторима. Друга мера је ограничење броја људи у затвореним просторима, тако да буде опредељено четири квадратна метра по особи и трећа мера је ограничење радног времена за угоститељске објекте, продавнице, тржне центре и остале затворене објекте, који неће моћи да раде у периоду од 21 сат до шест ујутро.
Данас су те мере додатно пооштрене. Кризни штаб за борбу против короне на данашњој седницидонео је обавезу ношења маски у сваком затвореном простору у целој Србији, и на оним местима на отвореном где је немогуће одржати дистанцу од 1,5 метар. Такође, забрањено је окупљање за више од 10 људи и у затвореном простору, и у отвореном. Чланови штаба препоручили су да маске носе и деца, али није прецизирано ког узраста.
Како је раније рекао министар здравља, болнички капацитети су попуњени, сем Арене, па се пацијенти смештају у Смедереву, Пожаревцу и Младеновцу.
Председник Вучић поновио је данас да су болнички капацитети попуњени, те да се отварају још две ковид болнице, уз напомену да се нада да ће моћи да се врши збрињавање и озбиљнијих пацијената у пивременој болници Арена.
- Ми данас морамо да отворимо медицину рада и кожну клинику Клиничког центра, ми више не знамо где да смештамо људе. Морамо да замолимо господина Месара да у Арену прикопчамо кисеоник јер имамо велики број кисеоника - казао је он.
Ситуација у Новом Пазару повољнија
Према најновијим подацима у Новом Пазару у којем је корона најпре букнула у овој фази епидемије у Србији, ситуација се смирује. Како је координатор Опште болнице Нови Пазар Мирсад Ђерлек оценио, ситуација је повољнија него пре десет дана када је тамо било смештено 380 пацијената - из региона.
- На дан 15.07. 2020. године број тестираних у ZZJZ Нови Пазар је 5.676, од тог броја инфицираних је 981 - стоји на сајту ZZJZ Нови Пазар са напоменом да је од тога 820 из Новог Пазара, 125 из Тутина, осам из Сјенице, који су такође проглашени жариштима.
У Новом пазару јуче је проглашен Дан жалости, делом због погибије тројице младића у тешкој саобраћајној несрећи која их је ракође здесила у овим тешким данима, другим делом због великог броја преминулих током трајања епидемије корона вируса. Најцрњи дан био је 10. јул када је само у Новом Пазару преминуло десеторо оболелих.
У последња 24 сата у Регионалном ковид центру у Новом Пазару преминула су три пацијента, док је 290 хоспитализовано, преносе локални медији.
Нови Сад букнуо након првог пика
У Новом Саду је у протекле две недеље регистровано 748 заражених корона вирусом, што је двоструко више него од марта до краја јуна. У том периоду је у Војводини забележено 2.850 случајева који су потврђени ПЦР тестом, од којих је њих 1.117 у Новом Саду.
Покрајински секретар Зоран Гојковић раније је казао да су попуњени капацитети Опште болнице Панчево и ковид центра у Врбасу, као и да се појавило ново жариште у Сремској Митровици, где је хоспитализовано око 80 инфицираних. Он је оценио да је критичан број оболелих у Руми, Суботици и Пландишту, али да неславни рекорд држи Нови Сад.
Од 10. јула на снази су и пооштрене мере. Забрањено је организовано окупљање више од десет лица на јавним и затвореним просторима, уз обавезну физичку дистанцу од најмање 1,5 метара.
Такође, сви привредни субјекти који обављају угоститељску делатност дужни су да у угоститељским објектима који немају башту, као и ноћним клубовима на територији Града Новог Сада, ограниче радно време од 6 до 21.
У Краљеву највише заражени млади
У самом врху градова и општина по броју заражених особа у периоду од 17. јуна налази се Краљево. Према данашњим подацима, за непуних месец дана у Краљеву је преминуло 12 пацијената од корона вируса, а оболело је 392.
У ковид амбуланту јављало се и до 180 пацијената дневно претходне недеље, а проценат позитивности ишао је до 80 посто.
- То је последица чињенице да су Нови Пазар и Рашка пре Краљева прогласили ванредну ситуацију, тако да су млади људи, који су сада доминантна категорија у структури новооболелих, у великом броју долазили у Краљево у ноћни провод, што је у Краљеву довело до драматичног броја заражених, посебно у старосној доби до 40 година.
Поред тога дошло је до великог броја матурских и рођенданских славља и других облика масовних окупљања, као и до општег опуштања код млађе популације што за довело до алармантне ситуације - казао је др Мацан
У Чачку многи са тешком сликом, умиру млади
У Општој болници Чачак хоспитализовано је 137 пацијената, према јучерашњим наводима, од чега многи са упалом плућа и тешком клиничком сликом, а на респиратору је девет пацијената. Само дан раније прегледано је 65 пацијената због чега је разматрана и могућност преласка читаве болнице у ковид систем. Тог дана је, према наводима другог извора, било и седам хоспитализованих пацијената више.
Тада је речено и да је за три дана отпуштено 17 пацијената, а да се растерећење болничких капацитета очекује и наредних дана.
Преласком ОБ Чачак у ковид систем остали нон-ковид пацијенти морали би да траже помоћ у Горњем Милановцу, пренео је Танјуг, а према информацијама из тог града, у горњомилановачкој болници је смештено 19 пацијената, два позитивна, остали са сумњом на ковид, а у Крагујевцу је смештено још 14 становника Горњег Милановца. Такође, четворо је хоспитализовано управо у ОБ Чачак.
Према јучерашњим подацима, на подручју Моравичког округа, у чијем је Чачак средишту, од почетка епидемије забележено је 440 случајева корона вируса, а преминуло је 35 пацијената. Међу преминулима су двојица браће Ђокић, старих 35 и 26 година, о којима се у претходним данима писало.
Повећан број новозаражених бележе и Сјеница, Крагујевац, Прибој, Бајина Башта, Лозница, Шабац, Ниш, Смедерево, Ужице. Ништа боље није ни у Врању, Сурдулици, Сремској Митровици, Пожаревцу...