СИТУАЦИЈА СВЕ ТЕЖА: Заражен велики број здравствених радника, наше здравство под огромним притиском
Апел свим грађанима да поштују прописане мере.
Ситуација у здравству је изузетно тешка, изјавио је државни секретар у Министарству здравља Берислав Векић и додао да је потребно обезбедити смештајне капацитете и збринути велики број новозаражених пацијената.
Он је на панелу у оквиру Ре-сет самита, који се одржава онлајн, рекао да је све више и заражених здравствених радника што отежава услове рада, али и додао да се наш здравствени систем током пандемије показао као изузетно флексибилан.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/07/107076413_10222359521125752_2558910829310708527_o.jpg?itok=u0aL2a7t)
АЛАРМАНТНЕ КОРОНА БРОЈКЕ У ЗЛАТИБОРСКОМ ОКРУГУ: Регистровано 214 новооболелих, жариште вируса у Ужицу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/21/korona.jpg?itok=e-hK4qaA)
СРБИЈА СЕ ПРИБЛИЖАВА КАТАСТРОФАЛНОМ СЦЕНАРИЈУ: Најтежи дан од почетка епидемије!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/05/untitled_2.jpg?itok=HGFT--OK)
МЕРА КОЈА БИ МОГЛА ДА ОСТАНЕ! Кад се епидемија заврши, многи од нас ће и даље морати да поштују једну препоруку
- За сада ниједан наш суграђанин није остао незбринут, није био у ситуацији да није добио адекватну здравствену заштиту - рекао је Векић и апеловао на све да се придржавају прописаних епидемиолошких мера.
Векић је говорио на панелу "Инфраструктурне промене здравства у дигиталној ери" и истакао да се пуно ради на дигитализацији здравства, а са њим се сагласио Ненад Пауновић из кабинета председнице Владе који је рекао да се са дигитализацијом здравственог система кренуло много пре пандемије корона вируса.
- Желимо да направимо повезано, ефикасно и квалитетније здравство у коме су сви медицински подаци дигитализовани и стално доступни лекарима, али и пацијентима кроз електронски здравствени картон - рекао је Пауновић.
Поменуо је да се ради на телемедицини како би се омогућило да лекари и пацијенти комуницирају на даљину - путем телефона, онлајн платформе..., али и да лекари међусобно комуницирају на тај начин и решавају проблеме пацијената.
Додао је да све то треба да се уради на интегрисан начин - да се резултати тих консултација на даљину евидентирају као медицинска докуменација у електронском здравственом картону, а да се ти прегледи плаћају кроз РФЗО као и прегледи када је пацијент физички присутан.
Између осталог, навео је да се ради на е-упуту, е-боловању и другим процесима који ће унапредити наш здравствени систем, смањити администрацију и убрзати процедуре.
Вршилац дужности директора Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић је навела да се, док у Србију не стигне вакцина против Ковида 19, ради на припремним фазама и дефинисању циљних група становништва које ће прве ту вакцину примити.