СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Крдо коња и крава на Сувој планини неће угинути од жеђи, нађено решење - стигла потврда од министра
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде решило је проблем жедних животиња на Сувој планини.
Крду од 1.000 крава и коња претило је умирање од жеђи јер је протеклог викенда пресушио једини извор, Ракош. Министарство је обезбедило воду за 800 крава и 200 коња, потврдио је министар Бранислав Недимовић.
Подсетимо, на Сувој планини дешавала се права природна катастрофа због које би "камен заплакао", па су сточари апеловали на све надлежне органе, али и људе добре воље да им хитно помогну да обезбеде воду за већ исцрпљене животиње.
Важна животна одлука: Како направити прави избор који гарантује успех?
И КАМЕН БИ ЗАПЛАКАО: Прети права катастрофа на Сувој планини, крдо од 800 крава и 200 коња на умору због суше
Кладово има свој "КИП СЛОБОДЕ" и то на Дунаву: Овако краљ Децебал пркоси Трајану, а уједно одушевљава и туристе (ВИДЕО/ФОТО)
Суша је била велика, па је у помоћ прискочила Војска Србије и општина. Цистернама је одвожена вода до Ракоша, све до суботе. Тада је војсци истекао уговор на основу којег су извозили воду и повукли су своја возила.
Општина Гаџин Хан је протеклог месеца из свог буџета плаћала гориво за војне цистерне, а мештани су од својих пара плаћали цистерне приватних фирми да и оне помогну, али сада ни једни ни други немају више пара.
- Ми сточари смо сваки излазак цистерне са водом на планину плаћали 12.000 динара и до сада смо утрошили 3.000 евра. Већина сточара више нема пара за плаћање цистерни, а то су и мале количине које сами можемо да обзебедимо. Једна цистерна приватника извезе шест тона, а животињама је горе дневно потребно 50 тона воде - рекао је раније Јован Миљковић из села Мали Крчимир у општини Гаџин Хан.
Сточари из Малог Крчимира који имају краве на испаши на Сувој планини, а таквих је 29, не могу да их врате кући јер и у селу нема воде већ 20 дана. Воде није било ни за људе, камоли животиње, јер из Дирекције за изградњу у Гаџином Хану затварају сеоски водовод да би се вода прикупила и могла да потече сваки четврти, пети дан.
И претходних јесени се јављао мањак воде на Сувој планини, али да овакву сушу и природну катастрофу не памте ни најстарији мештани.
Не само сточари из Малог Крчимира, већ и из белопаланачких села Мокра, Бежиште и Космовац, имају краве и коње на испаши на Сувој планини.