СКОРО ГОДИНУ ДАНА БЕЗ ДОМОВИНЕ И НАЈМИЛИЈИХ: Како живе српски држављани у иностранству за време пандемије?
Српски држављани који живе у иностранству најмилије нису видели скоро годину дана.
Својеврсне жртве пандемије Covida 19 су и разједињене породице и родбине чији поједини чланови живе и раде у расејању па не могу скоро годину дана да се врате у Србију и виде се са најближима чак ни сада током празника. Ово је прича о њима које је "невидљиви непријатељ заробио" у Грчкој, на Малти и у Немачкој...
Злосрећна пандемија Covida 19 све је окренула наопачке па нам је тако помешала и осећања током новодишњих и божићних празника. Тако ми који живимо у Србији једва чекамо да отпутујемо у иностранство макар на одмор, а наши који живе "преко" маштају о дану када ће доћи у домовину.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/07/pjimage_27.jpg?itok=O-VZhcIg)
Најслађа божићна честитка која је обележила празник: Мала Миња уз бадњак за све вас! (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/09/13/bogorodica.jpg?itok=a-8vUW6j)
Сутра славимо САБОР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ: Познат као ДРУГИ ДАН БОЖИЋА, а ово су обичаји!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/07/1_0.jpg?itok=oZNAsa5z)
СРБИЈА У СУЗАМА: Ужасне вести не престају да стижу, за један дан корона убила троје врхунских лекара
А, заправо, сви смо се ужелели само једног – да се видимо, изљубимо и загрлимо. То све стаје у једно, у нормалан живот!
Нажалост, тај нормалан живот већ 10 месеци није могућ ни код куће, ни на путу од куће до посла и назад, а камоли на путу ван земље. На свакој граници постоје мање-више посебна правила, свуда се тражи ПЦР тест на Covid 19, прописује карантин. Процедуре трају сатима, данима... Летови су редуковани, авио линије измењене... Све то због короне.
Зато је ових дана у Србији можда и најмање гастарбајтера у последњих 30 година. Многи наши људи који живе и раде у иностранству одустали од одмора у домовини јер не желе да им се "путешествије" претвори у ноћну мору у којој могу да изгубе и посао ако не стигну на време да се врате у земљу где раде.
Како су поднели то да и Нову годину и Божић славе у туђини откривају наши држављани.
Не идем у Србију јер не желим да ризикујем посао у Грчкој
Зорица Николић већ четврт века живи и ради у Грчкој, на Халкидикију, у летовалишту Неос Мармарас, али ово јој је први пут да је толико дуго одвојена од домовине.
- Последњи пут у Србији сам била још 15. марта. Ћерка и ја смо изашле из земље буквално два сата пре него што су се затвориле границе због пандемије Covida 19. Дакле, још мало па годину дана како нисам била у својој земљи. Много ми недостају сви. И родбина и пријатељи - са сетом у гласу прича Николић.
Рођена Српкиња удала се пре 25 година за Грка и одселила у Неос Мармарас где је власница супермаркета. Нажалост, дели муку већине гастарбајтера који због посла не могу већ месецима да дођу у Србију.
- Ситуација у Грчкој у вези са противепидемиолошким мерама мења се малтене из дана у дан. Тако да никад ниси сигуран да ли ћеш морати у карантин ако се, примера ради, вратиш из Србије у Грчку. А радим такав посао да не могу себи да приуштим тај луксуз да, на пример, две недеље не будем у супермаркету због карантина. Не смем да ризикујем - објашњава Зорица и додаје да прошла година била трагична у Грчкој и када је реч о туризму, али и пољопривреди.
Како каже, у Неос Мармарасу карантин због Covida 19 траје већ два месеца.
- Нема слободног кретања, када се излази напоље шаље се СМС порука. Не може да се иде, рецимо, до Солуна. Од 21 сат до пет сати ујутру је полицијски час. Раде само супермаркети, прехрамбени објекти, апотеке и бензинске пумпе. Кафићи и ресторани уопште не раде. Иако на Халкидикију нико још није умро нити је био теже болестан од короне. ПЦР тест кошта 80 евра – апострофира Николић која се и поред свега нада да ће се ускоро моћи да дође у Србију.
Не могу у домовину због карантина на Малти
Да је пандемија Covida 19 изродила и општу конфузију на саобраћајницама широм света на којима су готово сви "слепи" путници показује и прича Драгане А. са Малте. Последњи пут у Србији била је пре тачно годину дана, а од тада су се услови путовања у домовину и повратка назад мењали као на траци.
- За Србију практично од почетка пандемије не постоје директни летови. Постоји могућност да се иде за Србију преко Мађарске, Аустрије или Бугарске уз негативан ПЦР тест који је на Малти бесплатан и то није проблем. Чак неки кажу да за Бугарску не треба ПЦР тест. Међутим, проблем је повратак на Малту - наглашава Драгана који већ скоро четири године ради у овој средоземној земљи у угоститељству, туризму и здравству.
Како каже, приликом повратка из Србије на Малту обавезан је уз ПЦР тест и двонедељни карантин.
- То је највећа невоља јер практично мораш 14 дана да будеш у карантину и да не радиш,а то ти ниједан послодавац неће дозволити односно неће те плаћати док си у карантину. Такође, правило је такво да ако живиш са цимерком или са више људи сви они морају заједно са тобом да буду у карантину. Дакле, у проблем доводиш и укућане - описује незавидну ситуацију Драгана.
После свега, остаје јој само нада да ће се ускоро видети са најближима.
- Ужелела сам се целе породице и пријатеља који живе у Србији. Никада нисам оволико у континуитету била ван Србије. На срећу, на Малти још има довољно Срба па, ипак, немам осећај да сам у потпуности у туђини - закључује Драгана.
Нисмо видели ћерку годину дана
За разлику од Грчке и Малте где се епидемилошке мере можда нагађају, у Немачкој се све тачно и јасно зна. Зато је српски брачни пар из Карлсруеа могао да стави целу рачуницу на папир пре него што је тешком муком донео одлуку да ни после годину дана неће видети уживо рођену ћерку.
- Нажалост, нисмо могли да дођемо у Србију, пре свега, због тестирања. У Немачкој тестирање кошта 100 евра, а у Србији 9.000 динара. То значи да би за супругу и мене било потребно око 350 евра само за тестирање - каже Н. Г. (54) који у ради у ауто-индустрији у Немачкој.
Како каже, проблем би представљала и компликована процедура путовања због мера против Covida 19 која би им одузела пуно дана одмора.
- Путовали бисмо за Београд сигурно један дан. Затим морали бисмо сигурно и у Србији да проведемо два-три дана у карантину док не урадимо ПЦР тест, а морали бисмо и већ 3. јануара да кренемо за Немачку како бисмо овде били 4. јануара. Пошто у Немачкој мораш да будеш у карантину пет дана без обзира на резултат теста. А 9. јануара морам да се појавим на послу - објашњава он.
То значи, како истиче, да би у Србији можда имао пет дана слободног кретања јер је одмор имао од 23. децембра. Када је реч о слободном кретању, ни у Немачкој га нема пуно.
- Овде је карантин од 23. децембра. Полицијски час траје од 20 до пет сати ујутру. Не раде ни тржни центри, ни кафићи ни ресторани. Нова одлука је да нема кретања изван 15 километара од свог места. Али сви поштују мере, дисциплиновани су, носе маске. Издржавамо сви, сва срећа, да уз помоћ нових технологија можемо сваког дана да се видимо и чујемо са ћерком па макар не било то и уживо - отворио је душу на крају гастарбајтер из Немачке.