СКУПО ИХ КОШТАО ПРЕЛАЗ ГРАНИЦЕ: Зашто Срби иду у Босну и враћају се у истом дану?
Гориво, шопинг, испити
Поједини становници пограничних подручја, који често путују у Босну и Херцеговину, у претходне две недеље нису били изузети од десетодневног надзора због корона вируса по повратку у Србију, иако то у пракси не би требало да се дешава.
Факултет друштвених наука добио седам акредитација
"МИСЛИЛИ СМО ДА ЈЕ ЗЕМЉОТРЕС" Кикинђанка ишчупала дрво и прошла кроз зид! (ВИДЕО)
Бројни становници из Мачве, наиме, који често прелазе Павловића мост и путују у Бијељину, сматрају да је то бесмислено, јер границу прелазе да би точили јефтиније гориво, шопинговали или полагали испит на неком од бројних факултета, и кући се враћају се истог дана.
- Путовала сам у Бијељину да полажем испит. Границу сам прешла око подне, а вратила се у Србију после три сата и морала сам да се евидентирам, јер су на граничном прелазу регистровали да сам се вратила, иначе бих платила казну - каже студенткиња из Богатића.
На граничном прелазу у Бадовинцима за обавезан десетодневни надзор не евидентирају се једино пољопривредници из овог села, који преко границе прелазе тракторима и другим пољопривредним машинама да би на левој обали Дрине, где поседују имања, обавили пољопривредне радове.
Иако се подношење пријаве о преласку границе електронски обави за неколико минута, многи управо због тога одлажу да путују у Федерацију БиХ и Републику Српску, не само због горива, већ и посете рођацима.
- Сестра ми живи у Бијељини, свега 15 километара далеко, али се не усуђујем да идем у посету. Зашто да ме евидентирају - каже мештанин Бадовинаца.
У Кризном штабу за борбу против корона вируса, надзор не важи за оне који на дневном нивоу путују у суседне земље, да ли због пословних, студентских или других обавеза.
Ипак, доста је оних који сада не желе ништа да ризикују јер их је јефтиније гориво у БиХ својевремено папрено коштало. Наиме, са почетком ванредног стања, у марту, у карантину је било око 600 људи од којих је највише оних који су пре затварања границе у Бијељини боравили сат или два док су точили гориво.
- Дан пре затварања државне границе точио сам гориво у Бијељини. После десет дана полиција ми је саопштила да морам да проведем 14 дана у кућној изолацији. На моју несрећу продужили су још толико, усмено, без икаквог папира. Нисам радио месец дана, а онда сам морао да отворим боловање јер су у фирми тражили да правдам одсуство, али су ипак на крају исплатили целу плату - препричава радник из Богатића.
И док Мачвани морају да се пријаве и буду под здравственим надзором, становници Републике Српске и Федерације БиХ који улазе у Србију се не евидентирају због ковида у систему наше нити своје државе.
Надзор се осим за наше, врши над страним држављанима који долазе из Црне Горе, БиХ, Хрватске и Албаније, који имају боравак у нашој земљи.
Овај систем надзора се примењује од 18. септембра, и сутра у 18 сати ће бити тачно две недеље како је он почео.
Сви грађани који долазе у Србију, на граници добијају обавештење да треба да се пријаве на систем www.e.zdravlje.gov.rs, где попуњавају тест самопроцене. Након попуњеног теста самопроцене, добијају упутство да ли треба да се јаве у ковид амбуланту, ако имају симптоме који могу да указују на корона вирус.
Иначе, до поноћи између недеље и понедељка, тест самопроцене је попунило 43.498 наших грађана, од којих је њих 54 упућено да се јаве у ковид амбуланту.