"ПОМЕРИО СЕ И БЕОГРАД" Да ли Србији прети земљотрес јачине као они у Турској и Сирији?
Чувени сеизмолог открива појединости о земљотресима који су погодили Турску и Сирију
Откако је у понедељак рано ујутро јак земљотрес погодио Турску, очи Срба као да су закуцане на сајт Сеизмолошког завода па прате сваки забележен потрес и у нашој земљи. Регистровани су на неколико локација у Србији јачине до 2 степена, али како објашњава сеизмолог Славица Радовановић, већина тих лоцираних нису у ствари земљотреси, већ потреси од минирања. Она истиче да и забележни земљотреси у Србији нису последица, разорног у Турској, и напомиње да такав, јачине од 7 степени па навише, нама не може да се догоди.
ЧУВЕНИ СЕИЗМОЛОГ УПОЗОРАВА НА НОВУ ОПАСНОСТ: Турску је погодио највећи земљотрес у историји, али није ГОТОВО?!
ИСКОРИСТИЛИ ТРАГЕДИЈУ ИЗАЗВАНУ ЗЕМЉОТРЕСИМА ДА УБИЈАЈУ ЉУДЕ: Снајперима гађали војнике после велике катастрофе!
ЗАСТРАШУЈУЋЕ БРОЈКЕ! ИМА ЛИ КРАЈА?! Објављени нови подаци о последицама катастрофалног земљотреса у Турској
Подсећа да се у Србији годишње догоди око 1.500 земљотреса, и открива да улазимо у период учесталих.
- Земљотреси који су забележени претходних дана у Доњем Милановцу, Бору, Мајданпеку, нису земљотреси, то су последице минирања. Имали смо само у Ужицу, Бајиној Башти, два у Краљеву и два у Обреновцу. Сви остали нису лоцирани - каже Радовановић.
Она наводи да Србији не може да се догоди земљотрес од 7 степена. Објашњава и да смо ми на периферији догађања. Каже и да ће још пар дана у Турској да "пуца" а онда ћемо да видимо шта ће да се дешава.
- Биће још пар дана сигурно пражњења на том простору, па ћемо да видимо којим путем ће ово да крене. Биле су две мале Румуније, али то не значи да је она на реду, она може да се догоди за годину дана. Видећемо да ли ће све ово ићи ка Либану - каже Радовановићева.
Понавља да разорност земљотреса зависи од енергије која је успела да се сакупи, и дубне раседа који је активиран. Наводи и да за Турску није неуобичајено да се догоде два јака земљотреса у кратком року, а да то све зависи од накупљене сеизмичке енергије. Каже и да је неколико елемената довело до тога да буде овако разоран у Турској.
- Градња, други је време кад се земљотрес догодио и дубина на којој се догодио. Догодио се у простору где има прличан број објеката зидан ван стандарда или су зидани раније него што су стандади за градњу донети, и догодио се у време када је највећи број био у својим кућама - каже сеизмолог и објашњава да енергија иде ка Европи.
Према њеним речима, наиме, када се догоди земљотрес сеизмолошки таласи путују кроз земљину кору исто као када баците камен у воду, па ти таласи долазе до сеизмолошке станице.
- Од оваквог земљотреса у Турској, и Београд се померио неколико микрона од земљотреса, али ми нисмо осетили. Јер кад се сеизмика лагано преноси с једне на другу страну, ми то не примећујемо. У близини епицентра, на 200 километара, тај сеизмички талас има брже вибрације. Ми смо на периферији свих тих догађаја. Дешава нам се и то понекад иако смо смештени на месту где се осећа утицај запада, и иако се анадолијски блок, турски, ротира ка западу и притиска Грчку. Ти притисци се преко Бугарске и Грчке преносе на нас али ми смо далеко од тих граница па се на том путу до нас, догоди много малих земљотреса тако да до нас дође мало сеизмичке енергије - објашњава Славица Радовановић.
По ко зна који пут понавља да земљотрес не може да се прогнозира ког дана и у које време ће тачно да се догоди, али каже да улазимо у период година учесталих земљотреса.
- Сеизмичност се у појединим просторима подиже, а у другим снижава, па оним, у којима су некад били историјски земљотреси, опет долазе, имамо циклус. То не значи да ће се десити у истом месту, али да на истом простору.
Више вести о земљотресу у Турској прочитајте ОВДЕ.