СЛУЧАЈ УЈЕДА ЗМИЈЕ МАЛИШАНА У НИШУ ПОКРЕНУО ДЕБАТУ: Шта радити ако вас угризе отровница? Ово су препоруке којих се треба придржавати
С лепим временом стиже и најезда гмизаваца
Свако ко у шетњи природом или можда у сопственом дворишту наиђе на змију има само једно питање. Да ли је отровна? Склони смо томе да помислимо како су све змије опасне, а њихов ујед смртоносан и да је најбоље убити их на лицу места. Што је сигурно, сигурно је.
ПОСКОК УЈЕО ДЕЧАКА (14) У НИШУ! Са ОТОКОМ НА ОБРАЗУ примљен у болницу - познато у каквом је стању
ПОЛИО ГА БЕНЗИНОМ ПА ЗАПАЛИО: Ћерка нападнутог код Шапца тврди да нема говора о љубавним везама - проблем се вуче од јесенас
ЗАШТИТУ ИМ ПРУЖАЈУ МОЋНИ НАРКО-КАРТЕЛИ! Звицер у Јужну Америку побегао преко БИХ, тамо га чекао Џони са Врачара
У Србији живи десет врста змија: седам безазлених из породице смукова (Цолубридае) и три отровнице из породице љутица (Виперидае), а то су поскок (Випера ammodytes), шарка (Випера берус) и шарган (Випера урсинии).
Најраспрострањенија и најопаснија змија у Србији је поскок. Могли бисте да га сретнете било где, будући да живи и на великим надморским висинама (до 2.000 метара) и у равници и да му одговарају сува осунчана станишта попут клисура и камењара, али и шуме и ливаде. Обично је дугачак између 50 и 70 центиметара, премда понеки примерци достижу дужину од једног метра.
Боље је спречити него лечити, па зато у шетњи подручјем у ком има змија треба да се придржавамо одређених мера опреза.
- Носите дуге ногавице и чврсту обућу.
- Понесите штап којим ћете лупкати испред себе и шарати по лишћу и тако упозорити на своје присуство. Змије не чују, али осећају подрхтавање тла.
- Ходајте полако. Ако трчите, нећете им дати времена да се склоне.
- Кад угледате змију, станите и умирите се. Успаничени и нагли покрети могли би да је узнемире. Ако крене према вама, одгурните је штапом. Никако немојте да је тучете и гађате камењем.
У случају да се задесите у шуми или непланирано одете у шетњу у природу, увек будите у приправности од напада змија, али и ако се то деси, паметно поступите.
Уколико дође до уједа змије не треба паничити, већ потражити помоћ лекара.
Након уједа змије човек има око 4 сата да отров својим деловањем изазове трајна оштећења у организму, тако да је то више него довољно да особа потражи помоћ у лекарској ординацији - објашњавају биолози.
Треба избегавати самостална лечења и сопствена "решења" јер тиме може да се изазове много већа штета него корист, те је боље препустити овај случај стручном лицу, односно лекару.
Место угриза препознаћете по две ранице од змијских зуба, које не морају да значе да је змија убризгала отров. Медицинске статистике показују да у 22 одсто уједа нема знакова тровања. Знакови тровања су вртоглавица, мучнина и повраћање, бол и оток на угроженом месту, а шок је најопаснија последица угриза.
Треба да мирујете, а руку или ногу на којој се налази рана имобилизујте, јер се тако успорава ширење отрова у организму. Имобилизација представља стање мировања, односно руку пресавијсте у лакту и приљубљена уз тело, а нога је у испруженом положају.
Никако не смете да подвезујете угрижени уд, да исисавате отров и стављате лед на место угриза. Неке угризе, попут оних када особа случајно стане на змију, никако не можете спречити. Међутим, постоје и мере предострожности које могу умањити могућност уједа.
Дечака (14) је у Нишу данас у преподневним часовима ујела змија поскок, али се хитро реаговало тако да су му лекари дали неопходну терапију и сада је добро. Више о томе прочитајте ОВДЕ.