ВОЗАЧИ НИ НЕ СЛУТЕ ДА ЈЕ ОВО КАЖЊИВО У СРБИЈИ! Гласно слушање музике док возите је ЗАБРАЊЕНО, а ево колика је КАЗНА
Гласна музика и свака друга бука сматрају се ометајућим фактором у саобраћају, који од возача могу да "сакрију" звукове из околине и тиме их онемогуће да адекватно реагују на тренутну ситацију у којој се затекну
Од првог комерцијално доступног радија за аутомобил који је представљен на тржишту давне 1930. године, резервисаног за имућније власнике четвороточкаша, до дигиталне револуције и модерних аудио уређаја који стримују радио станице преко сателита и музику директно са паметних телефона, музика и радио чине неизоставан део свакодневног уживања у вожњи.
ШТА СМЕ, А ШТА НЕ? Ово је СПИСАК СВИХ "КОРОНА МЕРА" које су и даље на снази у Србији
ДЕЛТА СОЈ ПОКОРИО СВЕТ - ПОДСЕЋА НА ГРИП? Упозорење микробиолога: "Брже се преноси, и млади и стари су на удару!"
ШТА НИКАКО НЕ БИСТЕ СМЕЛИ ДА ПИЈЕТЕ ПО ВРУЋИНИ? Велики је РИЗИК по здравље, а чини вас агресивним и раздражљивим!
Међутим, ма колико технологија напредовала и угођај слушања музике и радија био све бољи и пријатнији, деценијама се поставља питање колико заправо музика утиче на безбедно понашање у саобраћају, пише Тотал Енергиес.
Да ли је прегласно слушање гласне музике у аутомобилу кажњиво?
Једна ствар око које су истраживања сагласна, а пракса доказује, јесте да, без обзира на врсту музике, гласна музика у колима може омести возача и продужити време реаговања. Истраживање које је спроведено на Универзитету Мемориал у Њуфаундленду показује да се при јачини звука од 95 децибела (колико производи, на пример, једна моторна косилица за траву) време одлучивања продужава за 20 одсто.
Гласно слушање музике у вожњи у неким земљама, представља прекршај, уколико се докаже да је оно ометало друге возаче и/или учеснике у саобраћају и довело до саобраћајних незгода или удеса.
Тако, на пример, несавесном власнику који воли гласно да слуша музику, у Великој Британији аутомобил може бити чак и одузет уколико саобраћајна полиција утврди да гласан звук који допире из аутомобила "узнемирава или изазива опасност и нервозу у јавном простору", пише Телеграф.
Која правила важе у Србији?
Гласна музика и свака друга бука сматрају се ометајућим фактором у саобраћају, који од возача могу да "сакрију" звукове из околине и тиме их онемогуће да адекватно реагују на тренутну ситацију у којој се затекну. Ово се односи како на музику која долази из аутомобила у покрету, тако и из паркираних возила.
Тако је и Законом о безбедности саобраћаја на путевима чланом 28 прописано да возач не сме да користи аудио, односно видео уређаје на начин да не чује звучне сигнале других учесника у саобраћају, нити да предузима друге радње које ометају његову пажњу при управљању возилом.
Без обзира на закон веома честа је појава да је музика у колима појачана до те мере да би могла да опслужује и оближње кафиће.
Зато је кршење овог члана закона кажњиво.
Колике су казне?
Очигледно је да велики број возача не зна да је гласна музика у аутомобилу кажњива, а камоли колико износи та казна.
Зато је битно знати да ће се свако ко прегласно пусти музику у свом возилу казнити новчаном казном у износу од 3.000 динара.
Код младих и неискусних возача (што је посебно велики проблем) гласна и агресивна музика често иде у комбинацији са бахатом вожњом и претходним конзумирањем алкохола, чије смо негативне последице већ толико пута видели на нашим путевима.
И зато је једно важно - усредсредите се на пут, а не на музику. Улога музике је да умањи стрес, учини атмосферу пријатнијом и помогне да се концентришете у вожнији, а не да вас омета.