СМАЊЕН ПРИНОС ПШЕНИЦЕ, А СВИ СЕ ПИТАЈУ - ШТА ЋЕ БИТИ СА УЉЕМ? Стручњаци открили шта нас очекује
Тропске температуре и недостатак влаге у земљишту у мају, у време наливања зрна пшенице, смањиће принос те пољопривредне културе у Србији за око 30 одсто у односу на прошлу годину, рекао је данас стручњак за стрна жита Мирослав Малешевић.
Он је рекао да и када би одмах пала киша, да је за пшеницу касно јер највећи део корена више није у функцији, а на појединим парцелама сасушена је и лисна маса, скоро до класа, па је исхрана онемогућена.
- Принос пшенице ће бити смањен за око 30 одсто у односу на принос из прошле године када је био добар и просечан по хектару је износио више од пет тона по хектару - рекао је Малешевић.
СРБИЈА ЋЕ ПРОКЉУЧАТИ! Метеоролози упозоравају: Спремите се за више од 60 ПАКЛЕНИХ дана
ВЕРНИЦИ ДАНАС ОБЕЛЕЖАВАЈУ СВЕТУ ГЛИКЕРИЈУ: Овај обичај МОРАТЕ испоштовати, а ево шта НИКАКО не смете јести
СПАСИО ДЕВОЈКУ КОЈА ЈЕ СКОЧИЛА СА МОСТА, А ОНА МУ СЕ ДАНАС ЈАВИЛА: Потресна прича из Новог Сада, на крају се све добро завршило
Додао је да се ове године може очекивати просечан принос око четири тоне по хектару, те да ће укупан принос у Србији бити око 2,5 милиона тона, што је испод прогнозираних 3,5 милиона тона.
Синоћне падавине у неким деловима на северу Србије, које су праћене градом, како је рекао, су безначајне за пшеницу јер су локалног карактера и недовољне пошто јер је по кавдрату пало десетак литара.
Малешевић је рекао да су ове године на принос те пољопривредне културе утицала два неповољна фактора, суша и недостатак минералних ђубрива, па пшеница није могла да се нормално храни, већ је више "гладовала".
ШТА ЋЕ БИТИ С УЉЕМ
Штета и на уљаној репици
Председник Независне асоцијације пољопривредника Србије Јовица Јакшић рекао је да је суша направила велику штету и на уљаној репици, чији је принос прошле године био 3,5 тона по хектару.
- Њој више не може помоћи ни да киша падне одмах, па ће принос бити значајно смањен - рекао је Јакшић. Додао је да "кукуруз, соја и сунцокрет још одолевају суши".
Неповољни временски услови са тропском температуропм од више од 30 степени пет дана за редом и уз то, без кише, допринели су да се развије, како је рекао, низ штеточина од житне пијавице, која развија болест лему, до биљних ваши и инсеката "пивци", који из зрна извлаче хранљиве материје.
- Не дешава се често да је месец дана пред жетву потребно хемијским средствима заштитити пшеницу, али треба водити рачуна о томе колика је каренца појединих инсектицида да се не би десило да се његови остаци задрже у зрну - рекао је Малешевић и додао да је каренца неких инсектицида од 25 до 30 дана.
Он је рекао да ће, због убрзаног сазревања, жетва јечма почети већ 10. јуна, а пшенице око 20. јуна.