СМРТ ВЛАДИКЕ МИЛУТИНА ПОКРЕНУЛА ПИТАЊЕ ПРИЧЕШЋА У ДОБА КОРОНЕ: Ево шта одговара струка на то
Ризик од инфекције зависи од више фактора укључујући бактеријско или вирусно оптерећење у пљувачки оног ко пије из ње, способности организма да издржи антимикробна својства сребра и садржај акохола у вину, број вируса у платненој крпи која се користи за брисање и способности примаоца да уништи било који патогени организам.
Епископ ваљевски Милутин, који је преминуо ноћас у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" у Београду имао је корона вирус. Осим њега вирусом су заражени и још двојица свештеника Епархије који се тренутно налазе на лечењу.
Преминуо епископ ваљевски Милутин који је био заражен корона вирусом
МИНИСТАР ВУЛИН РАПОРТИРАО О СТАЊУ У ВОЈСЦИ СРБИЈЕ: Девет припадника оружаних снага инфицирано короном
ДИРЕКТОРКА ПУЛМОЛОГИЈЕ СА КЛИНИЧКОГ УПОЗОРАВА: То је ПОДМУКЛА болест, стање може да се погорша ПРЕКО НОЋИ
Како се наводи у саопштење, епископ Милутин ни у једном тренутку није напуштао седиште Епархије ваљевске и од почетка је поштовао правила самоизолације, а први је који је у СПЦ донео одлуку о прекиду освешћењу домова пред Васкрс управо због вируса.
Чини се као да смрт владике Милутина демантује све оне који су се прошле недеље причестили у Новом Саду и опуштено из исте кашичице примили "Исусову крв" и уредно сви до једног љубили свештеника у руку. Исту руку. Без претходног дезинфиковања. Без маске! У време апела на потпуно избегавање контаката међу људима, на изолацију у својим домовима, у дану када су званично затворени кафићи, ресторани, тржни центри, баш из разлога да не би дошло до блиског сусрета међу људима.
Иако још увек није познато како се тачно владика Милутин заразио његова смрт поново је поново покренула полемику која је, чини се, поделила српску јавност ових дана – да ли се можете заразити причешћем и шта каже наука по том питању?
Ризик од инфекције зависи од више фактора укључујући бактеријско или вирусно оптерећење у пљувачки оног ко пије из ње, способности организма да издржи антимикробна својства сребра и садржај акохола у вину, број вируса у платненој крпи која се користи за брисање и способности примаоца да уништи било који патогени организам.
С друге стране, када је актуелни корона вирус у питању, многи тврде да заједничке кашике ризикују ширење овог, за одређене групе, смртоносног вируса.
На пример, Руска православна црква 12. марта позвала је своје вернике да предузму мере опреза током верских обреда. Те мере предострожности укључују дезинфекцију икона пре него што их пољубе или додирну, као и могућност доношења сопствених шољица на мису за примање причести.
Православна црква Грузије одбацила је позиве да престану користити заједничку кашичицу. Грузијски црквени званичници кажу да није могуће заразити се корона вирусом, јер је кашика умочена у свето вино.
Али, већина медицинских стручњака одбацује ту претпоставку.
Најјаче обогаћено вино не садржи више од 20 посто алкохола, а већина вина која се служе у црквама садрже око 12 посто алкохола.
Амерички Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) са седиштем у САД-у каже да етилни алкохол који се налази у жестоким алкохолним пићима може уништити мање агресивне вирусе.
Али, етилни алкохол треба бити у концентрацији од 60-80 посто да би био довољно јак против грипа, а посебно против корона вируса који је један од "најтежих" вируса тренутно и најдуже се задржава на многим површинама.
Стога, врло је јасно да се и те како можете заразити пијењем из исте чаше или кашичице.
Кинеска лекарка дала оцену стања у Србији и прогнозирала развој епидемиолошке ситуације, ево шта је рекла
СВАКА ЧАСТ! Студенти МАШИНСКОГ ФАКУЛТЕТА направили и донирали 80 заштитних визира медицинским установама (ВИДЕО)
ДОКТОР КОН ОТКРИВА: Ево до када ће у Србији трајати епидемија корона вируса
Бивши начелник Генералштаба Војске Србије позитиван на корона вирус
Пензионер (79) УХВАЋЕН на Газели током полицијског часа: Полицајци су се УХВАТИЛИ ЗА ГЛАВУ због његовог оправдања