СНИМАЈУ НАС ДОК СЕ ПРЕСВЛАЧИМО У КАБИНАМА? Повереник покреће хитан надзор (ФОТО)
На друштвеним мрежама појавиле су се тврдње да се у кабини за пресвлачење у једном бутику београдског тржног центра налази камера.
Поводом ових навода, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности најавио је спровођење поступка надзора.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/02/untitled_design_-_2021-06-02t145408.803.png?itok=_O9Nf4ko)
Олимпијски комитет Србије и Донцафé организовали дружење са српским олимпијцима на путу за Токио
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/02/prodavacicaljubica.jpg?itok=FOyoG7Js)
ЉУБИЦА ОД ПЕВАЧИЦЕ ДО ПРОДАВАЧИЦЕ: Због короне је морала да промени професију, микрофон заменила радном униформом (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/14/srbijjaa.jpg?itok=M6MwxVUw)
СРБИЈА ПОБЕЂУЈЕ, ЗАЈЕДНО ПОБЕЂУЈЕМО! Производња Спутњика В креће 04. јуна на Торлаку (ФОТО)
Информација се појавила на Инстаграм профилу модне блогерке Браниславе Антовић Алексић. Она је пренела објаву забринуте грађанке која сматра да ју је камера снимала док се пресвлачила у бутику у једном тржном центру у Београду.
Наведено је да се та грађанка обратила запосленима и радницима обезбеђења, али да су они тврдили да није реч о камери. У објави на Инстаграм профилу пише да је све пријављено полицији, а наводе се и информације да је полиција наводно потврдила да је реч о камери која снима у високој резолуцији.
На фотографијама се види да је камера кружног облика и да изгледа као да снима једну од кабина. Међутим, "Мондо" наводи да је она постављена тако да снима директно касу која се налази испред кабине. Такође, цела радња је покривена истим уређајима.
Бранислава Антовић Алексић каже да јој се, након ове објаве, јављало још грађанки. Како нам је рекла, много њених читатељки јој се обратило са речима да су раније примећивале да камера постоји.
У поменутом посту пише да су се жени, која је доживела непријатност, јављали бивши запослени ове радње и да су јој наводно потврдили да камера снима, али да да спорне снимке нико не гледа, осим ако дође до крађе, када се снимци уступају полицији.
Иначе, недавно су одређени медији објавили причу Београђанке која је тврдила да је њен снимак из кабине једног тржног центра, где је пробала више одевних предмета, завршио на сајту за одрасле.
Како је и сама Бранислава Антовић Алексић навела, на Google претраживачу је заиста могуће наћи више таквих сајтова са снимцима из кабина за пресвлачење.
Повереник најављује поступак надзора
Из канцеларије Повереника за информације од јавног заначаја и заштиту података о личности је речено да ће се поводом навода који су се појавили у средствима јавног информисања, спровести поступак надзора над спровођењем Закона о заштити података о личности и о утврђеним чињеницама благовремено обавестити јавност.
Како се наводи, Закон о заштити података о личности ("Сл. гласник РС", број 87/2018) у члану 5. прописује да се подаци о личности морају обрађивати законито, поштено и транспарентно у односу на лице на које се подаци односе, а да је законита обрада обрада која се врши у складу са овим законом, односно другим законом којим се уређује обрада.
Како се наводу у саопштењу, Закон о приватном обезбеђењу ("Сл. гласник РС", бр. 104/2013, 42/2015 и 87/2018) у члану 32. прописује да када се послови заштите објекта или простора који се користе за јавну употребу врше уз употребу уређаја за снимање слике, правно лице и предузетник за приватно обезбеђење дужни су да на видљивом месту истакну обавештење да је објекат или простор заштићен видео обезбеђењем, а корисник услуга је обавезан да то прихвати и архивиране снимке чува најмање 30 дана и да их, на захтев, стави на увид овлашћеном полицијском службенику, да се исти подаци могу користити само у сврху за коју су прикупљени, те да је забрањено уступање трећим лицима и јавно објављивање ових података, осим у случајевима предвиђеним законом.
Такође, члан 68. истог закона прописује да се подаци који су прикупљени у вршењу посла приватног обезбеђења могу користити само у сврху за коју су прикупљени и не могу се уступати трећим лицима или јавно објављивати, осим ако је другачије прописано или уговорено, да лице на које се подаци односе има право да захтева да му се прикупљени подаци ставе на увид, што обухвата право на преглед, читање и слушање података, као и прављење забелешки, а о свом трошку и добијање копија података (фотокопију, аудио копију, видео копију, дигиталну копију и сл.) у облику у којем се информација налази, као и да, у складу са прописима, захтева измену или брисање података, те да ако је збирка података успостављена уговором, или на основу пристанка у писаном облику, у случају испуњења или раскида уговора, односно повлачења пристанка у писаном облику, правно лице за приватно обезбеђење, односно предузетник за приватно обезбеђење обавезно је да податке преда кориснику или да их брише у року од 15 дана од дана раскида уговора, односно повлачења пристанка, а друге податке који нису од значаја или које корисник одбије да преузме, уништи у року од осам дана.
За кршење наведених обавеза исти закон прописује прекршајну одговорност. Надзор над спровођењем овог закона врши Министарство унутрашњих послова, истакнуто је у саопштењу.