Србија остала без блага: Нико није крив за крађу слика и намештаја из Скупштине?!
Уметнине сада вероватно красе неке приватне колекције
Прво основно јавно тужилаштво Београду одбацило је кривичну пријаву коју је Скупштина Србије поднела против непознатих особа због крађе намештаја, слика и скулптура у ноћи 5. октобра 2000. године.
Прочитајте и:
Како је речено у Тужилаштву, ова одлука је донета због наступања апсолутне застарелости гоњења за кривично дело крађе и о томе су дописом обавестили надлежне у парламенту.
Ово, како наводе београдски медији, практично значи да нико неће одговарати за пљачкање парламентарне ризнице којој данас недостаје 55 слика, али и на десетине комада намештаја.
Према Закону, за ово дело запрећена је новчана казна или казна до три године затвора. Када је реч о застарелости кривичног гоњења, оно се примењује у случају кад су од дана кад је дело почињено прошле три године, када у међувремену није поднета кривична пријава или окончан поступак.
У случају "пљачка парламента" раније није поднесена ниједна пријава, па је јасно да је већ октобра 2003. године изгубљена могућност да се кривци гоне пред судом.
Дела која су нестала из законодавног дома сада вероватно красе неке приватне колекције до којих су дошли на црном тржишту продаје уметника.
У Скупштину никада нису враћени "Коњи" и "Глава мушкарца" Петра Лубарде, "Отворене капије Београда" Милића од Мачве, "Дубровник" Петра Добровића, "Кућа у винограду" Милана Коњовића, "Будва" Марка Челебоновића, "Предео" Зоре Петровић итд.
Фале и дела Милана Кечића, Милутина Радојчића, Смиље Бојчић, Бошка Карановића, Златка Прице и других.
Ипак, било је и дела, њих око 40, која су враћена у скупштинску колекцију.
Углавном су их грађани остављали током ноћи испред парламента, али и музеја. Недавно је полиција пронашла три фотеље, а враћена је и једна од две кљове које су биле поклон парламента Нигерије.
И књига "Протокол Светоандрејске скупштине", дело непроцењиве вредности и сведок догађаја из 1858. године, је нестала 5. октобра.
На бувљаку га је пронашла некадашња секретарица посланичког клуба ЈУЛ-а и купила га за 30 динара, након чега је књига враћена скупштинској библиотеци.