ШОК РАЧУН ИЗ БОЛНИЦЕ УЗБУРКАО СРБИЈУ! Власник фирме за превоз покојника објаснио које услуге се наплаћују (ФОТО)
Док припрема покојника у нормалним условима коштају око 10.000 динара, за оне који су ковид позитивни та процедура кошта 20.500 динара.
Након што се на мрежама појавила фотографија рачуна од 20.500 динара за услуге опремања и превоза умрлих од ковида из болнице до капеле, појавило се питање због чега је цена ових трошкова тако висока и које услуге се заправо наплаћују породици преминулог од короне.
РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! Опасни изазови круже на друштвеним мрежама, психолози саветују како да задржите контролу
МЕЊА СЕ ПРАВИЛО ЗА ВАКЦИНАЦИЈУ У СРБИЈИ: Од сутра цепиво примају само они који су испунили ЈЕДАН УСЛОВ
У Србији се наставља масовна вакцинација: Цепиво данас примило више од 37.000 грађана
Након што је мушкарац који је био ковид позитиван преминуо у болници у Сремској Митровици, његова ћерка добила је рачун где треба да плати 8.100 динара за дезинфекцију, 6.000 динара за лемљење сандука, 4.000 динара за врећу и 2.400 за ноћ у мртвачници, што све укупно чини 20.500 динара, објављено је на друштвеним мрежама.
Како је објаснио Илија Јаковљевић, власник предузећа које има уговор о припреми и превозу покојника из болнице у Сремској Митровици, његова фирма посао је добила преко тендера, цене су високе због високих трошкова специјалних сандука и опреме, а да би доказао да је све регуларно, све процедуре и преузимање снима камером, како би имао доказ у случају евентуалних жалби!
Илија Јаковљевић уговор са болницом у Сремској Митровици има од 2008. године. Како каже, добио је тендер на регуларној лицитацији и ради исти посао који раде комунална предузећа у појединим градовима. Уз то, болници у Сремској Митровици плаћа 250.000 динара месечно за кирију и материјалне трошкове.
- Посао се обавља тако што добијем позив из централе болнице, затим неко од мојих запослених, којих има укупно 10, у року од два сата одлази до болнице да преузиме тело покојника. Сваки пацијент у ковид делу болнице рачуна се као контаминиран, без обзира на то да ли су му стигли резултати теста, да ли је имао корону и да ли је корона узрок смрти. За све је процедура иста и мора се поступати као да су заражени - каже власник предузећа.
Како каже, цене за ове услуге су исте у сваком граду. Док припрема покојника у нормалним условима коштају око 10.000 динара, за оне који су ковид позитивни та процедура кошта 20.500 динара.
- Када се ради о ковид пацијенету, под пуном опремом преузимамо тело, дезификујемо и стављамо у одговарајуће специјалне вреће, чија је цена око 4.000 динара. Затим се поново све дезинфикује, пребацује у лимени сандук и поклопац се завари. У неким случајевима потребно је лемити сандук, ако није одговарајуће величине, што опет додатно кошта. Ако родбина жели и дрвени сандук, то се онда наплаћује. Затим се тело носи у хладњачу или на гробље. На крају, цена сахране изађе око 80.000 хиљада динара. Ожалошћени је у обавези да плати услуге, исто као и неком комуналном предузећу, јер то су услуге које морају бити предузете по закону. Цена може да буде мања и услуга другачија само ако се не ради по закону - тврди Јаковљевић.
Према његовим речима, породица пензионера преминулог од короне има право на рефундацију трошкова у износу од 44.000 динара од стране ПИО фонда. Подсећа да је цела ово процедура прописана препорукама санитарне инспекције и Министарства здравља и да није лични избор породице или погребника.
Ипак, признаје да је, након 40 година рада, са короном порастао број странака које сумњају у цео процес, које сматрају да могу да буду преварене или оштећене. Због тога је почео да снима поступак који се обавља у издвојеним деловима болнице, како би породица била сигурна да је све урађено како треба.
- Када не постоји могућност опраштања са ближњима, сахрањују се у лименом ковчегу, без купања, облачења и других погребних обичаја, то код ожалошћених унеси немир, страх или сумњу. Било је и оних који су тврдили да, рецимо, лимени сандук није био заварен. Због тога стављање поклопца радимо пред камерама, када је присутан неко од родбине. Они се такође виде на снимку, потписују да су преузели леш и то су докази да је све са наше стране урађено како треба - објашњава Јаковљевић.
Како каже, упознат је да у Србији, али и у свету постоји ширење узнемирујућих информација о сахранама преминулих од ковида без идентификације и обудукције, како би се прикрила наводна илегална трговина органима.
- Због препорука санитарне инспекције, врећа са преминулима од ковида се не сме отварати и зато родбина не може да га види. Ипак, то је довело да различитих прича о злоупотреби, иако нису погребници донели та правила. Не знам шта се дешава у свету, али мислим да је срамота да се прича да су погребници и доктори у таквој врсти договора. Имам дугогодишњу породичну фирму и таква врста компромитовања ми не треба - каже Илија Јаковљевић из Сремске Митровице.