СРБИ КОЈИ СУ ДОБИТНИЦИ ПУЛИЦЕРОВЕ НАГРАДЕ: Једном од њих је додељена чак четири пута
Прва Пулицерова награда је додељена 4. јуна 1917.
Често када желимо да некоме ко није из Србије, испричамо нешто важно о људима српског порекла, да се мало хвалимо, поред Николе Тесле и Новака Ђоковића, волимо да поменемо и нашег књижевника Иву Андрића, који је први Србин који је добио Нобелову награду.
ДРУГИ НАЈГЛЕДАНИЈИ ДОГАЂАЈ НА СВЕТУ ДЕСИО СЕ У СРБИЈИ: У Београду су тада дошли представници 127 земаља (ВИДЕО)
СРБИЈА УЛАЗИ У СВЕМИРСКЕ НАЦИЈЕ: Домаћи стручњаци разрађују пројекат "Мозаик" којим шаљу сателит у свемир
РОДИТЕЉИ, ИМАМО РЕШЕЊЕ! Три идеје за забаву са децом док НАПОЉУ ПАДА КИША
Међутим, мало ко прича о Србима којима је додељена Пулицерова награда.
Пулицерова награда је америчка награда која се додељује за највеће доприносе у новинарству, књижевности и компоновању музике, а додељује је Универзитет Колумбија из Њујорка. Прва Пулицерова награда је додељена 4. јуна 1917. и отада се традиционално додељује сваког априла.
Током дуге традиције, чак четворица Срба су били добитници ове важне награде, с тим што је један од њих Пулицера добио чак три пута!
Михајло Пупин
Пулицерова награда се додељује сваке године у 21 категорији. У 20 категорија сваки добитник добија диплому и награду од 10.000 америчких долара. Победник у категорији јавна служба у новинарству су увек новине које добијају златну медаљу, иако се приликом образлагања награде може навести и најзаслужнији појединац.
Награду је установио Џозеф Пулицер, мађарско-амерички новинар и издавач, који је након смрти 1911. сав свој иметак завештао Универзитету Колумбија. Добитнике бира независна комисија.
Најпознатији добитник Пулицерове награде међу Србима био је велики научник и проналазач Михајло Пупин. Пулицерове награде која му је додељена 1924. године за аутобиографско дело “Од пашњака до научењака“. Михајло Пупин је током свог научног и експериметалног рада дао значајне закључке важне за поља вишеструке телеграфије, бежичне телеграфије и телефоније, потом рентгенологије, а има и великих заслуга за развој електротехнике.
Душан Чарлс Симић
Овај авангардни песник добио је Пулицерову награду 1990. за збирку “The World Доесн’т Енд”. Као преводилац Чарлс Симић је веома значајан за Србију, јер је преводивши Васка Попу, Ивана Лалића, Милорада Павића, Радмилу Лазић, Новицу Тадића тако допринео популаризацији српске књижевности у САД.
Горан Томашевић
Један од најбољих ратних фоторепортера који за Ројтерс ради од 1996. године. Пулицерову награду је добио 2019. годину у “Бреакинг News” категорији, за визуелну причу о стремљењима и очају миграната док су путовали у САД из Централне и Јужне Америке.
За најбољег фотографа агенције Ројтерс проглашен је четири пута, а лист Гардијан 2013. прогласио га је за најбољег новинског фотографа на свету. Својом камером забележио је сукобе широм света - са простора бивше Југославије, Ирака, Авганистана, Либије, Сирије, Египта, Јужног Судана, Конга, Мозамбика, Бурундија, Нигерије...
Волтер Богданић
Човек који је ову награду добио чак три пута 1988, 2005, 2008. године јесте новинар Волтер Богданић, или како га српски медији зову “прво перо Америке”. Првог Пулицера добио је 1988. године као репортер „Вол стрит журнала” за истраживање о илегалним медицинским лабораторијама у Америци, на основу којих је написао књигу „Велика бела лаж”. Другог Пулицера освојио је за истраживање несрећних случајева у америчкој железници, под називом „Смрт под вагонима”, а трећег за истраживачки текст о отровним кинеским производима на америчком тржишту..