СРБИ ПОБЕЂУЈУ КОРОНУ! Посебан софтвер стиже из Крагујевца, сарађују са колегама са ХАРВАРДА
Наше стручњаке већ су звали из кабинета премијерке Србије Ане Брнабић.
Стручњаци Центра за биоинжењеринг Универзитета у Крагујевцу заједно с колегама с Харварда убрзано развијају софтвер за предвиђање развоја болести ковид-19 код пацијената и ускоро се очекује и његова примена.
КОНАЧНА РАНГ ЛИСТА 29. АПРИЛА! Свако у Србији има шансу да кроз клик заради месечну плату - ево како!
ИГНОРИСАО СИМПТОМЕ, ЗАПАО У ТЕШКО СТАЊЕ ПА ПРЕМИНУО: Мушкарац (51) у Чачку десета жртва корона вируса
ДА ЛИ СРБИЈУ ЧЕКА ДРУГИ ТАЛАС КОРОНА ВИРУСА? Доктор Тиодоровић отклонио све дилеме
Тим пројектом они су стали раме уз раме са светским научницима и допринеће спречавању ширења коронавируса, предвиђању тока болести код новооболелих пацијената и у складу с тим и терапији која би требало тада да се укључи да би лечење било успешно.
Наше стручњаке већ су звали из кабинета премијерке Србије Ане Брнабић са жељом да се направи централни систем за целу Србије, како би сви подаци могли да се сливају на једно место и користе.
Проф. др Ненад Филиповић, ректор Универзитета у Крагујевцу и руководилац Центра за биоинжењеринг у тој високообразовној установи, дуго је радио на Харварду. Одатле је, истиче он, и потекла идеја о заједничким пројектима у вези с најважнијим питањима у свету, а данас је то, свакако, коронавирус.
- Сви смо сада упрегли капацитете да пробамо да помогнемо нашим лекарима који се боре с коронавирусом и да као инжењери покушамо да направимо софтвер или програм који ће процењивати и предвиђати развој болести - каже Филиповић.
Филиповић описује како ће примена тог софтвера изгледати у пракси.
- Кад инфицирани дође у тријажни центар, прво ће му се радити рендгенски снимак плућа, потом ће му бити извађена крв и урађене остале анализе. Уколико је та особа позитивна на коронавирус, у зависности од клиничке слике и параметара дијагностике приступаће се одређивању могућег тока болести и терапије. Знамо да има пацијената с променама на плућима који имају лакшу клиничку слику, а исто тако знамо да кад се развије тешка форма болести, онда је касно, можда чак и за респиратор - прича проф. др Филиповић.
Према његовим речима, параметри у резултатима анализа новозараженог пацијента врло су битни за компјутерски програм који симулира даљи развој болести, при чему истовремено и "учи" из параметара претходних пацијената како се клиничка слика развијала.
- Тај програм поседује алгоритме, сам себе учи и што више пацијената имамо, он је све бољи. Потом се индикује терапија на основу процене лекара и омогућава им се да реагују на време. Софтвер ће бити изузетно користан и у тиму за његов развој су биолози, хемичари, лекари и друге професије - објашњава проф. др Филиповић и додаје да се одавно тако ради на Харварду.
ПОМОЋУ КАНАПА И ОТВОРЕНОГ ПРОЗОРА ДО ХРАНЕ: У Нишу се једна бака овако снабдева намирницама (ФОТО)
ОД ТОТАЛНЕ ЗАБРАНЕ ИЗЛАСКА ДО РОШТИЉАЊА СА МАСКАМА: Ово су ТРИ могућа сценарија за ПРВИ МАЈ
МАЛО ПОЗНАТИ ДЕТАЉИ ИЗ БИОГРАФИЈЕ ДР КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ: Ово је њена друга страна коју сигурно не знате
ГЕРОНТОЛОШКИ ЦЕНТАР У АЛЕКСИНЦУ: Заражено 39 корисника и 4 запослена
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: У Италији поново расте број новооболелих, Британија у великој борби, број мртвих у свету прешао 180.000 (ВИДЕО)